Feszültség átalakító Inverteres és Energia takarékos izzós világítás megoldás?
Lényeg azt szeretném kérdezni ha van feszültség alakító inverter mondjuk 12V-ból alakít 230V-ra, és állandó teljesítménye 350watt.
Akkor lehetséges az hogy erről az egy inverterről tudjak működtetni energia takarékos izzókat pl. 2-3 izzót amelyek darabonként 40W körül fogyasztanak.
(van egy kevés háziállat,baromfi,sertés,birka stb. és mivel lassan korábban fog sötétedni,megszeretném oldani a világítást, és hogy ne csináljak nagy villanyszámlát)
Nem értem teljesen a problémát, miért kellene 12V-ról járatni. Ha csak azért, mert szerinted úgy kevesebbet fogyaszt, akkor fel kell világosítsalak, hogy ez nem igaz.
Egyébként a 20-25W-s kompakt fénycsöveknek is elég erős fénye van, lehet az is elég lenne, így jobban tudnál spórolni.
Egyszerű. Ha a 12V-os áramforrásod, és azt 230V 50hz-re átalakítod, akkor vannak veszteségek. Legyen az invertered hatásfoka 90%.
A 3 izzó 120W teljesítményű legyen. A 90%-os hatásfok miatt bizony máris 133W-nyi teljesítményt vesz fel az inverter.
Ha a 12V-s áramforrásod egy akkumulátor, azt tölteni is kell. Ha ezt hálózatról teszed, ehhez is számolunk 90% hatásfokot, akkor végeredményben megkapjuk, hogy a 120W-nyi hasznos teljesítmény felvételhez 148W-nyi teljesítményre van szükség.
Tehát ha azt tervezed, hogy feltöltesz egy akkut, azután arról inverterrel világítasz, mindenképp feletjsd el.
Jó lenne pontosan tudni, hogy mit is szeretnél, hogy képzelted eredetileg ezt a 12V-s rendszert.
00:11- > Igen most már értem.
hát a 12v rendszert még nemigazán tudom,(elsőnek az inverterrel való világítást akartam tisztázni hogy lehetséges-e vagy sem)
Hát hülyeséget nem akarok írni, de töltés vezérlő vagy valami hálózati adapter jöhet szóba szerintem.
Elfogadok minden jó ötletet.
Semmit nem spórolnál. Így hogy leírta az elképzeléseid, lehet számolni 80%-os töltés hatásfokkal. Szóval végeredménybe 170W-ot fogyasztana a 120W-nyi izzó.
Inkább használj 20W-s energiatakarékos izzókat. A 40W-s már túlzás lenne. Így máris csak a fele a fogyasztás.
Nem érted a probléma gyökerét. Megpróbálom neked elmagyarázni:
Mi nehezebb, 1kg vas, vagy 1kg toll? Nyilván mindkettő egy kilogramm, csak a toll több helyet foglal.
A jelenlegi példában: Melyiknek több a fogyasztása: a 230V 100W-s fogyasztónak, vagy a 12V 100W-s fogyasztónak?
A válasz egyforma a fogyasztásuk, csak a 12V-s fogyasztónak több áramra van szüksége, az alacsony feszültség miatt. De mindkettő 100W-ot fog fogyasztani!
És most újra: Ha te átalakítod a hálózati feszültséget, akkor azt csak veszteséggel tudod megtenni. Így egy 120W-os 12V-s fogyasztó a hálózatból 150W-t fog felvenni.
Ha előállítasz inverterrel 230V-t, akkor minimum újabb 10%-ot fog romlani a hatásfok. Így 170W-ot fogsz fogyasztani, miközben 120W-nyi izzó világít.
Többet fog fogyasztani így, mintha csak simán betekernéd.
De hogy még jobb legyen, forintba is leírom a különbséget:
Ha a világításod napi 10órát megy (3db 40W-s izzó), az neked havi 1980Ft plusz kiadás (55ft/kWh)
Ha lecsökkented a feszültséget 12V-ra, majd inverterrel vissza 230V-ra, akkor ugyanez a három izzó fog égni, mégis 2805Ft-al nő a számlád. Tehát havi 825Ft-ot kidobnál a semmire, abban a hitben hogy milyen energiatakarékos.
Ismételten mondom, használj a három 40-es kompakt helyett három darab 20W teljesítményűt, az pont feleannyit fog fogyasztani.
Ha alapvető fogalmakkal nem vagy tisztában, ne akarj semmi "energiatakrékosat" konstruáli.
Nincs olyan, hogy a 230-ból csak 12 voltot vesz fel, és ettől kevesebbet fogyaszt. Ha igaz lenne a logikád, nem kéne más csak egy inverter, ami 12 voltból 230-at csinálsz, amivel világítasz, mellesleg még egy töltőt is rákötsz, amivel töltöd az akkut, és íme, fel is van találva az ingyen energia... na így nem működik.
Ha tényleg kevesebb pénzt akarsz kiadni, akkor vedd meg a legjobb minőségű (hosszú élettartamú, csak egyszer kell megvenni, nem megy tönkre félévente) energiatakarékos izzókat, ebből azt a teljesítményűt, aminek a fényénél még épp eleget látsz. Egy energiatakarékos izzóhoz való ttükrüs lámpatest is sokat segíthet, hogy csak oda menjen a fény, ahová kell.
Minden más elképzelés az áram oda-visszaalakításáról csak arra jó, hogy létrehozz egy olyan összetett rendszert, aminek az energiaviszonyait te már nem látod át, és ettől elhiszed hogy takarékos...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!