Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Háztartási gépek » Melyik espresso kávéfőzőt...

Melyik espresso kávéfőzőt lenne érdemes megvenni?

Figyelt kérdés

A helyzet az, hogy anyukám refluxos, viszont nem tud lemondani a kávéról. Azonban aki ebben a betegségben szenved, az alacsony csersavtartalmú kávét ihatja, amit magas nyomáson kell lefőzni. (Az egyszerű, Szarvasi márkájú kávéfőzőnk nem tud ilyet, emiatt szeretnénk lecserélni.) Rendeltünk egy no name kávéfőzőt 36.000 ft értékben, azonban nem lehetett rajta állítani a kávé erősségét és gagyi is volt.


Tudna-e esetleg valaki olyan magasnyomású kávéfőzőt ajánlani, ami hasonló árkategóriás és megbízható? Személyes tapasztalatokat is szívesen fogadok, amennyiben valaki úgyszintén refluxban szenved és gondjai voltak a kávéval kapcsolatban.


Előre is köszönöm a segítséget!



#reflux #kávéfőző #magasnyomás #alacsony csersavtartalom
szept. 3. 14:04
 1/2 anonim ***** válasza:

Nem az alacsony csersav tartalmú kávénak kell a nyomás, hanem hogy rendes presszó kávét tudj csinálni. Ahhoz meg mint tapasztaltad a Szarvasi és származékai képtelenek.

DeLonghi Dedica EC 685.M már tudja azt a nyomást amit szeretnétek de az ára duplája mint a keret. És még meg is kell vele tanulni kávét főzni.

szept. 3. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 Szervizmérnök úr ***** válasza:

"Rendeltünk egy no name kávéfőzőt 36.000 ft értékben, azonban nem lehetett rajta állítani a kávé erősségét és gagyi is volt."

Az érthetőség és viszonyítás kedvéért megírhattad volna a "noname nevét" vagyis bármit az azonosításhoz.

Van ugyebár forralós szerkezet, van vízpumpás. De a vízpumpások sem tudnak annyi nyomást (valójában nem is kell), amivel reklámozzák.

Például 15 bar reklámnyomás annyit jelent, hogy 15 baros vízpumpa van beépítve a készülékbe, de nem annyi lesz a kialakuló valós nyomás.

"Kávéerősséget" az automatákon lehet állítani, ami az őrlemény mennyiségének állíthatóságát takarja, néhány fokozatban. Szerintem kicsit hülye elnevezéssel, de ez már ilyen.

Az extrakció során az őrleményből előbb oldódik ki a koffein, utána olajok / illóolajok és aromák, végül a különféle szerves savak, keserűanyagok. Ezért jó a jól eltalált rövid kávé, vagyis az eszpresszó.


[link]


Nyelőcsőbántalmak leküzdéséhez nem ez a jó irány szerintem, mármint ezzel foglalkozni (nem ezen múlik).

Mondjuk, nekem nincs ilyen problémám, de néha bárkivel előfordulhat, hogy besztrájkol a nyelőcső, mert feljött a sav és nem öblítettük le gyorsan sörrel, borral, pálinkával, a hatékony fertőtlenítés végett.

Vagy ecetes vízzel, vagy szódabikarbónával, ami ellentmondásosnak tűnhet (egyik savas, másik lúgos), de a gyakorlatban mikor, kinek, mi jön be.

Olyan is lehet például, bikarbonátos akármit fogyaszt valaki (keksz, nápolyi), ami a gyomrában reakcióba lép a savval, szén-dioxid fejlődik és arra ébred az ember, hogy felbüfögött a tartalom.

Míg más esetben ugyanazt elfogyasztja és semmi különös, mert nem volt annyi sósav, hogy reagált volna, például. Tehát ez is többváltozós egyenlet.

szept. 3. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!