Vajon a hűtőszekrény nem jó vagy csak a termosztát a hibás?
Adott egy Arctic márkájú, 330 literes, kombinált hűtőszekrény, 2003-as gyártmány. Tíz napja volt leolvasztva, kitakarítva, rá két napra padlizsánt sütöttünk, és 9 db. fél kilós zacskó lett betéve. Tegnapelőtt, amikor kinyitottam a fagyasztó ajtaját feltűnt, hogy fura szag árad, amit eddig sosem éreztünk és tapintásra a lefagyasztott zacskók sem tűntek olyan kőkeménynek, mint eddig. Betettem egy hőmérőt, és a minimális -18 fok helyett, csak -12 volt. A termosztát az 1-es fokozatra volt állítva, mint eddig, ami azt jelenti, hogy -18 fokon kéne indulnia a kompresszornak. Most felvittem maximumra, a 7-es fokozatra, így elértem azt, hogy -18,7 fokon kapcsolt be, jelenleg -23,3 van, még nincs kikapcsolva. Tehát a jelenleg a hűtő maximális fokozaton nyújtja azt, amit eddig a minimumon tudott.
Felhívtam egy szakit, aki azt mondta, hogy valószínűleg egy pici póruson szivárog a gáz vagy a kompresszor fáradt meg. Sajnos nem javítható, mert a hűtőcső be van építve a szigetelőhabba, így csak a csere maradt, mint lehetőség. Bennem még mindig az motoszkál, hogy vajon mégiscsak nem a termosztát lenne a ludas? Tegyük fel az egyes fokozaton -18 fokon kéne bekapcsolnia és -23 fokon ki, viszont ha csak -12 fok volt a hűtőben, akkor nem folyamatosan kéne menjen, mert még nem érte el a kívánt hőfokot? Volt régebben egy fagyasztószekrényünk, annál úgy vettük észre, hogy nem hűt rendesen, hogy nem kapcsolt ki, vagy 2 napig foyamatosan ment. Ez az, ami ellentétet szül bennem, ha tényleg szivárog a gáz és bizonyos fokozaton nem tudja elérni a kívánt hőmérsékletet, akkor nem kéne kikapcsoljon. Vagy rosszul látom?
Nem ilyen hőfokokra kapcsol ki-be a szekrény, mint amit írsz, máshonnan veszi a "jelet".roszul gondolod.
Azt nem állítom, hogy most jó, csak a hőfokos gondolataidra reagáltam.
Előzőhöz: és akkor ne felejtsd, hogy van normál hűtő is, meg mélyhűtő is és csak egyetlen szabályzó.
Hogyan is csinálja? melyiket figyeli, melyikre kapcsol, milyen hőfoknál.
Na ez benne a trükk.. Ne erőltesd azt a -23-at, gyakorlatban nincs értelme, csak a fogyasztásban.
Felesleges a -23, de csináld..
Szokványosan a 2-3 beállítás a jó. Nálam 2-esen van kb. mindig..
És nem egyforma soha a hőmérséklet a normáltérben.
Van lenn zöldségtartó, ott tök jó 8-10C, ugyanakkor feljebb menve polconként úgy 2 fokot változik a hőmérséklet.
Azaz nem mindegy hol méred.
Állítsd amire akarod..
Szerintem egy kicsit túlérzékeny vagy. Egyrészt aki a -12 fokon tárolt zöldség szagát meg tudja különböztetni a -18 fokon tárolttól, az hyperérzékeny. Hasonlóan aki a -12 fokon kővé fagyott padlizsánt puhábbnak érzi a -18 fokon tárolttól, annak extra érzékelői vannak.
A hűtődnek szerintem semmi baja, csak nem minden gép sikerül egyformára. Másrészt a nyitogatás mennyisége sem közömbös. Egészen egyszerűen járasd középállásban, és tartózkodj a szélsőségektől. Kánikulában inkább a felső értékhez közelebb, pláne ha több kilogramm lefagyasztandó terméket teszel bele.
[Amúgy is az egy kompresszoros egykörös hűtő és fagyasztó szekrények kicsit nyűgösebbek, mert nekik mind a normál hűtőteret, mind a fagyasztóteret egy kompresszorral kell kiszolgálniuk ellentétben a kétkörös társaikkal. Akik, ha a normál hűtőtér hőfokon van, akkor az a kompresszor leold, és csak a fagyasztó kompresszora megy tovább, hogy a több kiló padlizsán lefagyjon. Egy egykörös hűtőben ez bonyolultabb, mert hiába nincs még -18 fok alatt a padlizsán a fagyóban, az is követelmény, hogy a normál hűtőtér ne menjen fagypont alá! Tehát lekapcsol az egykörös kompresszor, amiatt, hogy a normál hűtőtér ne hűljön túl, még akkor is, ha a fagyasztó még nincs kellő hőfokon.]
"nem kapcsolt ki, vagy 2 napig foyamatosan ment."
Ezt nem mindegyik gép és nem minden környezeti feltétel (hőfok / szellőzés) mellett képes megtenni, mert ha túlmelegedik a kompresszor, akkor annak hővédő kapcsolója megállítja akkor is, ha a termosztát még hajtaná tovább. Ha visszahűl a kompresszor, akkor folytatja tovább a munkát és így tovább.
Mellesleg, ha eresztené a hűtőközeget, nagyobb gondjaid lennének, vagy lesz majd elvileg.
Ha meg nem, akkor a másik szakembernek van igaza, egyszerűen a leolvasztás megváltoztatta a korábbi viszonyokat, a jégtömeg hőtehetetlensége miatt, illetve a gép / ház részeinek vissza kell hűlni rendesen.
Abban a tévedésben vagy, hogy Te a levegőt méred, ami nagyobbat változik akár hűtési, akár álló kompresszoros szakaszban vagyunk, az áru hőmérséklete ezt sokkal lassabban követi, márpedig az számít.
De vegyél másik termosztátot, de ha tudnád, hogy a hűtőcsőjárat mely részén van elhelyezve, akkor jobban értenéd a történéseket.
Halkan megjegyzem, a kompresszort újraindító (bekapcsolási) hőmérséklet MINDIG +4 +5 C között van.
Ezt már nem kívánom megmagyarázni Neked, miért annyi..
Nézd meg az általad emlegetett kívánt kapcsolási értékeket.
Én az értem, hogy villanymotor, de mi hajtja?🤣
Szóval a válaszokból több új dolgot is megtudtam, az tény. Hogy a fagyasztóban, mert valóban oda van vezetve a termosztát hosszú érzékelője, pontosan hol is helyezkedik el, tényleg nem tudom, lehet valamilyen zacskó pont befedi vagy nem.
Az amit továbbra sem értek, hogy eddig miért tudta egyes fokozaton a minimum -18 fokot fent és 4-5 fokot a hűtő részben, most kb. ugyanezt csak a közel maximum fokozaton. Ezt magyarázza el nekem valaki. Ismétlem, a hőmérő, ami a fagyasztóban van egy időjárás jelző állomás külső egysége ( tizedre pontosan mér, több más műszerrel össze volt hasonnlítva még vásárláskor), tehát nem kel ajtót nyitotassak. Ma éjszaka is egyszer néztem, csak -16,5 volt, holott 5-6 órája a hűtő egyik ajtója se volt kinyitva.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!