Miért tiltják egyes elektromos eszközök útmutatói a hosszabbítóba dugást?
Értem, hogy a hosszabbítóban (ált.) nincs külön túláramvédelem. Így ha pl. a készülék (üzemszerűen vagy akár meghibásodásból) 10 amperrel jár, az áramkör 10 amperre van biztosítva (tegyük fel, hogy szaxerűen, tehát legalább ennyit bír is), de a hosszabbító csak 6 ampert bír, akkor bizony túlterhelődik, elolvad, zárlatos lesz, szikrázik stb.
De ha a hosszabbítóra gyárilag ráírták, hogy max. 3500 W, és nem bugyolálom hőszigetelő anyagba, és nyilván nem is kábeldobra vastagon feltekert vezetékről van szó, akkor gyakorlatilag működtethetem-e baj nélkül a fenti fogyasztót a fenti áramkörről a hosszabbítóval?
(A mosógép és a konnektor közé kellene egy 1,5 m-es hosszabbító. A toldás nem az esetleg vizes padlón feküdne, hanem fent műanyag fogasokkal lenne alátámasztva a vezeték.)
Értem, hogy a szabályokat a felhasználók legalacsonyabb megengedett hozzáértésére alapozzák. A készülék gyártója is nyilván el akar kerülni mindenfajta kártérítési igényt, ami egy tűzesetnél előállna. De a fentiek szerint a hosszabbító terhelhetősége és a lakásáramkör túláramvédelme relációját figyelembe véve, ismert-e más akadálya, amiért így mégsem lenne túl szerencsés használni a készüléket?
Köszi, én is ezt vélem fő oknak.
Másrészt (most jutott eszembe) tény, hogy pl. pont jelen helyzetben, egy fürdőszobában, szigorú előírások vannak rá, hol NEM lehet konnektor. Na most ha pl. a tiltott zónába belelóg egy lengőalj, az máris potenciális veszélyforrás, és ezek az ismeretek pláne nem várhatók el egy átlagembertől. Én is csak véletlenül tudom, pedig műszaki ember vagyok.
3-asnak: köszi válaszod, de:
- A klímával azért vigyázat, nem olyan kicsi fogyasztó!
- Ezt is több helyről hallottam, mármint hogy több hosszabbítót különösen veszélyes egymásba dugni, de miért?
minden csatlakozás rejt magában némi bizonytalanságot, esetleges laza érintkezést, tűzveszélyt.
ezért nem ajánlják több hosszabbító használatát.
Írhatnák, hogy jóféle hosszabbítóba mehet, vacakba nem. De akkor ehhez valami definíciók is kellenének, mi számít jónak, mi nem. Egyszerűbb ha mindent tiltanak. Mintha egy fali dugalj nem lehetne ugyanúgy rossz.
Némi józanésszel eldönthető, hogy mikor használható, mikor nem. Ha bizonytalan vagy, akkor inkább ne.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!