Mi a különbség a csavarozó, ütvecsavarozó és ütvefúró között?
Talán én vagyok a tudatlan, de ütvecsavarozóról még nem hallottam.
A csavarozó kis sebességű fúrógéphez hasonló módon működik, így alkalmas csavarok be/ki hajtására. Az ütvefúró olyan fúrógép, ami forgás közben még tengelyirányú rezgésekre is képes, azaz a fúró vége ütéseket mér a kemény és rideg megfúrandó felületre (kőzet, beton), azaz porlasztja azt és nem tényleges vágást végez (ezért igazi vágóéle nincs is).
"Talán én vagyok a tudatlan, de ütvecsavarozóról még nem hallottam."
Nem egyszerű szerkezetek és nemtudom mire vagy kiváncsi, de megpróbálom.
Csavarozó: Aksis vagy hálózati majdnem ugyanúgy működnek.
Egy villanymotor egy bordás kihajtáson keresztül egy bolygóműves nyomatéksokszorozót hajt. Amelyiken van nyomaték határolás (körben tekerhető számok a tokmány alatt) abban van egy tengelykapcsolás amolyan racsnis körmös kapcsolat ennek a feszességét tudod állítani a számokkal mikor ugorjon szét. Ez azért fontos, mert ha sok csavart hajtasz be ugyanazzal az átmérővel ugyanolyan anyagba, nem kell figyelned arra, hogy szétreped vagy túl mélyre jut, csak kipróbálod melyik fokozat racsnizik le akkor amikor pont jó és elhajthatsz 100 csavart pl: gipszkartonozaskor repesztés nélkül. Ez a racsnizás nem ütés nem is ad plusz erőt a csavarnak. A kialakítás lehet gyorstokmányos max. 13mm vagy hex hatlapú bit fogadásra alkalmas.A tokmányos verziók kisebb fúrásokhoz is alkalmasak, de amire az van írva, hogy csavarozó attól ne várjunk precíz fúrást.
Ütvecsavarozó: rengeteg féle van röpsúlyos kerékkulcs, levegős kulcs, akkus ütvecsavarozó, akkus kerékkulcs, hálózati ütvecsavarozók.
Levegősnél a szerkezetet pneumatikus motor hajtja úgy kell elképzelni mint egy propellerre irányított levegősugár. Villanyosnál pedig villanymotor. Az elve minden ütvecsavarozónak az hogy egy kilincsszereketen keresztül mondhatjuk vezértárcsának minden fordulatnál 2db hergeres súllyal ráüt a tengelyre, de úgy mint mikor egy villáskulcsot ráraksz az anyára és kalapáccsal ütöd tehát radiálisan. Ezzel nagy erőket ad a csavarozáshoz anyélkül hogy folyamatosan brutális nyomaték ébredne a markolaton.
Nyilván ennél sokkal bonyolultabb de ezt inkább rajzolni kéne.
A kisbb teljesítményű 100-200 NM lehet hex bit befogású ami kifejezetten kisebb csavarok vagy önmetsző vagy pozdorja csavarokhoz van tervezve. Nyomaték emelkedésével 300-600 körül már biztosan 1/2 kockával találkozol ami a Cro-Va készletből ismerős. Ha még nagyobb esetleg kamionos méretű ütvecsavarozás kell 3/4 és 1colos kockák is szembe jönnek. megjegyzés: A röpsúlyos kerékkulcsok a legolcsóbbak, de ezek nem használhatóak komoly munkára amolyan vésmegoldás a csomagtartóba. Nem minden fordulatnál ütnek csak amikor a motor felgyorsult ebből nem ritka a 12v autótöltős változat.
Ütvefúró és vésőgép: Ebből az akkusok már igen nagy 24-36 voltos akkukkal jöhetnek szóba, leggyakorikk a vezetékes kivitel. Az ütvefúrók és vésők közül az olcsóbbak racsnis kilicses szerkezetek használnak, de a komoly valóban használható ütvefúrók hidraulikus vagy pneumatikus ütőművel rendelkeznek. Minden ütvefúró egy dugattyú szerű súlyt lök neki a tokmány tengelyének úgy mintha a vésőre vernél kalapáccsal azaz axiálisan. Az itt használatos szerszámok nem pofás tokmányosak általában, hanem a fúró legalját is támasztó megoldást használnak. Kisebb energiákhoz SDS-plus nagy gépeknél SDS-Max nagy régieknél 20mm hex retesszel.
Ezeket a fúrókat és vésőket golyók pozícionálják és úgy vannak kifejlesztve, hogy alulról érkező hatalmas ütés esetén ne repüljön ki a tokmányból.
Amiket írtam messze messze egyszerűsítés ezeket a gépeket 70 éve fejlesztik nagyon bonyolultak.
Mindig olyan gépet kell választani, amit a feladat megkíván, olcsóbb kategóriás gépeknél mindig egyel nagyobb teljesítményűt vegyünk, mint márkásból szükséges lenne.
Ha finomabb asztalos jellegű butorszerelés polcépítés gipszkartonozás a cél sima csavarozógép az ajánlott.
Fém polcrendszer, cerenda csavarozás, ács jellegű munka esetén max 200-300nm ütvecsavarozó.
Autószereléshez kerékkulcs.
Vésés fúráshoz ütvefúró.
Feleslegesen nagy géppel dolgozni fárasztó erre is érdemes figyelni. Ha valami nagyob ritkán kell érdemes inkább bérelni, vagy egy alkalomra lidl- aldi gépet venni, amit cserélnek kérdés nélkül ha szétesik.
Remélem tudtam segíteni, de még egyszer kiemelném ennél sokkal bonyolultabbak mint ahogy leírtam.
Ezt a legutóbbi, kimerítő választ csak támogatni tudom.
Csak anyit tudok hozzátenni, hogy nincs olyan szerszámgép, ami mindegyik kritériumnak megfelel.
El kell dönteni, milyen célra fogod használni.
Mégegy, barkácsolásra, vagy szakmaszerű használatra vásárolsz gépet.
Mindenesetre azt javasolnám, ha vásárolni szeretnél gépet, legyen rá pénzed, mert olcsó húsnak híg a leve.
A középkategóriás gépek is zsebbenyúlósak, de egy életen át kiszolgál, max. akkumlátort kell venni hozzá.
(Vezetékes géppel csavart behajtani, nem nagyon lehet, mert "érzéketlen", erre csak az akusok alkalmasak. )
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!