Miért nem nőnek a klímák SCOP besorolásai?
Split klímákra gondolok, ahol főként fűtés üzemben lényeges szempont az energiaigényük.
Van egy Gree ComfortX 3,5kW-os klímám, úgy 5 éve szereltettem be. Ismerősnek mentem nemrég segíteni, csináltunk a két új klímájának stabil betápot. A gépezet ugyan az, mint az enyém, de azok idei gyártmányok. Mégis a dobozán az energia hatékonysági tanúsítványon ugyan akkora SCOP érték van, mint az én gépemnek (4.1). Nézegettem olyan gépeket is ami nem alsó vagy középkategóriás, ott más számokról beszélünk, de ugyancsak stagnálni látszik ez az érték az évek során.
Mi ennek az oka? Elérte a technikai fejlődés a mostani szintjét? Ekkora "dobozokba" ennyi hőleadó felületet lehet tenni, amit ráadásul nem lehet eszeveszett módon szellőztetni, mert huzat keletkezne ami a beltéri egységet illeti. Legfőképp erre tudok gondolni, mivel tudomásom szerint a hőszivattyúk hatékonyságát; legmeghatározóbb szempontból; a két közeg hőkülönbsége adja. Minél kisebb a hőmérséklet különbség annál hatékonyabban üzemelnek.
Azok a (Japán) gépek amik ennél többet tudnak és mégis levegő-levegő hőszivattyúk, azokban hol rejlik a titok? Jobb a hűtőkör, kevesebb a kompresszornál a töltetcsere okozta veszteség? Esetleg nagyobb a hőleadó felület, így jobban "át tudja adni" a hőjét bent, majd a kinti hőenergiából is jobban részesül?
Egyre közelebb kerül az elméleti hatásfokhoz, amit túllépni, de elérni sem lehet.
Ehhez persze ésszerűtlenül nagy hőcserélőfelületek kellenének, meg gyorsabb keringtetés mindkét oldalon.
Ez már annyira drága lenne, hogy nem térülne meg energiaköltség szempontjából sem.
Bőven jók a mai gépek, fűtésre is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!