Milyen eszközre van szükségem, hogy ki-de tudjak kapcscsolni a számítógépemről egy szabvány 220as lámpát?
Ne érts félre, jót akarok, de mielőtt nekiállsz, kell még egy kis alapozás, különben tönkreteszed a számítógépedet. :)
Először is nézz utána, mi az a feszültség, áram, ellenállás, Ohm-törvény, egyen- és váltakozó feszültség. Szükséged lehet a félvezetők (legalább felületes) ismeretére, mert a számítógépről a reléket érdemes legalább egy áramerősítő fokozaton keresztül meghajtani. Szóval tranzisztor alapkapcsolások is jól jöhetnek, akkor is, ha integrált áramkörökkel dolgozol majd. Szükséged lehet az induktivitás (és akkor már kapacitás) fogalmakra, mert ha pl. nincs védelem egy relében, akkor neked kell mellétenned, különben úgy visszarúg a relé tekercse, hogy filózhatsz, mi tette tönkre a kütyüt. Nem árt, ha a optocsatolókkal is legalább köszönőviszonyban vagy; hasznos holmik, ha a PC-t meg akarod védeni.
Elvileg ezzel építhetsz egy relés vezérlést, csak ugye azt meg is kell hajtani. Ha van LPT (párhuzamos) port a gépen (ami már nem sokban van), akkor kell egy olyan szofver vagy függvénykönyvtár, amivel bitenként tudod izgatni az egyes kivezetéseit. Ha nincs LPT, akkor lehet tovább okosodni soros port (pl. RS232), vagy USB témában. Ezekhez hál' Istennek vannak csatoló IC-k, de azokba is kicsit bele kell ásni magad, hogy használni tudd őket.
Ha meg az ethernet és egyéb hálózati protokollokat is bele akarod keverni, akkor lehet folytatni az okosodást számítógép hálózatok témakörben. De mire idejutsz, már tudni fogod, hogyan tovább. :)
A lényeg: ne játsz a 230V-tal, amíg nem vagy tisztában legalább az alapfogalmakkal. (Sőt, utána sem kellene.)
Sok sikert! :)
Nincsen alap tudásom sem, csak érdeklődésből van rengeteg.
Iskolába nem áll módomba elmenni,illetve olyan személyt sem nagyon ismerek aki élőben segíthetne.
Pont ezért írtam ki a kérdést is, hogy több legyen a tudásom :D
A válaszokból világossá vállt, hogy nem a közeljövőben építek egy UTPn vezérelt relét xD Igazatok van ez picit nagy ugrás az én szintemről.
De segítsetek akkor már egy picikét hol kezdjem a böngészést? Mi a hobbi elektronika alapja?
Fent nyomkodd végig a "Fogalmak, Alkatrészek, Elmélet" linkeket. (Nekem az ábrák valamiért nem jöttek be, remélem neked működnek.) Nagyon nyers, tömény összefoglaló, csak arra jó, hogy megértsd, mit nem értesz. :)
Kedves 21. válasz írója, ez egy 100%-ban kielégítő válasz volt, köszönöm neked, most fogom magam és begooglizok minden eggyes szót amit leírtál, és talán picit közelebb jutok a megoldáshoz. :)
22es-23asv válaszokat is köszönöm, ezekből is biztos rengeteget megtudok. :)
Illetve persze mindenki másnak is aki vette a fáradtságot, hogy írt ide pár sort.
Ez egy nagyon primitív relé meghajtás logikai (Pl. PC-ről) bemenettel. Igazából csak egy elmélet, bár végül is működőképes. Nem baj, ha nem érted, csak érdekességképpen mutatom.
Baloldalt jön a bemeneti jel. A nagy karika lent egy NPN típusú tranzisztor, ez erősíti fel a vezérlő jelet, hogy ne a logikai áramköröket (Control/vezérlés) terhelje közvetlenül a relé meghúzó-tekercse.
Felette van maga a relé tekercse és a meghajtott körhöz tartozó érintkezői, amik majd kapcsolják a lámpát, vagy akármit. A tekercs mellett balra pedig egy dióda párhuzamosan, ami a védelem, amit említettem korábban is. Enélkül a tekercs kikapcsolásakor keletkező áramlökés tönkretehetné a tranzisztor, de így a diódán fog elfolyni ez az áram a táp (VCC) felé.
Na mindegy, tényleg csak kedvcsinálónak szántam . :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!