Milyen tv-t lenne érdemesebb venni lcd, led vagy plazma?
Nekem egy LG gyártmányú 107cm-es alap plazma tv-m van,a lányoknak a szobában szintén LG de lcd kb 50cm-es. Mindkét gép alap,semmi extra, szerintem a plazmának fényévekkel szebb kontrasztosabb a képe,élethűbbek a színek. Próbáld meg az lcd tv-t 30 foknál nagyobb szögből nézni legyen az tescos ocó vagy hiperszuper gép,rögtön látod hogy nem látod.
De kinek mi az ízlése azt vegye.Nekem bejött a plazma nem bántam meg.
Amíg az LCD-nél létezik az a paraméter, hogy válaszidő, addíg egyértelműen plazma.
Nekem egy Pioneer PDP-LX 5090 van, 6 éves, de bármelyik jelenlegi LCD-t simán veri.
Sajnos az AMOLED TV még egyelőre megfizethetetlen, de ha ez már rendesen kiforrja magát és az ára is elfogadható lesz akkor már elgondolkodtató a dolog. Addíg is az én véleményem a plazma.
Miért?
Mert nincs válaszidő. Nincs maszatolás. A fekete valóban fekete és nem sötétszürke. (ez az LCD működési módjából adódik.)Jobbak a kontrasztarányok. (sok gyártó ír horror számokat, de a mérési mód sajnos nem egyértelmű.)
Egyébként meg nézz meg egy plazmát és egy LCD-t, de ne a bolti demo filmmel, hanem egy sport vagy gyors mozgásokat adó anyaggal. Kapcsolj ki minden képjavító cuccost. Ha ekkor sem látod a különbséget akkor már baj van.Az LCD a gyors mozgásokat nem tudja igazán jól kezelni, maszatol.
Mondják, hogy a plazma többet fogyaszt. Annyival nem, mint amennyivel jobb képe van. Sajnos a Pioneer felhagyott a gyártással, pedíg a felső kategóriában senki nem tudta meg sem közelíteni a készülékeit. Saját maga gyártott mindent, még a plazmapanelt is.
Bocs az elfogultságért.
Nem olvastam a cikket, ha átlapolás lenne, majd eldöntöd, melyik verziónak hiszel.
Plazma TV:
A plazma a legjobb képet adja, de drága. Képminősége közelíti a divatjamúlt, egykori jobbfajta CRT-két, ami etalon ma is a képernyőknél.
(Persze CRT-ben nehéz lenne azt a felbontást méteres képméreten kivitelezni, szóval itt mondjuk a videozásra alkalmas, azonos képméretű számítógépmonitorokkal szokták inkább összevetni.)
A régebbi plazmák sok áramot zabáltak, ezért az eu energetikai korlátozásai miatt tünedeztek el a polcokról, de léteznek energiatakarékosabb típusok is - ezeket lehet mostanság kapni. Beégés: a plazma be tud égni, épp ezért vigyázni kell rá, hogy ugyanaz a merev kép ne legyen az ernyőn folyamatosan. Sajnos egyes eszközök tervezői erre nem gondoltak és pl. a DVD-ken ugyanott vannak a feliratok, amik pl. egy családi mozizást követő bealvás esetén akár órákig világíthatnak, mire valaki végre felébred és elzárja...
LCD TV:
Régebben vacak képe volt, sokat javult. (Válaszidő, kontraszt, színmélység, stb.) Az újabb ledes LCD esetén a korábbi fénycső, későbbi LED-sor helyett a háttérvilágítást aktív ledmátrix végzi, ami azt jelenti, hogy kisebb-nagyobb foltokban a háttérvilit a fekete képrészeken teljesen le lehet kapcsolni. Ettől az LCD roszabb kontrasztaránya jelentősen javult.
Fontos azonban, hogy ez a javulás nem pixel-pixel távban értendő, csak az emberi szem számára egy elfogadható kompromisszumot jelent.
Energiafogyasztásban amúgy szerintem ez a legjobb kompromisszum, mivel egy méteres tévé beéri nálam pl. 38Wattal, persze maximális energiagazdálkodási módban... Képminősége meg olyan, hogy ezt használom monitornak és nem mondja meg senki, hogy valójában csak egy FULLHD-s TV-n keresztül nézi a PC-t. Videózni tűrhető rajta, de a plazmák kontrasztban persze kenterbe verik - teljesen más érzés egy plazmán meg nézni vaami rendesebb minőségű filmet. Esetemben az agyontömörítgetett DIVX-eknél viszont szerencsére kevésbé szignifikánsan jön elő ez a különbség.
A háttérvilágító LED-ek élettartama egyébként elvileg véges, azaz hiába bírná az lcd a kilométert, ha a háttérvilinger idővel feladja - tehát cserélni kell.
Persze mire az bekövetkezik, seholse pótalkatrész, de ezt már megszoktuk...
Nem aktívmátrixos OLED-TV:
Ez igazi LED-es tévé, vagyis a pixelek már aprócska szerves anyagú LED (OLED) pöttyekből állnak.
2000 óta erősen fejlesztik, csinálják átlátszó fóliás kivitelben, szupervékony panelben, flexibilis, hajtogathatósban (FOLED) de vannak még bajok vele.
Képminősége (cuzamme nézve) eléri és meg is haladja a plazmáét talán a kontrasztot leszámítva, de élettartama kisebb, az RGB-színek másképp öregszenek (halványulnak), beégésre ez is hajlamos, energiafogyasztása azonban jóval kisebb a plazmáénál. Sötét képrészleten nulla a pixel fogyasztása, viszont fehérnél maximális. Emiatt élettartama és fogyasztása erősen képfüggő, hogy miket néznek rajta, s milyen fényerőn.
Remélem, valami hasznosat tudtam azért hozzátenni.
#14-es Osynho:
Igen, tapasztalat. Lehet olvasgatni, következtetéseket levonni, engem az se érdekel ha itt kérsz számon, egész egyszerűen bejött ez a készülék (nem az első Samu).
Nekem az csak ráadás, hogy sok garanciát adnak, illetve még meg is lehet hosszabbítani, a háztól-házig futárról nem is beszélve... a garanciások pedig mindig korrektek, normálisak voltak. Ennyit erről, csak vélemény.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!