Miért veri le a biztosítékot a bojler? Bővebben lent!?
Az utolsó két napban arra lettünk figyelmesek, hogy lecsapja a biztosítékot a bojler. Viszont ami érdekes, hogy csak éjjel verte le eddig mindkétszer.
Ami fontos, hogy 2 éves bojlerről van szó. Máris vízköves lenne?
Érdekes, hogy mikor bedugjuk, akkor fűt, majd éjjel vagy hajnalban veri le csak.
Arra gondoltam, hogy vízköves lehet a fűtőszál, és éjjel éri el a maximum hőfokot a bojler, és akkor túl sokat fogyaszt. Ez lehetséges?
Ami fontos, hogy 2 éves bojlerről van szó. Máris vízköves lenne?
Bár érdekes, hogy tegnap egyszer lekapcsolt, miután bedugtuk. Szóval ez tök érdekes.
"Ezt hogy??"
Egyszer javasoltam hogy próbáld ki azt hogy fordítva dugod az aljzatba a villát. Erre nem reagáltál.
Később megkérdeztem hogy kipróbáltad-e amit javasoltam, erre sem reagáltál.
Most leírom hogy miért érdekelt volna:
A fűtőszál egyik vége a nullán van, a másik vége a fázison amikor fűt. A fűtőszál egy ellenálláshuzal.
Amikor megsérül/beázik, akkor valahol a két vége között a víz testre viszi a fűtőszálnak egy pontját vagy kisebb szakaszát.
Ezzel létrejön egy kvázi ellenállás osztó, aminek a közepe a védővezetőre csatlakozik (a bojler fémvázára).
Ha a levezetés a fűtőbetét fázissal táplált vége közelében van, akkor nagyobb áram folyik a föld fele, mert az osztó tetejére kerül. Ha viszont a nulla felőli végéhez van közelebb akkor meg kisebb áram folyik, mert az osztó kisebb feszültségű "leosztása" kerül a védőföldre.
Ha netán épp úgy alakulnak a dolgok hogy a kisebb áram a FI relé leoldási értéke alatt van akkor nem old le, amikor a nagyobb áram folyik az meg fölötte van és leold.
Amikor meg ide-oda dugdosod, másik konnektorba, hosszabbítóba akkor meg hol az egyik végére kerül a fázis, hol a másikra.
Ez okozhatja a leírt jelenséget.
Persze mindez egyáltalán nem oldja meg a problémádat, a készüléket meg kell javítani nem használható akkor sem ha úgy dugod be hogy nem veri le.
De kérdésed az volt miért történik és nem az mit kell vele csinálni :)
A dolgot még érdekesebbé teszi, hogy a FI relé akkor is leoldhat ha a bojler megszakítóját be sem kapcsolod (tehát nem fűt, nem kap áramot).
Ez meg úgy történhet hogy egysarkú a megszakító, tehát a nullát nem kapcsolja le, a bojlerben meg van egy védőföld-nulla zárlat.
Emiatt a többi fogyasztó nulláján folyó áram egy része megkerüli a FI relét és a bojleren keresztül a védőföld fele folyik.
Ha több áramkör van egy FI relé után akkor ezért szoktak (illetve javasolt) kétsarkú megszakítókat használni.
"Szétszedés előtt ajánlott utánanézni, hogy hol lehet hozzá alkatrész beszerezni..."
Én lecseréltem a bojlert, mert a régi kilyukadt. A vásárolt készülék Hajdu gyártmány. Fel lett szerelve, működik, minden ok.
A fenti forgatókönyv szerint elhatároztam hogy beszerzek hozzá tartalék alkatrészeket hogy ha majd később szükséges lesz, akkor minden legyen hozzá. Fűtőbetét, hőfok kapcsoló, tömítés, anód, stb.
Felírtam a típusát, gyári számát, az adattábláról fényképet készítettem, leszereltem a burkolatot, a belső részt több szögből lefényképeztem.
Az egyik üzletben a típusra azt mondták hogy olyat nem gyárt a Hajdu. Mutattam az adattábla képét, meglepődtek. Ilyet nem láttak. Vigyem be az alkatrészt és annak alapján adnak.
A másik üzletben hiába lobogtattam a típust, azt mondták vigyem be az alkatrészt annak alapján tudnak adni, mert négyféle méretű fűtőbetéttel készül és kétféle formájú tömítéssel. Az anódról nem is beszélve.
A harmadik üzletben ugyanez fogadott.
Mondtam hogy nem szívesen bontanám szét, ez egy vadonatúj bojler.
Hát akkor nem tudnak segíteni... :(
Úgyhogy vettem mindenfajta tömítést, kétféle fűtőbetétet (ami a kép alapján esélyesnek tűnt) és anódot, többféle szárral.
Kizárt dolog hogy nem lesz szívás majd amikor ezekre szükség lesz... :(
"Tömítést mindenesetre ettől függetlenül érdemes cserélni"
Én mondjuk mindent cserélek, ha már egyszer szátszedem, nem egy nagy összeg, tönítéseket feltétlenül, az anód fele eltűnt, akkor azt is megnyugtatóbb, a betét meg csak meg szokott hibásodni, az alaplap meg esetleg már deformálódott a felszerelésnél.
Mondjuk új alaplappal egyszer jártam úgy, hogy kettő, lencsényi méretű lyuk keletkezett rajta negyed év alatt, de azok nyilván gyári hibásak voltak, mert a boltban nem is akartak beszélni róla, úgy cserélték. :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!