Milyen kávéfőzőgépet vegyek?
Nekünk is van mert rábeszéltek a rokonok hogy húde miylen jó ,húde fonom at főz meg kényelmes.
AZtán szépen vissza álltunk a kis kotyogósra,ami nem is kotyogós már.
De az a megszokott és finom , nincs vele baj és mindíg ugyanazt a kávét adja amit szeretünk.
Ez van .
Nyilván a gép jobban mutat és jobban hangzik, de nincs ilyen jó.
A DeLonghi ec 685 egyáltalán nem rossz a saját kategóriájában.
Milyen darálód van? Milyen finomságúra őrlöd a kávét? Van "rendes" tampered hozzá, vagy csak a gyári műanyag? Méred a lefőzendő kávé mennyiségét?
Javasolhatnám a Gaggia Classic Pro-t, mint egy tényleg kiváló kávéfőzőt, de szerintem előtte rá kellene jönnöd, hogy mi a gond a DeLonghi-val.
Javaslom olvasd el az alábbi oldalt:
És igen, minden fontos, ami itt le van írva, a bemelegedési időtől, a gép tisztításáig...
A kotyogós rajongóknak: ha a mokkát szeretitek, akkor ne váltsatok a kotyogósról. Azért a kis kínai kotyogósnál is van kifinomultabb változat, pl. a Bialetti.
Az otthoni eszpresszó készítés egy kicsit több figyelmet igényel. Jó eredményt csak akkor lehet elérni, ha az ember tényleg megtanulja a készítés fortélyait. Nem elég bekapcsolni a gépet beletenni a kávét a filterbe, lefőzni és kikapcsolni a gépet. Így tényleg nem tudsz jó kávét főzni! Ha nem akarsz, nincs időd vele pepecselni, akkor tényleg jobb a kapszulás, a full automata vagy akár a kotyogós is.
"ami nem is kotyogós már" - #2-es, amit linkeltél, ez kissé másabb, de kapható még sima klasszikus kotyogós is!
Kérdező, ha nem ízlik, akkor ott az ízléseddel van baj, nem a kávéval vagy a főzővel! Amúgy pedig a DeLonghi pont az egyik legjobb márka a kávéfőzők piacán, illetve még a Krups és a Philips ! Neküng sima egyszerű, olcsó, kisnyomású (3.5 bar) gépünk van (DeLonghi EC 9.1), ez is átnyomja a kávét akkor is, ha nagyon meg van tömve, csak épp valamivel tovább tart neki így lefőzni, 3 helyett 6-7 percig! Ha pedig a darálóval vagy bizonytalan, akkor nem lenne jobb egy olyan gép, aminek beépített saját darálója van? Bár ezekből az igazán jó minőségű presszógépek már 90 ezer Ft körül kezdődnek, de legalább nincs kétely a darálásról, és ezekben ráadásul már alapból van vízkőmentesítő is!
Kedves Kérdező!
Mindenek előtt mosd ki a szűrőt, alaposan töröld át és ellenőrizd, hogy átlátsz-e a szitán. Ha csak kevés lyukon, akkor tisztítani kell. Az eltömődést okozhatja az is, ha akár csak egyszer túl finomra daráltad a kávét, és a szemcsék a szita lyukaiban ragadtak. Makacs esetben a szokásos tisztítás nem segít. Nekem egy barista ismerősöm mutatta a trükköt. A filtert ki kell venni a karból és (csak a filtert!!!) gáztűzhely lángja fölött kiégetni. A filternek semmi baja nem lesz, de a kávémaradékok kiégnek a lyukakból.
Következő fontos dolog. Alaposan töröld le hideg állapotban a szűrőkosár tartónál szitát. Legyen teljesen tiszta és mentes minden kávémaradéktól. Melegítsd fel a gépet, ne tedd fel a kart, és indítsd el a lefőzést. A víznek egyenletesen kell átfolynia a szitán. Ha nem egyenletes, pl. csak bal oldalon folyik le a víz, akkor a szitát is tisztítani kell.
Ennek a kávéfőzőgépnek gyárilag nyomás fokozós szűrőtartója van, ha jól tudom. Ez jó is és rossz is egyben. Azért jó, mert kevésbé lehet elrontani a kávét, lehet benne előre darált kávét is főzni, ami enélkül nem igazán lehetséges. Hártánya, hogy a crema nem az igazi, és a kávé minősége is kicsit "mesterkélt". Egyelőre nem mondanám, hogy szereld ki a nyomásfokozót, vagy vegyél nyomásfokozó nélküli kart, csak tudj róla, hogy ha már nagyon jól megy a főzés a nyomásfokozóval, akkor érdemes lesz megtanulni nélküle is. A nyomásfokozóról azt kell még tudni, hogy a kávét egy picit durvábbra kell őrölni, mint nélküle. A Gefu daráló tényleg jó, azzel nem lesz gond.
A mérőkanál nem pontos. Legalább 2 tizedesig mérő digitális mérlegen mérd ki a kávébabok mennyiséget, 18 grammot. Hogy miért 18 gramm? Mert kezdésnek két adagot kell lefőznöd. Bármilyen hihetetlen, sokkal (tényleg sokkal!) nehezebb egy adag jó eszpresszót főzni, mint kettőt! Az olasz bar-okban általában 7 gramm/adaggal számolnak, de otthoni gépekbe ez kevés. Általában 16-20 grammot szoktunk ledarálni. A mérés után darálás. A darálót semmiképpen ne a legfinomabb szemcseméretre állítsd. Ilyen szinten nem ismerem a darálód, de szerintem a 11-es skálán 3-4 körüli értékkel lenne érdemes indulni.
Tamperelés. Hosszú távon én mindenképpen javaslom egy fém tamper beszerzését. Nem kell teljes erőből tamperelni és a tampert túl sokat forgatni sem. Erőteljes függőleges nyomással le kell nyomni az őrleményt és kész.
Lefőzés. Nagyon fontos, hogy a kávéfőzőnek legyen ideje bemelegedni, általánosságban 20 perc bemelegedési időt szoktak javasolni. Elég hihetetlennek tűnik, hogy a DeLonghi a thermoblokkal ezt 20 másodpercre levitte! Úgy gondolom, higgyünk a tapasztalatnak, és kapcsold be a főzőt 20 perccel a lefőzés előtt.
Ha felrakod a kart, utána azonnal kezdd el a kávé lefőzését! Ez is fontos, mert egyébként az őrlemény csak gőzölődik a szűrőben.
Azt bizonyára tudod, hogy a főzésnek 25-30 másodperc alatt kell megtörténnie. A kávé mennyiségét, a darálás finomságát és a tamperelés erősségét úgy kell beállítanod, hogy a kívánt mennyiséget kapd! És mennyi a kívánt mennyiség. Klasszikus eszpresszó esetén a kávé mennyiség kétszerese, azaz 18 gramm kávéból 2 csésze 18 grammos ital. (ha lehet, akkor legalább az elején ezt is mérd le)
Fontos, hogy minden főzés után azonnal üsd ki a kávépogácsát a szűrőből, mosd el és töröld át a szűrőt. Engedj át egy kevés vizet a felső szűrön és töröld át azt is.
A Karos kávéfőzőgép a legbonyolultabb (és legmelósabb).
Finom kávét is csak drágább babból lehet főzni (6eFt/kg felett).
A kapszulás kávéfőző pedig a legegyszerűbb (abba se 2-3eFt-os bab van).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!