Mennyibe kerül egy profi fotósnak a felszerelése?
Jelenleg OKJ-s fotós tanfolyamot végzek, de már most elvette a kedvem, hogy a felsőkategóriás dolgok megfizethetetlenül drágák. Nem vagyok milliomos, nem tudom megvenni a legjobb dolgokat. Nem tudom, hogy van-e értelme. Pl egy sima alap 24-70 mm zoom objektív is fél millió ft.... nekem az egész felszerelésre nincs annyi pénzem.
Arra lennék kíváncsi, hogy minimum mennyibe kerül egy olyan felszerelés, ami már munkára is alkalmas. Az is érdekelne, hogy a legtöbb profi fotósnak nagyjából mennyibe került a felszerelése, mert összeszámoltam, hogy ha valaki mindenből a legjobbat, legdrágábbat veszi meg mennyi lenne, és nem tudom elképzelni, hogy ezt mégis ki tudja megfizetni.
Összeírtam egy listát
Gépváz : Canon 5D mark 4 900 ezer ft
Objektívek
Canon 24-70 f2.8 625 ezer ft
Canon 70-200 f2.8 750 ezer ft
Sigma 85mm f1.4 art 370 ezer ft
Canon 11-24 f4 1 millió ft
Rendszervaku : Profoto A1 370 ezer ft
Stúdióvaku Profoto D2 4db 2.7 millió ft
Softbox Quadralite Fomex Para 230 cm 172 ezer ft
+ több softbox, diffúzorok, beauty dishek, derítők
Portrémarkolat 100 ezer ft
Profi állvány 200 ezer ft
Imac pro 1,5 millió ft
Photoshop, Lightroom, Portrait Pro, Nik collection több százezer ft
benzin, áram és egyéb kiadások
+ ugye minden elavul, elhasználódik
Ez nagyjából 9 millió ft + nem számolt költségek, kerekítsünk 10 millió ft-ra, + ugye mindenből kell egy tartalék....
a kép élessége több tényezőtől is függ. befolyásolja a záridő, hogy mennyire stabil vagy mozog a gép, netán a fotótéma, befolyásolja a mélységélesség tartomány, az objektív rajzolatának minősége és persze az is, hogy jó helyre állítod-e az élességet.
első körben érdemes megvizsgálnod, hogy a saját részed (stabil tartás, rögzítés, állvány, záridő, mélységélesség) rendben van-e. aztán érdemes csak tesztelni és más objektívekkel (akár ugyanennek a típusnak más példányaival, akár más típusokkal) hasonlítani a rajzolatot, illetve ugyanezt az objektívet érdemes megnézni másik vázon is.
ha másik ugyanilyen objektívvel jobb eredményt kapsz, akkor érdemes megnézni, hogy akár te magad, akár szerviz tud-e állítani rajta, hogy jobban működjön. ha nem megfelelőek a beállításai, finomhangolással lehet javítani rajta. persze, ha tudod, hogy mit csinálsz, akkor kezdheted is ezzel a próbálkozást, csak ha elszúrod lehet, hogy még rosszabb lesz, mint volt.
mondjuk amíg ezekkel a dolgokkal nem vagy tisztában, addig nem érdemes profi eszközök vásárlásán törnöd a fejed, mert ezek az üzemeltetésük alap ismereteihez tartoznak.
amúgy csak az összehasonlítás kedvéért számolj utána, hogy ha taxisnak mész, mennyibe kerülnek a megfelelő engedélyek, magasabb díjú biztosítások, külön biztosítás az utasra is, a kocsi sárgítása, droszt pénz és hasonlók - na meg a kocsi ára és amortizációja is...
vagy mondjuk ha elmennél kamionosnak, mennyiből tudnál venni egy kamiont, ha éttermet nyitnál, a bérleti költségeken felül mennyiből tudnál kiépíteni, fenntartani egy konyhát...
ha te vagy a cég tulajdonosa, egyéni vállalkozóként vágsz bele, az mindig egészen más költség vonzattal jár, mintha csak alkalmazottként csinálod.
a taxis példánál maradva nem muszáj saját autót vened, bérelheted is a taxis cégektől, vagy lehetsz alkalmazott és adják ők - persze akkor ennek megfelelően kevesebbet is fogsz keresni, mintha saját kocsival és egyéb eszközökkel csinálnád, hiszen az eszközök költségeit valakinek ki kell fizetnie. ha te fektetsz be az eszközökbe, akkor neked jövedelmez és neked is kell befektetni, illetve kitermelni az árát. ha más fektet be, akkor nekik kell kitermelniük a befektetésük ellenértékét.
#20: Európán kívülről viszont 27% ÁFA és ekkora értéknél 1,5% VÁM terheli a bevásárlást, lehet szerencséd és átcsusszanhat de ekkora értéknél erre alapozni necces. Nekem nagyon jó forrásaim vannak és elég jó kapcsolataim de én sem tudtam 20%-nàl sokkal többet spórolni a hazai webshop árakhoz képest, szóval Te valamit nagyon tudhatsz. Egyébként mi a trükk? Abban amúgy egyetértünk, hogy a garancia túlértékelt. Egy A7III váz e-infinityről kb. 200ezer forinttal olcsóbb mint itthon, ennyiből pedig elég sokáig lehet szervizelni egy vázat, nem beszélve arról, hogy a legtöbb hazai márka garanciális ügyintézése egy vicc tud lenni.
A dolog befektetés részéhez: a szüleim 1990 környékén csináltak egy kis pékséget, akkor csak a kemence került hétmillió forintba, a teljes berendezés és az elindulás tíz felett volt, csak akkor ez a pénz a háromszorosát érte, szóval nem olyan nagy pénz elindítani egy ilyen vállalkozást illetve nem nagyobb mint bármi mást. Persze nem könnyű és csak akkor tudsz elég pénzt elkérni a munkàdért ha elèg jó vagy (mindenben).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!