Én csak 7. osztályos vagyok, de érdekel az elektronika a ledekkel és fizikából csak jövőre vesszük a elektortant és, hogyan kell kiszámolni ezt?
Üdv!
A fehér LED nyitó irányú feszültsége attól függ, hogy az alapja kék, vagy UV LED. Az előbbi olyan három Volt az utóbbi 3,5 Volt nyitóirányú feszültségről jár.
VISZONT a LED megtáplálás szempontjából NEM feszültséggenerátoros, HANEM áramgenerátoros táplálást igényel. Így a nyitó irányú feszültséget ellenállás számításnál egy LED esetén szerintem, akkor kell figyelembe venni, ha a táplálás feszültsége nem haladja meg a LED nyitó irányú feszültségének kétszeresét. A kétszeres érték felett a nyitó irányú feszültség elhanyagolható és elég a nyitó irányú áramra számolni az előtét ellenállást. Viszont az ellenálláson eső feszültség és áram szorzatát is figyelembe kell venni, mert ha ez az érték meghaladja az alkalmazandó ellenállás teljesítmény tűrését az adott alkatrész füstjelenség társaságában szépen tönkremegy.
Tehát kétszeres nyitóirányú feszültség alatti táplálásnál a számítás a következő: Tápfeszültség mínusz LED nyitó irányú feszültség. A kapott értéket el kell osztani a LED nyitó irányú áramával. A most kapott végeredmény Ohmban értendő.
Kétszeres nyitó irányú feszültség feletti táplálásnál: Tápfeszültség osztva a LED nyitó irányú áramával. Az eredmény Ohban értendő. Ekkor a végleges áram kevesebb lesz, mint a számolt, de nem gond, mert lényegesen nagyobb fényt nem fog adni, másrészt a LEDnek sem baj, ha kevesebb áramról jár, tovább fog "élni".
Az ekkor szükséges ellenállás teljesítmény a következő: tápfeszültség szorozva a LED nyitó irányú áramával. Ez Wattban értendő.
Figyelni kell arra is, hogy a LED záró irányú feszültsége olyan 30V körüli, tehát korlátozott mértékben feszíthető elő záró irányban.
Üdv!
Az első sorokban a kedves szabatosan válaszoló kollegának szeretnék írni.
Próbáld meg úgy felfogni a dolgot, hogy a led nyitófeszültségét kell biztosítanod, a hozzá tartozó üzemi áram mellett, hogy megfelelően működjön. Az e-fölötti feszültséget kell (jobb híján) elfűtened egy ellenálláson.
(más megoldás is létezik, ami kevésbé veszteséges, de azt még szerintem ne feszegessük.)
Vagyis a led üzemi áramhoz tartozó nyitó feszültségét mindenképp le kell vonni a rendelkezésre álló tápfeszültségből, ugyanis az már nem kerül az ellenállás két végére, csak ami fölötte van.
Ezután a megmaradt értékkel, vagyis fehér és kék lednél
(5.5V tápfesz - 3.2V nyitófesz = 2.3V elfűtendő veszteség) alapján kell kiszámolni az adott áramhoz szükséges ellenállást, ugyanis a leden úgy esik a feszültség, mint egy zener diódán. Vagyis ha a tápon a leddel sorosan mérünk feszültséget, akkor a nyitó feszültség értékével kevesebbet kapunk.
A feszültség és a szükséges áram ismeretében úgy lehet kiszámolni a szükséges ellenállás értékét, hogy
Volt / Amper = Ohm
Vagyis vesszük ami az ellenálláson esik feszültség
(aminek esnie kell),
ami áram az egész áramkörön átfolyik
(aminek folynia kell),
ebből kiszámolható a szükséges ellenállás értéke.
Ha jól számolom 115 Ohm
Azt azért hozzá teszem, hogy a számolt értéket érdemes milliamper mérésére alkalmas műszerrel a végén ellenőrizni, mert a led nyitó feszültsége csak erősen saccolt értékű. Lehet 2.8-3.3V között, led típustól (nem csak a színtől) függően. Ez esetben viszont a mért értéknek megfelelően lehet lefelé vagy felfelé módosítani a gyakorlatban, ha szükséges.
Áramot kell mérni, mert azt adják meg gyári adatként.
Ha az egyezik, akkor a többi rendben van.
Amikor az áram be áll, akkor érdemes megmérni a led üzemi áramhoz tartozó nyitó feszültségét, hogy tudjuk, ennek mennyi az értéke ennél a típusú lednél.
(Egy ilyen huzal lábas lednél még 25 mA áramig el lehet menni.)
Még mielőtt elfelejtem, a ledeknél 5 Volt záró irányú (fordított irányú) feszültséget szoktak megadni.
Azért nevezzük azt záró iránynak, mivel ez is egy dióda, ami egyik irányba nyit, vagyis vezet és a másikban zár, vagyis nem vezet.
Kedves kérdező!
Most nézem, hogy 20 mA-t adtál meg, viszont nem annyival számoltam. Számolj utána pontos értékkel. Majd a végén úgyis kiderül mennyinél, (a led lábain mérve hány voltnál) áll be a 20 mA. majd megírod? :)
Na már elég későre jár, hogy félre beszéljek.
Azt akartam írni, hogy 3 Voltot adtál meg és én 3.2 -vel számoltam.
Na lásd kedves kérdező. Valaki megpróbál korrekt előtörténettel megalapozottan egy választ megadni és jön egy rakás idióta, aki azt hiszi ő szarta a spanyol viaszt.
Tisztelet a kivételnek.
Tisztelt tanult BALU1! Igen igazad van tévedtem a záró irányú feszültség megadásában, de te is. A LEDek olyan 10V-on törnek le, a tranzisztor törik 5-6V környékén.
Tudnék kötözködni az általad leírtak valóságtartalmával kapcsolatosan, de nem teszem.
A kedves szabatosan és fő vonalakban helyesen, egyetemi szinten válaszoló kollegának szeretnék írni.
Korábbi emlékeim alapján írtam a megengedhető záró irányú feszültséget mert az eddigi ledek adatlapján rendszeresen 5 Voltra emlékeztem.
Most egy Nichia, 5 mm-es huzal kiv. led adat lapját néztem meg referenciaként. Ott is azt írják, hogy
"Reverse Voltage Vr 5 V 50 mikroamper"
Forrás, az adatlap: [link]
Egyébként ha valamivel nem értesz egyet, azt jó ha leírod, mert abból én is tanulhatok.
Ami pedig a led 20 mA áramhoz tartozó nyitó feszültségét illeti, azt ehhez a ledhez tartozó adatok szerint jól saccoltam 3.2 V-ra. [link]
Egyébként ez a led adatlap oldalán is fent van több jelleg görbével együtt.
A következő oldalon lehet találni adott feszültséghez és ledhez illeszkedő adatokat, mint pl a hozzá illő előtét ellenállás értékét. Ahogy utána számoltam, 30 mA-es értékhez van kiszámolva. [link]
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!