Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Háztartási gépek » Miért van az, hogy a mikrohull...

Miért van az, hogy a mikrohullámú sütő a tányért jobban felmelegíti mint az ételt?

Figyelt kérdés
Sokszor sütős a porcelán tányér, de a leves benne még langyos.
2013. jan. 30. 21:30
1 2
 11/15 anonim válasza:
Sajnos szerkeszteni ezen az oldalon nem lehet, úgyhogy ezúton elnézést az elgépelésekért.(az előző vagyok) Gyorsabb használni a mikrot, még ha a használata meg is növelte a rák megjelenését a világban. Utálatos dolog, de én is használom a veszélynek a teljes tudatában. Tegyen mindenki a saját belátása szerint.
2015. márc. 13. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:
100%

"legalább me terjeszd, mert az veszélyesebb. Ha a telefont sokkal erősebb veszélynek tekinted, kérlek tedd be a mikrodba, zárd be az ajtaját és próbáld meg felhívni. Mi a mikroválasztásnál az összes márkájúba betettük a boltban és mindegyikben kicsöngött. Ennyire szigeteli le a - te általad is elismert - erős sugárzást. Akkor szerinted mennyi sugárzás szökik ki abból a gépből, aminek az erős sugárzás a funkciója?"


Ezt nem ilyen áltudományos módszerekkel kell tesztelni, mert az félrevezető, ugyanis a vevő készülék különösen nagy érzékenységére alapul a teszt eredménye és nem a sugárzás mértékén múlik. Vagyis nem bizonyít semmit.


Rosszul kezdtél neki.

Nem a nagy, néhány mikroVolt érzékenységű mobil vevőjét kell alapnak tekinteni egy ilyen tesztnél, hanem az arányokat, ami térerőként mérhető akár a mobilnál fül távolságban, vagy a mikró ajtaja mellett olyan távolságból, ahol többnyire tartózkodunk a működése közben.


.


Régóta foglalkozok elektronikával és rádióamatőrködtem is egy időben.


A mikróval, mobil telefonnal és rádió adó-vevő készülékkel kapcsolatban éppen azért próbáltam ki több kísérletet, mert érdekelt.


Egy gyári rádió hullám indikátorral is elvégeztem néhány kísérletet a felsorolt készülékek közelében.

Mivel az korlátozott frekvencia tartományban érzékel, ezért készítettem egy speciális mikrohullámú diódával és egy indikátor műszerrel egy kapcsolást, ami egyértelműen megmutatja a sugárzás mértékét minden esetben, emberi elfogultságtól függetlenül :)) egy másik forráshoz képest.


A speciális, mikrohullámú diódával készült kapcsolást a mikró sütő ajtaja mellé tettem és bele raktam egy pohár vizet, hogy ne terhelés nélkül fusson a magnetron.


A műszer mutatója kicsit megmozdult az ajtó mellett 1-2 centi távolságon belül. Azt ugye tudjuk, hogy a távolság növelésével a sugárzás négyzetesen csökken. A mikrósütőt nem szoktuk a fejünk mellé szorítani.


A mobil telefon és az 1 Wattos rádió adó mellett közvetlenül, viszont kiakadt ütközésig az indikátor műszer, szinte csattant a mutató a végén.


Ráadásul a mobilnál még az az a néhány cm távolság sincs meg a fejünktől, ahol négyzetesen csökkenve töredékére esne a szándékosan minden irányba indított sugárzás mértéke, ami távoli átjátszó (leárnyékolt mobil torony) esetén akár több Watt is lehet a stabil kapcsolathoz, méghozzá közvetlenül a fejünkhöz szorítva!


.


A mobil telefon a mikrohullámú sütőben mindig csörögni fog, mert a vevőjének az érzékenysége különösen nagy, hogy extrém körülmények között, a legkisebb még érzékelhető jel hatására, a ház legjobban leárnyékolt belső szobájában is viszonylag működőképes legyen.


.


Először tessék elvégezni néhány komolyabb kísérletet, az

mindent elmond a környezetbe sugárzott vagyis a kijutó teljesítmény arányokról.


Egyébként kipróbáltam, egy 4 Wattos mobil rádió készülék antennáját, egy fénycső mellé tettem és egészen jól világított a neon a hatására. Ezen tessék csak elgondolkodni és ki lehet próbálni egy kísérletet is.


Nem kell hozzá más,

- csak egy legalább 3 GigaHetz fölött működő dióda,

(LOMEX alkatrész boltban ezek beszerezhetők)

- fél becsatoló hurok, ami maga a dióda,

- egy kerámia kondenzátor, ami hidegíti (zárja) a nagyferekis kört és

- egy legalább 100 mikroAmper végállás ézékenységű indikátor műszer. Ezzel lehet tesztelgetni, milyen rádió forrásnál mennyire lendül ki a műszer.

.


Mindjárt keresek valami rádió hullám indikátor rajzot, biztosan lesz a neten.


