Probléma a következő adott egy 3 emeletes régi építésű lakóház ahol nincs "foldelesunk" eddig abban a tudatban voltam, hogy konyhában van és ezen a vonalon elindulva elhataroztuk hogy veszünk egy villanybojlert. (Fázis ceruzával konyha kivételével mindenhol föld helyen fázist jelez) . Vissza bontottam a régi rendszer egy részét és az eloszto szekrenybe ért a meglepetés minden vezeték fekete, hogy az embernek nehezebb dolga legyen és fázis kivételével a 0 sínről van minden leagazva. Nos fogtam hosszabbított és multi metert (szakadás vizsgáló mód) rafogtam szobaba 0 ra és konyha 0 ra. Sipolt, majd szoba nulla és konyha föld szintén Sipolt. Az az arra következtetek hogy lakásban nincs foldeles hanem az óra felől jövő 0 van rákotve az is. Kérdés a következő ilyenkor mi a megoldás? És esetleg ez jó lehet e?Szetkotok mindent megkeresem a törzs 0 és fázist majd 0 sínre rákotve atkotom egy fi relébe és 0 sínről kimerve minden foldeles arról veszek és ÁVK áthozott 0 pedig a 0-t. Érthetőbb legyek minden kiállás foldeleset (aminek kellene lennie) kikeresem szekrénybe szakadás vizsgálóval, azt rakom direktbe a bejövő 0ra majd a sínről leveszek 1-t fi relének és minden fogyasztót fi relé utáni kijovo nullára kötok. Válaszokat előre is köszönöm
Ne csinálj semmit, oda szerelő kell, mart nagyon trágya, a drótozás. Ne gányolgasd!
Földelés pedig a temetőben lesz.
Itt védővezetőnek hívják és zöld-sárga a mai színe. De mivel régi a ház, mindenki gányolt ott már össze-vissza, ki kéne tépni az utolsó telefondrótig mindent, és egy tisztességes, vadi új elektromos hálózatot létesíteni.
Ha nem, akkor előbb-utóbb jó eséllyel meg.asz valakit az áram és mehet rá a földelés. Nem viccelek.
2019. okt. 11. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
5/26 anonim válasza:
Igazából akkor ez nem volt kifogásolható módszer. A két sín szokása azért volt elterjedt, mert a szabvány mindig fenntartotta a lehetőséget a nullázás megszüntetésére. De ha nem jött be külön védővezető, akkor ez úgyis értelmetlen lehetőség volt, hiszen ha leszedi az áthidalót a szakember, akkor a védővezetők a levegőben lógnak, az meg nyilván nem jó.
A javasolt átalakításnál a kérdés az, hogy megfelelő-e a keresztmetszete a bejövő PEN-nek.
2019. okt. 11. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
6/26 A kérdező kommentje:
Köszönöm válaszokat 5 órába telt de kész van és jól működik. Összes kiállást kimertem az eloszto szekrenyben. "tudom a szín jelöléseket ami amúgy semmit nem jelent mert nem tudhatod, hogy nem kötöttek el valahol. Hosszabbítót bedugtam első dugaljba amit elvagtam végig mentem lakás összesén L fázis 1 számot kapta 0 a 2 számot földeles konnektoroknal 3 jelolest. Minden megvolt betap kismegszakitóba volt, nullát pedig úgy mertem ki, megkapartam a víz csövet és szakadás mérővel kikerestem közös pontot , szétbontottam 0 1 sínre ami (föld is) onnan ÁVK annak az elmenoje a 2 sínre ahonnan összes fogyasztó 0 megy. Végén tesztként hűtő üzemelés közben 0 és földet össze nyomtam az ÁVK pedig leoldott szóval ha akar melyik vedovezeton potenciál különbség keletkezik ÁVK biztos le fog oldani.
2019. okt. 11. 23:16
7/26 anonim válasza:
Számozás helyett vegyél fekete, kék, sárga zsugorcsövet.
Vagy minimum szigszalagot. A feketét csak azért, hogy tudd, azt leellenőrizted.
2019. okt. 12. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
8/26 anonim válasza:
Az áramvédő kapcsoló nem feszültséget figyel. A működése abban rejlik, hogy egy zárt áramkörben a nullán és a fázison ugyan az az áram folyik, csak ellentétes irányban. Ezek mágneses tere kioltja egymást, az áramvédő kapcsoló nyugalmi állapotban van. De ha a fázison mért áram egy része nem a hullán folyik vissza, és ez az érték meghaladja a 20 milliampert, akkor az áramvédő kapcsoló leold. Mert a hiányzó 20 milliamper áram, egy vasmagos tekercsben teljesítményt indukál, ami lekapcsolja az áramkört. Az áramvédő kapcsolót ezért olyan berendezések védelmére tervezték, ahol sem a nullázás sem a földelés nem megoldható. Ezt úgy kell elképzelni, hogy egy berendezés két vezetékkel van megtáplálva, és ha ennek az üzemszerűen feszültség alatt nem álló fém részei ha feszültség alá kerülnek és ezt valaki megérinti, a személy, egyfajta földelés lesz, és a rajta keresztül folyó áramot érzékeli a kapcsoló, és ebben az esetben leold.
2019. okt. 12. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
9/26 anonim válasza:
Ha írsz akkor szokd meg, hogy L, N, PE. Illetve PEN ha az van.
Ha több fázisod van akkor L1, L2, L3
2019. okt. 12. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
10/26 anonim válasza:
A relé akkor is leold, ha a nullvezetőn több megy, mint ami a fázison bejön. Akármilyen okból történjen is ez, bármily nehéz elképzelni, a működési elve miatt ez is levédve.
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!