10%-os ételecettel vagy 5%-os almaecettel főzzem át a kávéfőzőt?
A kávégépszervízek kifejezetten nem ajánlják az ecet használatát:
"Lehet-e ecettel tisztítani, vízkőteleníteni a kávégépet?
Tömören: NEM.
Bővebben: Ami a Szarvasi kotyogónak anno tökéletes volt, az a modern kávégépek halálát jelenti. Néha szó szerint is. Van, hogy az ecet olyan szinten tönkreteszi a kávégép vízrendszerét, hogy gazdaságtalan a javítása. De ha javítható is, az ecet jellegzetes szaga még hosszú hónapokig elkíséri majd a gépet minden adag kávé lefőzésénél, mert egyszerűen kiirthatatlan belőle.
A modern kávégépek kazánjait alumíniumból gyártják. Az ecet megtámadja az alumíniumot, és sokszor javíthatatlanul szétmarja a kávégép kazánt.
A speciális, nagyon szűk keresztmetszetű szilikon és teflon csövek sem köszönik meg az ecetes átmosást, általában a kazánnal együtt ezeket is cserélni kell.
Úgyhogy, ha szeretné megkímélni magát egy jókora bosszankodástól, és egy szabad szemmel is jól látható kávégép javítási számlától, akkor kérjük, hogy az ecet használatát a kávégép vízrendszerének használatakor mellőzni szíveskedjen.
Használjon kimondottan kávégépek vízkőmentesítéséhez, kávéfőzők vízrendszerének tisztításához alkalmazható citromsavas vízkőoldót."
Forrás: [link]
"Szabad-e ecettel tisztítani a kávégépet?
NEM!
A magyarázata pedig, hogy az ecet ugyan vízkőoldó hatású, de talán érdemesebb a salátákhoz megtartanunk (oda is inkább egy jobb borecetet…)
Az ecetsav egy gyengébb sav, de pont elég kárt tud tenni a kávégép vízrendszerében, vízpumpa kisebb alkatrészeiben, ami ezután cserére fog szorulni.
Mellékes negatívum, hogy nehéz az illatot (ízt) kiöblíteni a készülékből, így amit megspórolunk a vízkőoldón, többszörösen megfizetjük a szervizben és a kávé fogyasztáskor.
Mindenképpen automata kávégépekhez kifejlesztett vízkőoldót használjunk, lehetőleg a Saeco gépek saját márkás termékét."
Forrás: [link]
"AUTOMATA KÁVÉFŐZŐ VÍZKŐTELENÍTÉSE ECETTEL – SEMMIKÉPP SEM AJÁNLJUK
Ha a vízkőtelenítéshez nem megfelelő, illetve nem a gyártó által ajánlott vízkőoldó anyagot használunk, komoly károkat okozhatunk a Saeco kávéfőző alkatrészeiben. Az ecet megrongálja a szilikon tömítéseket, szétmarja a műanyag alkatrészeket."
Forrás: [link]
A gyártó se:
"Kávégép tisztítása ecettel – kérjük, ne tegye!
A kávégép ecettel történő vízkőtelenítése elsőre jó ötletnek hangzik. Mivel általában a otthonában a konyhaszekrényben talál ecetet, ezért arra gondolhat, hogy így megspórolhatja a drága tisztítószerek árát. Az ecettel történő vízkőtelenítés azonban nem kifizetődő. Az ecet agresszív és megtámadja a készülékét. Egy új készülék pedig mindig drágább, mint egy megfelelő tisztítószer. Az ecet helyett a vízkőtelenítéshez használja tesztelt speciális vízkőtelenítőnket vagy tisztítótablettáinkat. Tesztelt speciális vízkőtelenítőnket javasoljuk, hiszen ezzel könnyedén kitisztíthatja kávégépét. Ha kávégépe egy teljesen automata kávéfőző gép, akkor javasoljuk, hogy hozza be készülékét központi vevőszolgálatunkra szervizre."
Forrás: [link]
#7: Ott az egyik forgalmazó az alábbit írja:
"A víztartályba tegyünk 3-4 adagnak megfelelő menyiségű vízet, amihez előzőleg citromsavat, vagy háztartási ecetet kevertünk. Kávé nélkül ezt a keveréket hagyjuk egyszer-kétszer átfolyni a gépen. Ezt követően tiszta vízzel kétszer ismételjük meg a műveletet. (A záró csavart és szűrőt folyóvízzel is tisztítsuk ezek után át!)"
Tehát ecetet is csak jelentős hígítás mellett ajánlja.
De ha megnézed a kávéfőzőgép-tisztító tabletták összetételét:
* [link]
* [link]
* [link]
* [link]
a hatóanyag általában valami gyengébb és nem büdös citrom-, szulfát-, vagy tejsav.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!