Rajzot nem találtam de találtam gyári készüléket, ami kimondottan a mikró sugárzásnak az érzékelésére készült. Alatta nem tudom milyen frekvencia tartományig működik, szerintem kimondottam mikrohullámok indikálására van "kihegyezve".


Mikrowellen Indikator [M058N]


Viszonylag olcsó, amit bárki megvehet (1.650,-Ft):

[link]

2015. márc. 15. 03:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim válasza:

Le a kalappal!


Elnézést kérek, hogy tapasztaltnak hittem magam a témában, úgy tűnik ma már semmilyen forrásnak nem lehet hinni, nyilván a médiának nem érdeke, hogy ne telefonáljunk, én pedig bedőltem ennek a "kísérletnek", de ahogyan te is írtad, nincs jobb, mint amikor az ember maga tud meggyőződni a tényállásról. Az említett kísérletet pedig már csak a "kaland" kedvéért is kipróbálom.


Mindenesetre nagyon szomorú, hogy ilyen veszélynek tesszük ki magunkat azáltal, hogy az emberek 1. nincsenek megfelelően tájékoztatva a veszély mértékéről, 2. az emberek jelentős részét nem érdekelné a veszély akkor sem, ha tudna róla.


Azt hiszem ezt az egyszerű indító kérdést megfelelően kiveséztük, reméljük a kérdező is elégedett a válaszok részletességével :-D

2015. márc. 16. 02:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim ***** válasza:

"Mindenesetre nagyon szomorú, hogy ilyen veszélynek tesszük ki magunkat azáltal, hogy az emberek 1. nincsenek megfelelően tájékoztatva a veszély mértékéről, 2. az emberek jelentős részét nem érdekelné a veszély akkor sem, ha tudna róla."


.


A mikrósütőnél normál esetben, kimondhatjuk bátran, nincs káros kilépő sugárzás, ami minket elérhet.


.


A mobil telefonnál jelentősen, nagyságrendekkel nagyobb sugárzás ér minket a fülünkhöz szorított telefonnál különösen, mert ez a készülék arra a célra készült, hogy minél távolabbra sugározzon, hogy mindenképp valahol elérhessen egy átjátszó állomást a lesugárzott térerejével. Ha nem talál, akkor megpróbálja még nagyobb teljesítménnyel a keresést (amit mi kapunk meg belőle).


Arról viszont nincs korrekt adat, hogy ez mennyire káros, illetve jelent-e bármilyen veszélyt ránk annak a mértéke.


Valószínüleg nem veszélyes ami kereskedelmi forgalomban elérhető, de erre nincs igazán korrekt mérési eredmény.


Erre én sem tudok biztosat mondani, ha bár sok minden tudományokkal kapcsolatos dolognak szeretek utána járni.


Ami biztos, a sugárzó forrástól a távolság négyzetével csökken a sugárzás.


.


Ha csak azt vesszük, a rádió hullámoknak elnyelődéskor van egy hő hatása, ami okozhat a biológiai szervezetben egyértelműen problémát /túlhevülés/, bizonyos mérték feletti, testünkben elnyelt sugárzás esetén. Viszont ilyen túlhevülést a napsütés is okoz!


Az ultrarövid rádió hullámok nem túl mélyen hatolnak be a vezető anyagokba, így a biológiai szervezetekbe sem.


A szervezetünk nem más fizikai szempontból, mint sós vizes közeg, (elektrolit kocsonyás közegben). Ezért leginkább a felületén jelentkezik emiatt bármilyen hatás, ugyanis beljebb, nagyon mélyre nem igazán jut az ultrarövid és mikrohullámú sugárzás.


Beszélnek különböző helyeken a mobil telefonok agyat károsító hatásairól és az agyrákról, amit állítólag egyesek szerint okozhat a mobil telefonálás. Mivel a rádióhullámok ezen tartománya nem nyelődik el (tudomásom szerint) mélyen, ezért nem tartom valószínűnek ezt a dolgot.


(A mikrósütő is a felület közelében melegíti a felső anyag réteget. Ezért kell várni a mélyhűtött élelmiszer kiolvasztási funkciónál is, amíg eloszlik az anyagban a felületi rétegben keletkező hő.)


Beszélnek az öv magasság környékén hordott mobilok szaporító szervekre gyakorolt kedvezőtlen hatásáról is.

Ez férfiaknál a külső szerv melegedése által még el is képzelhető elvileg, de szerintem, mivel a telefon nem szorosan a közelében helyezkedik el, ezért nem tartom valószínűnek, hogy akkora hőmérséklet emelkedést okozna egy adó toronyra való rövid bejelentkezés, az övön tartott készüléknél, ha bár headsettel való tartós használatnál a készülék tartósan is működhet az öv magasság közelében. De mi van akkor a napozásnál, amikor sokan a tűző napon süttetik a t..., vagyis nudiznak? Az közvetlen hő sugárzás.


