Mennyibe kerül egy profi fotósnak a felszerelése?
Jelenleg OKJ-s fotós tanfolyamot végzek, de már most elvette a kedvem, hogy a felsőkategóriás dolgok megfizethetetlenül drágák. Nem vagyok milliomos, nem tudom megvenni a legjobb dolgokat. Nem tudom, hogy van-e értelme. Pl egy sima alap 24-70 mm zoom objektív is fél millió ft.... nekem az egész felszerelésre nincs annyi pénzem.
Arra lennék kíváncsi, hogy minimum mennyibe kerül egy olyan felszerelés, ami már munkára is alkalmas. Az is érdekelne, hogy a legtöbb profi fotósnak nagyjából mennyibe került a felszerelése, mert összeszámoltam, hogy ha valaki mindenből a legjobbat, legdrágábbat veszi meg mennyi lenne, és nem tudom elképzelni, hogy ezt mégis ki tudja megfizetni.
Összeírtam egy listát
Gépváz : Canon 5D mark 4 900 ezer ft
Objektívek
Canon 24-70 f2.8 625 ezer ft
Canon 70-200 f2.8 750 ezer ft
Sigma 85mm f1.4 art 370 ezer ft
Canon 11-24 f4 1 millió ft
Rendszervaku : Profoto A1 370 ezer ft
Stúdióvaku Profoto D2 4db 2.7 millió ft
Softbox Quadralite Fomex Para 230 cm 172 ezer ft
+ több softbox, diffúzorok, beauty dishek, derítők
Portrémarkolat 100 ezer ft
Profi állvány 200 ezer ft
Imac pro 1,5 millió ft
Photoshop, Lightroom, Portrait Pro, Nik collection több százezer ft
benzin, áram és egyéb kiadások
+ ugye minden elavul, elhasználódik
Ez nagyjából 9 millió ft + nem számolt költségek, kerekítsünk 10 millió ft-ra, + ugye mindenből kell egy tartalék....
Alap hangon, kezdőnek, használt cuccokból, nem a high end kategóriából, 5M. az alap!
Nem tudom, hogy hol laksz, és mit akarsz fotózni, de manapság lehet jól felszerelt stúdiókat is bérelni.
A kezdő félmilliós alap gép + 1-2 alap objektív szettel elkezdenek fotózni, a "profi" profiknál olcsóbban vállalnak esküvő meg rendezvény fotózásokat, neveznek mindenféle fotós versenyekre... persze mindezt a normál 8 órás munkájuk mellett. Aztán spórolgatják a pénzt szép apránként minden kellékre. Van, akinek 20 év alatt jött össze a profi szett.
Meg vannak szerencsések, akiknek anyuci-apuci már a 15. szülinapjára profi gépet vesz, és később is megkapnak hozzá mindent...
Meg vannak, akiknek menő munkahelyük van, 300-400 ezres fizetéssel, egyedül élnek, egy normál kis panellakásban, és 2-3 hónap alatt már össze is jön nekik egy új objektív ára.
Vagy lopják rá a pénzt, vagy kérnek egy gazdag rokontól, ki tudja.
Sok ám a gazdag ember, csak nem szeretik reklámozni.
Ha semmi sem korlátozna, és minden lehetőségem meglenne, akkor ezeket csinálnám szívesen :
Divat ( 1950-es vogue magazinok )
Portré
Fekete fehér művészi női aktfotók
Modelleknek portfólió készítés
Street style budapesten, egyedi öltözködésű nők
Mindegyiket a legmagasabb színvonalon, de sajnos a felszerelés gátat szab.
Richard Avedon, Helmut Newton a kedvenc fotósaim.
Elegáns nőket szeretnék megjeleníteni a képeimet. Szürrealista stílus is tetszik.
Akkor hogy is van ez?
Elvégzel egy OKJ-és tanfolyamot. Másnap 10 milláért bevásárolsz, és már mondhatod is , hogy: Jó napot kívánok én egy profi fotós vagyok.
