Hőtárolós(bojler) vagy átfolyós vízmelegítő? Melyik az energiahatékonyabb?
Használat függő.
Ha csak egyedül használod, és egy hézem csak kétszer mosakszol, akkor átfolyós is megteszi.
Ha a család esténként a kádban lubickol, akkor bojler.
Ha spórolni akarsz, ne azon spórolj, hogy mit veszel meg hozzá, hanem hosszú távon mibe fog kerülni.
Ha egyedül vagy és néha fürdesz egyet rövid ideig, akkor az átfolyós gazdaságosabb, mert nem fog ott lógni a falon 80-100 liternyi melegvíz tök feleslegesen. Ami akkor is hül amikor nem használod, így rá-ráfűt a bojler.
Ha naccsalád, több gyerek, anyuka hajat mos, akkor az átfolyós leeszi a gatyádat.
Azt is be kellene kalkulálni, hogy a hőtároló eszközök (bojler, kályha) kedvezményes tarifára is köthetők, erről nem szóltál.
Nem mindegy, hogy mihez képest.
Ha a hőveszteséget nézzük akkor a matek szerint az átfolyós.
Azonban számold hozzá, hogy egy rendes elektromos átfolyós vízmelegítőnek borzasztóan nagy a teljesítmény felvétele. A kisebbek pedig sokkal kisebb vízhozammal működnek, mint mondjuk egy bojler esetén megszoktuk. Az a ritka eset amikor ez megoldható.
Ráadásul mint előttem írták nem vehető rá igénybe a B tarifa.
Igen köszönöm. A tarifa nagyon jó példa. Nemrég exelben számolgattam,hogy ha pl egy 100literes bojlerben a megadott gyári adatok alapján(2745kwh/év) és heti 5napon napi 400liternyi 40fokos vízet ki is vennének(30foknyi melegítéssel számolva ehhez a hőszükségletet), akkor a tényleges vízmelegítés még mindig csak 56%-ot tenne ki a teljes fogyasztásból. Ahol kedvezményes tarifára van kötve ott oké. (De ha csak napi 100literrel számolok heti 5 napra akkor meg csak 24% körülire jön ki.)
Mondjuk télen hasznos a hőveszteség is a bojlerből,de nem mindegy,hogy milyen áron. Ott ahol nincs b tarifa nem biztos hogy ez a legolcsóbb fűtési technika.(kb hajszárítós effekt) Nyilván párszáz kwh-ról van csak szó.
Aki napelem mellé szeretné,annál szintén nem lesz olcsóbb tarifás a bojler(hacsak nem látja úgy,hogy gazdaságosabb ,mint pl bekötni szigetbe. Attól tényleg fajlagosan olcsóbb lehet.)
Ezzel szemben az átfolyós valóban hálózatbővítést is igényel,ha ugyanazt a vízhozamot szeretnénk elérni vele. (Bár arányaiban nem lesz sokkal több a teljesítménybeli hővesztesége,hisz nagyobb keresztmetszeten egyenes arányosan kisebb az ellenállás a vezetéken. A fűtőrészen meg mindegy mennyi a hőveszteség ,mert eleve a hő termelés a célja,ott nem oszt, nem szoroz,hogy kisebb vagy nagyobb teljesítménnyel történik,mert ígyis úgyis hőként adódik le. Ráadásul mivel a melegvíz viszonylag gyorsan átmegy a vezetéken és többnyire max 40fokon,így nem lesz jelentős vízkőképződés sem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!