Egyébként az ilyent, mint pl. a koponyán való térerő áthatolás mértéke, ki lehetne próbálni egy komolyabb kísérlettel.

Egy sertés koponyában el lehet helyezni detektor érzékelőjét különböző mélységekre és a koponya külső oldalán egy működő telefont lehetne helyezni.


Persze ez nem annyira házi kísérlet, én sem szívesen turkálnék egy ilyen véres dologban, de a komoly tesztelő laborok igazán tisztázhatnák az ilyen dolgokat, hogy elkerüljék a mendemondákat.

2015. márc. 16. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:

"Az említett kísérletet pedig már csak a "kaland" kedvéért is kipróbálom."


Alkatrész boltban vegyél legalább 3 Gigahetzen működő diódát. Vegyél egy kerámia kondenzátort ami lehet bármekkora, pl. 10-100 pikofarad értékű. Mondhatod a boltban, hogy mikrohullámú hidegítésre kell ha kérdezik milyent adjanak. Majd mondják, hogy oda minél rövidebb lábakkal használd.


Egyébként a mikrohullámú résznél a dióda és a lábából kialakított fél hurok csatoló kivételével mindennek nagyon rövidnek kell lennie. A fél hurok lehet 2 centis átmérőjű, (a dióda kivezetés rézhuzallal kicsit megtoldva). A tövbbi minél rövidebb a mikrohullámú körben


Innen már lehet hosszabb is a műszer felé futó huzal, de rá is lehet építeni a kivezetésre a diódás vevő egységet.


Vegyél egy 50-100 mikroAmper érzékenységű deprez v. bármilyen indikátor műszert. Ilyen volt a régi magnóknak a mutatós műszerrel működő kivezérlés jelzője.


A dióda érzékeny az elektrosztatikus kisülésekre, tehát legelsőként tekerj csupasz réz huzalt a kivezetéseinek a tövére az alkatrész a rövidre zárására, amit a végén leveszel majd róla az üzembe helyezés előtt, hogy az építés közbeni fogdosás meg nem ölje.


A kicsi pulóvertől keletkező szikra is sok neki.


A dióda egyik kivezetése rövid lehet. A másikból ki kell alakítani a mérő hurkot, ami lehet két centis fél hurok. A dióda egyik oldala és a hurok diódától távolabbi pontja a másik pont ahova rá lehet kötni a kerámia kondenzátort, de csak nagyon rövid kivezetésekkel. A kondenzátor kivezetéseire mehet rá az indikátor műszer megfelelő polaritással, hogy ne visszafelé akarjon kitérni működéskor, de ott akár lehet hosszabb is a vezeték. Ennyi.


Ez a fél csatoló hurok antenna miatt legérzékenyebb a mikrohullámú sávban lesz, de a mobil telefon sugárzását is megmutatja a legalább 1.5-2 centis hurokkal.


Nagy csodát nem kell tőle várni.

Messziről nem fog semmit mutatni.


A készülékek közelében lesz valami kis kilengése a műszernek magasabb frekvenciákon, távolabb már semmi sem. Persze ha nincs káros kiszabaduló sugárzás, csak akkor nem. Egészen az ajtó résénél közvetlen közelről viszont nagyon kicsit mindenképpen ki fog lendülni a mutató.


A készülkbe bedugni működés közben nem szabad még a résen sem aemmilyen huzalt, mert nem csak a műszer égne meg, de a mérő személyt is megégethetné.


(erről jut eszembe, egyszer még nagyon régen csöves magnó törlőfejének a kivezetéseihez hozzá ért az ujjam felvétel közben és nem tudtam mi az a vékony füst csíkocska ami onnan felszáll. Aztán kezdtem érezni, hogy kicsit csípi az ujjam. Meg is volt pörkölődve a bőr felülete kis pontban ahol hozzá ért.)

Csinál érdekes dolgokat a nagyfrekvencia. Pedig ott nem is volt nagy a teljesítmény!


A telefon ennél magasabb, de a mikrónál alacsonyabb alacsonyabb frekvencián működik, ahhoz elvileg a korrekt mérés miatt nagyobb induktivitású, néhány menetes tekercsre lenne szükség, mert más a frekvencia de működni így is fog valamennyire.


Nekem kettő különböző készülékem volt a két mérésre.

Mindkettő passzív, erősítő nélküli és azonos az elve, csak az induktivitás (az érzékelési frekvencia) és az antenna volt eltérő (egy rövid bot antenna a mobil mérésénél) egy gyári antenna volt az "antenna beállító és térerő mérő" készüléken. Viszont az csak párszáz megaHertzig működik.


Eredmény a készülékhez szorosan közel mérhető.

Távolabb azért nem, mert ez nem olyan nagyon érzékeny készülék, mivel semmilyen erősítő nincs beépítve.


Ami káros sugárzás lenne, azt viszont biztosan megmutatná, de még az annál jóval kevesebbet is. :)

2015. márc. 16. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!