Három lehetőség áll előtted:
a) dolgozol mást, amiből gyűjtesz és felszerelést építesz,
b) elvégzed a sulit, fotózol pénzért és abból építesz felszerelést,
c) azt csinálod amit anno én csináltam, ötvözöd a kettőt.
Én dolgoztam anno egy gyárban nehéz fizikai munkát végezve, dolgoztam hitelügyintézőként egy multinál, vállaltam hírszerkesztői munkát egy szaklapnál, partyfotóztam, csináltam ilyen-olyan diákmunkákat, de még takarítottam is fesztiválon, szóval tényleg kb. mindenhol megfordultam ahol pénzt lehetett keresni és találni, meg persze fotóztam is. Utóbbival óvatosan, mert számlaképes ugye csak az OKJ elvégzése után leszel és ugye nem az a cél, hogy a bírság kifizetése után kevesebb pénzed legyen, szóval csak ésszel. Kis hazánkban a legtöbben így kezdik, kénytelenek feketézni az elején, ezzel nincs is baj, a lényeg, hogy törekedj a dolog kifehérítésére és akkor legalább a dolog erkölcsi oldala tiszta lesz.
A felszerelésről amit összeállítottál: én nem építenék ma már Canon rendszerre, ez egy süllyedő hajó, (meg úgy általában a DSLR is mint olyan) a profi fotósok jelentős része vált, a többség Sonyra. Persze lehet példálózni az ilyen-olyan pályázatokon eredményt elérő képeket készítő gépekkel, de ezt az infóhalmazt erősen torzítja, hogy ezek a fotósok többségében olyan gépekkel dolgoznak amilyeneket kapnak (ez meg jellemzően az abszolút csúcskategória ami azért dSLR vonalon sem rossz egyik gyártónál sem, de nem is olcsó).
Én egyébként most váltottam Canon rendszerről Sonyra és asbzolút nem bánom, sőt. 5D Mark III-aim voltak, próbáltam az 5D Mark IV-et is, de sehol sem volt a Sonyhoz képest és nem is éreztem volna különösebb előrelépésnek a MkIII után, így a teljes rendszert váltottam.
Amiket összeírtál azok abszolút high-end cuccok, a váz kivételével gyakorlatilag az elérhető csúcskategóriát képviselik. Tudnod kell, hogy ezeket az eszközöket nem a hazai árérzékeny piacra árazzák, hanem oda, ahol egy átlagos fotós keres kb. 10.0000 USD-t egy hónapban, tisztán, nettó. Szóval a gyártó beárazza erre a piacra, amit aztán még szállítási költségért elhoznak kis hazánkba, tesznek rá árrést, hogy a kereskedőnek/forgalmazónak is megérje, meg 27% ÁFA-t, szóval a helyzet itthon ilyen szempontból valóban nem rózsás, de nem is kell az abszolút csúcskategóriából bevásárolni, legalább is az elején.
Én esküvőfotós vagyok, 40D/400D párossal kezdtem anno, volt egy 18-55 IS II, egy 50/1.8 és egy 70-200 F4 objektívem, egy 430EXII vakum meg egy átlagosnál kicsit erősebb PC-m még gamer koromból. Ez közel tíz éve volt, nyilván ez a szett most már megmosolyogtat bárkit, de az első esküvőimet ezzel fotóztam végig. Nem állítom, hogy ez volt a csúcs, de portfóliót építeni és belerázódni a dologba elég volt.
A helyedben én egyébként inkább fixekre építenék (így is tettem, később majd írom milyen rendszert építettem most). Vakuból kár megvenni a Profoto szettet, nem kétlem, hogy nagyon jó, de elég drága is, simán lehet venni olcsó(bb) kioldókat, olcsóbb vakukat. Egy két rendszervakus szett, egy kisebb állvánnyal, egy ernyős hordozható szfotbox-al és kioldóval megvan 150.000 Ft-ból . Nyilván közelébe sem ér a Profoto szettnek amit írtál, de dolgozni tudsz vele és ha már látod, hogy megy a dolog és pénzt is hoz akkor lehet bele újra pénzt tenni. Portrémarkolat nélkül is lehet élni, én a jóval kisebb és kényelmetlenebb fogású Sony A7III-aimra sem vettem (egyszerűen viccnek tartom a 100ezer forint feletti árat egy műanyagdarabért amitől jobb lesz a dolog fogása de kb. pont ennyi az előnye).
