Érdemes túlfeszültségvédős dugaljjal védeni egy 10 éves Whirpool mosógépet? (lehet hogy hülye a kérdés de azért majd szeretnék normális hangvételű válaszokat kapni)
"Az történt hogy végzett a gép a mosással,felkapcsoltam a villanyt erre leverte a biztosítékot és utána nem lehetett bekapcsolni.Szerelő megcsinálta és most nem tudom hogy van-e értelme vennem egy ilyen védős dugaljjat."
Ártani nem használ.
Nem az alumínium vezetékkel van a baj, ki kéne cserélni a konnektort és ellenőrizni a vezeték bekötését (akár alumínium, akár vörösréz), netán utánahúzni a csavart, hajlamos lazulni, azért "ég" meg.
Tegyétek meg, eggyel kevesebb a hibaforrás.
Az én lakásom is MMfal (alu), most szedtem rendbe, ráfért.
Egy átlagos mosógépszerelő hülye az elektronikához, panelt tud cserélni esetleg, de azt már nem látja át, mi okozhatja egy kapcsolóüzemű tápegység hibáit, például. (Noha lehet némelyiknek egyszerű trafós tápja is, de inkább a régebbi típusoknál.)
Egyik lehetőség a lakásod 3 fázisú táplálása esetén a nullaszakadásos-kontakthibás probléma, ami okozhat feszültségeltolódást, méghozzá növekedést is a másik fázison, ami igen kínos dolog.
Másik a tápegységek ilyen jellegű hibája, ami áramtalanítás után jelentkezik és mindegy, mitől lett áramszünet, nem tehettél volna ellene semmit. (Aki ért hozzá, meg tudja előzni.)
Ezt a túlfeszvédős dugalj kérdést viszont elfelejtheted, míg jön a következő villámos időszak, addig ráérsz vele. Akkor sem feltétlenül segít, de nem kizárt, hogy kisebb energiájú impulzusokat megfog.
Amiatt nem hibásodik meg normális esetben egy készülék, ha pedig már problémája van (vagyis látszólag még működik, de nem biztos, hogy sokáig), akkor lényegtelen, mitől lett áramszünet.
Egy lényeges dologra felhívnám a figyelmet, amennyiben az ingatlan 3-fázisú betáplálást kap és valahol kontakthibás a vezetékrendszered, abból lehet komoly baj, amit említettem.
De az nem egy konnektor kontakthibája, hanem nullaszakadás a rendszerben. Nem ugyanaz.
#5-höz
Nem önmagában a konnektorokkal van a gond (ott lehet vezetékbekötés lazulás és érintkező nyomás változás, torzulás a melegedés miatt, ez a fedő levételnél kb. rögtön látszik), hanem a kötődobozokban az összecsavart vezetékekkel.
Ez a rész, ami nincs szem előtt, és nálam valamikor 50 évvel ezelőtt összecsavarással voltak összekötve a vezetékek. Talán egyszer volt valami ténykedés, de tény, hogy ez így meglazul, oxidálódik és melegedni fog, odáig, hogy megolvad a szigetelés, hunyorog a villany.
5 vezeték volt összecsavarva.
Kockázatos volt, mert ekkor már hihetetlenül törékeny az alu de szétbontva, WAGOval, alu pasztával összerakva hosszabb távra megoldottam, közben persze lecserélésre került a valamikori olvadó biztosíték és kismegszakítók kerültek fel.
Az alaminyomot állandó nyomás alatt kell tartani. Ha nincs rugózás az aljzat csavarjainál, akkor rendszeres időközönként utána kell húzni. Amellett, hát, otthoni villanyszerelésnél ezt soha nem propagálták (csak ugyanazokban a könyvekben hátrébb az ipari szereléseknél...), de a kötés előtt az oxidréteget le kellett volna vakarni. Meg ami volt Desox paszta, az is kellett volna (gondolom, ma már nem gyártják). A vékony alumínium nem profi kötései még Amerikában is problémákat okoztak, ott a szövetségi kormány egy rásajtolható toldatot ajánl, aminek a vége réz vezeték.
De ez alighanem mellékes, elvégre csak kétszer égett be az aljzatban.
A túlfeszültségvédelmes hosszabbító az a kis energiájú impulzusokat fogja meg, tehát jobb, mint a semmi, de az is lehet, hogy ennyi védelem a mosógépben is van. A kapcsoló az nem kizáró ok, lehet olyant kapni, ami kapcsolós is és túlfeszültségvédős is. Az élet még ennél is bonyolultabb tud lenni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!