Lehet ebből baj?
A nulla és a föld szinte fizikailag ugyanaz, csak a föld az a ház mellett leszúrt 1m-es vasrúd, a nulla pedig az oszlopon lehúzott földelés. Azaz nem pont ugyanaz, mert az oszlop és a ház között így keletkezik némi ellenállás. A földelés érintésvédelmi szempontból fontos.
A lényeg, hogy elvileg amikor mosol, úgysem szárítasz is, tehát feleslegesen húzott oda plusz egy fázist. Mondjuk így "hülyebiztos", azaz mehet együtt a kettő fűtőszála (sorozatos nagymosásnál). Viszont ha ugyanarra a nullára kötötte, akkor azt dupla (vagy dupla vastag) vezetékkel kellett volna kötnie. Ha ezt nem tette meg, akkor hiába 2x16A fázis van ott, ha a nulla csak 1x16A-t tud melegedés nélkül kiszolgálni.
A földnek nem kell vastagabbnak lennie.
Szóval bajod nem lehet belőle, hogy így kötötte, de ha nem húzott plusz (vagy vastagabb) nullát is, akkor a terhelhetőség csupán 1 fázis teljesítménye.
"amikor mosol, úgysem szárítasz is"
Hát de. Amig megy a szárítás, már dobom is be a következő mosást.
A 2,5 a következő oldalon is megtekinthető, hogy 1 fázisra elegendő:
2 fázis nem lehet ugyanoda bekötve!
Az L=Live, az N=Neutral
Azaz L=fázis, N=nulla
Ha van egy csatlakozóban L1-2-3, akkor L1-be az egyik fázis, L2-be a másik fázis, L3-ba a másik fázis. (Ilyen egy 380-as (ma már 400V-os) konnektor pl.)
A L vezetékek feketék, a N kék, a föld "cirmos", azaz sárga és zöld.
Ha a kék vezeték nem vastagabb a feketéknél, akkor a 2 készülék nem tud egyszerre fűteni, mert akkor a kék vezetéket már melegíti, ami tűzveszélyes és zárlatot okoz.
Ha a 2 fogyasztó (mosó-szárító) össz max fogyasztása viszont 16-18A (3800W) körül megáll, akkor 1 fázison is simán elmegy. Akkor azért érdemes külön fázisra rakni, ha épp valaki teát főzne, vagy vasalna ugyanazon a fázison, ne vágja le a biztosítékot.
Milyen "első fázisra"???
Ha 3 fázisod van a lakásban, akkor azt bekábelezéskor úgy osztották el, hogy pl. az egy fázisú villanytűzhely, a mosógép, a bojler (ha nem éjszakairól megy) ne egyetlen fázison legyen, illetve a szobákban is az egyik falon az egyik fázis, a másik falon a másik fázis van húzva, így vasalás mellett a másik falról lehet porszívózni.
Igazából ezt helyszínen lehet látni és lemérni, hogy melyik nagyfogyasztású eszköz melyik fázison van. Ha minden külön fázisra kerül, eloszlik a terhelés, de ha minden 1-en van, akkor az már problémás.
Pl. a fritu és a teafőző nálam egy elosztóban volt, tehát 1 fázison. A lámpán észre lehetett venni és a dali kötődobozban szaga volt a vezetéknek... így azóta nem használom együtt.
1. Ezek itt nem értenek a villanyszereléshez.
Nem lehet közös nulla két aljzathoz, melyekben a fázis különbözik, mivel a villamos berendezést le kell tudni választani. Közös nullával meg csak együtt lehet a kettőt leválasztani, ami előnytelen. Nem azért szerelünk több áramkört, hogy egymás üzemétől függjenek.
2. Mr. V. meg még a 3 fázishoz sem ért.
Ha 2 külön fázis van, akkor a közös nullán nem a két fázis terhelésének algebrai, egyszerű, számok összeadásával keletkező összege folyik. Szimmetrikus esetben a nullán annyi folyik visszafelé, mint amelyik bármelyik fázison befelé folyik.
"A nulla és a föld szinte fizikailag ugyanaz, csak a föld az a ház mellett leszúrt 1m-es vasrúd, a nulla pedig az oszlopon lehúzott földelés."
Ez azért eléggé laikus felfogásról árulkodik, mint aki nem tanulta, csak kiokoskodta. Csak nem jól.
Nullázott rendszer használatos nálunk szinte mindenhol, azaz egy közös nulla jön be a lakásba / házba, ami a mérőnél vagy előszobai elosztónál egy közös sínről ágazik el nulla és védővezetőkre.
FI-relé utána következhet, ha van, de a régi lakásoknál ez nem kötelező, csak felújítás után. Ennek ugyebár jelentősége van a FI-relé működése szempontjából.
"Viszont ha ugyanarra a nullára kötötte, akkor azt dupla (vagy dupla vastag) vezetékkel kellett volna kötnie."
Itt azután komoly hiányosságok vannak a háromfázisú rendszer vektoros megismerése szempontjából, ami ugyebár egy külön tananyag és megfelelő térbeli látást igényel.
Az erőművi generátor állórészén körben vannak tekercsek, elméletileg 120 °-ot bezárva, így áll elő 3 fázis. (Most abba ne menjünk bele, hogy póluspárszám, több tekercs és ilyesmi, ne bonyolítsuk.)
Tehát ez kicsit összetett téma, én azt mondanám, hogy 3 fázisba inkább ne is szóljon bele, aki nem is látja át azt. Az a biztos.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!