Az iMac Pro árának a feléből építesz egy olyan PC-t ami minden igényedet ki fogja szolgálni, bővíthető marad és mivel Adobe szoftvereket tervezel használni, semmivel nem lesz lassabb mint az almás verzió. Próbáltam, én is akartam váltani, de egy izmosabb sok képes, sok szelektív módosítást tartalmazó Lightroom katalógus alatt ugyanúgy lehasal az iMac is mint a Windows-os PC (oké, most már talán nem, de pár éve még mindkettőt alfába rakta a dolog).
Amire igazán szükséged van szoftver tekintetében az az Adobe Photography Plan-je, ez havi 20USD-be kerül. A többi teljesen felesleges.
Én egyébként ezt a szettet építettem most:
Sony A7III*2, Sigma Art 20mm/1.4, Sigma Art 35mm/1.4, Sigma Art 50mm/1.4, Zeiss Batis 85mm/1.8, Sigma Art 135mm/1.8, 2x Godox XPro S kioldó, 2xGodox V860II-S vaku.
Szóval valóban nem olcsó, de ez sajnos egy olyan vonal ahol viszonylag nagy kezdeti befektetés szükséges (ugye ezzel a cuccal nem tömegközlekedsz, és éjszaka sétálgatni sem tanácsos, szóval autó is kell), de minden vállalkozás igényel kezdeti tőkét, legyen az bármi, szükség van eszközökre és ezt nem nagyon lehet megkerülni.
Érdemes lehet utánanézned, hogy milyen fiatalokat célzó pályázatok vannak most éppen, amikor én kezdtem én pont kicsúsztam egy olyanból ahol közel hárommillió forintot adtak volna vissza nem térítendő támogatás formájában, az azért egy elég jó löket. Ha ehhez még bele tudsz tenni Te is valamennyit, akkor azért abból kompromisszumokkal, okosan de elég jó felszerelést lehet építeni, aztán az évek során szépen lehet fejlesztgetni.
Annak aki azt írta, hogy ebből nem lehet megélni:
Amíg egy gyárban folyt a kezemre a forró víz és emelgettem mindenféle nehéz dolgot, napi 16 órában, én is ezt hallgattam mindenkitől. Most esküvőfotózásból élek. Igaz az esküvőnkénti vállalási áram meghaladja a háromszázezer forintot átlagosan, igaz most sem dolgozom kevesebbet szezonban mint napi 16 óra és ez sem egy könnyű élet de a KSH szerinti átlagbérnél valamivel jobban keresek nettóban és az elején kapcsolataim se nagyon voltak (politikaiak meg pláne nem). Mostanra persze túl vagyok több mint 125 esküvőn, így megismertem egy rakás embert és valljuk be ez kapcsolatépítésnek sem utolsó, de nem a kapcsolatokon múlik, hogy megélsz-e szabadúszó fotósként (bármilyen területen), hanem csakis rajtad. Nem elég, hogy jók a képeid, kell egy rakás olyan készség ami nem kapcsolódik a fotózáshoz, kell, hogy gy kicsit marketinges legyél, egy kicsit pszichológus, egy kicsit informatikus, egy kicsit könyvelő és lehetne még sorolni. Szóval nem egyszerű és a többség előbb adja fel mint, hogy elérne ide, de lehet így, csak nehéz.
Ez egy másik aspektus de "jó" képeket lősz?
Szeretek fényképezni de nálam pl én vagyok a szűk keresztmetszet.
Akkor (is) jöttem rá amikor valaki egy gyufás dobozból csinál kamera obscura-t.
Egy gyufás doboz, tű amivel elkészült a luk és film. És jó képek voltak. Egy ilyen embernek tök 8 mit adsz a kezébe.
Számít a technika de a pillanatot és a szemléletet te teszed hozzá.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!