Milyen gépet válasszak kezdő fotósként?
Jelenleg egy Huawei P9 lite 2017 mobilt használok a fotóim elkészítéséhez.
Nagyon szeretek fotózni legtöbbször tájképet.
A telefon "fénnyel festés" funkciójával hosszú záridőben is már próbálgattam magam és a kérdéses géppel sok ilyet szeretnék készíteni.
Tájképekre vagyok főként kiélezve.
Szeretnék a nyáron venni egy gépet mert a telefon már nekem kevés.
Ezeket nézegettem:
Nikon D3400 + 18-105 mm
Sony a6000 + kit
Canon EOS 1300D + 18-55 + 50mm F/1.8
A Keretem kb 220ig terjed erre a célra.
Jelenleg Hobbi szinten foglalkozom vele.
Ha valakit érdekel a fotózási stílusom :
instagram.com/david.makar.397
A milc dslr kérdésben nagyon nem tudok dönteni.
A súly és méret nem probléma.
Keresővel nincs múltam telefon kijelzőt használtam.
kezdőként MILCet vegyél!
Kisebb egyszerűbb jobban kezelhető gépet kapsz.
Ha a fenti gépek közül akarsz választani akkor a Sony javasolt.
Az van, hogy így nem könnyű bármit is ajánlani, ha te magad sem tudod, mi mire kell. Meg kéne legalább magadban fogalmaznod, mi az, amire a telefonod már nem felel meg, és mit vársz az új géptől?
Nem számít a méret és súly? Nem-e? :) Erről is lehetne litániákat zengeni. Érdemes lenne a tükrös és az elektromos keresőt is legalább kipróbálnod, neked melyik jönne be jobban a gyakorlatban. Én az elektromost jobban preferálom, számomra kényelmesebb előre látni a várható végeredményt a képről, + a valós idejű hisztogram is rögtön ott van a szemem sarkában. Az is tény ugyanakkor, hogy a tükrös garantáltan nem fog neked lagolni a legsötétebb helyeken sem.
Továbbra sem értem ezeket a kiteket. Mire használnád a 105 milis végállást, vagy az 50-es fixet? Ez a lista így nagyon random generated és hasraütésszerű. Én a helyedben mindenképpen áttanulmányoznék valami szakirodalmat a témában, pláne ilyen költségnél.
Ez így nagyon nehéz kérdés. Eleve a milc/dslr kérdés nem egyszerű. Itt sokan írják, hogy kezdőnek milc. Én az előző DSLR-emet majdnem 8 évig használtam (amatőr fotósként, tehát nem fotózok hetente 1000-2000 fotót). Nagyjából ebben az ártartományban lévő DSLR-ek zárja kb. 100 000 expót bír (kisebb-nagyobb eltérésekkel). Azt kell mérlegeld, hogy kb. hány év alatt fogsz ennyit fotózni? Én most évente kb. 12-15000 fotót készítek. Így várhatóan kb. 8 évre választottam gépet (most 1,5 éves a legújabb gépem). Igazán szerintem ezt is mérlegelni kell. Sokan mondják, hogy majd ad el a neten az alig használt gépedet valami kezdő(bb)nek, de sokan nem szeretnek használt gépet venni (főleg mert mire oda jutsz alig lesz értéke és még használt is).
A másik szempont, hogy mire akarod a képeket használni? Feltölteni facebookra/instára stb. helyekre és ott mutogatni? Oda egy ma átlagos gép bőven elég mert nem kell a végeredménynek nagynak lennie (max 1200x1200 szokott lenni ezeken a helyeken feltölthető képméret 1,5megapixel, most néztem meg instán 1080x1080 mielőtt valaki lepontoz: [link] ). Tegyük fel, hogy néhány éven belül (ld. 8 évre veszünk most gépet) 3x képméretet fognak megengedni ez is kb. csak 14 megapixel lesz (3x3x1,5). Tehát bőségesen elég erre a célra bármelyik ezek közül.
Ha abban gondolkodsz, hogy otthonra, barátoknak ismerősöknek szeretnél falinaptárat, képeket csinálni akkor már kell a tényleges felbontás (pl. egy A4-es méretű kép esetén 300DPI-vel 2480x3508 képpont kell ez kb. 9 megapixel, A3 esetén ennék a duplája 19 megapixel). És itt jön be az objektív és a gép kapcsolata. A tényleges felbontást nem csak az érzékelő CCD/CMOS felbontása határozza meg, hanem az objektív jellemzői (minőség, felbontó képesség, gyújtótávolság stb.). Ez alapján lehet gép felbontást és objektívet választani.
Én azt szoktam javasolni, hogy előre gondolkodj, mert ez hosszú befektetés lesz. És itt van az obi kérdése, az obi élettartama (főleg ha jobb) sokkal nagyobb mint a vázé, én most egy már több mint 10 éves obit használok, és csak vázat vettem újat. Ezt is érdemes végiggondolni, mert az objektívre egy idő után többet költesz mint a vázra. És ez csak néhány szempont most így hirtelen.
én mindenkinek azt tanácsolom, hogy amíg nem tudod, hogy milyen fényképezőgépre volna szükséged ahhoz, amit fotózni akarsz, addig SEMMILYEN gépet ne vegyél. fotózz azzal, ami a kezed ügyébe akad, legyen az egy meglévő fényképezőgép, vagy mobiltelefon és mellette kezdj el minél többet olvasni a fotózás kompozíciós és technikai alapjairól, hogy megismerkedj a fogalmakkal és az alapismeretekkel. egy idő után meg már tudni fogod majd, hogy mi mit jelent, mi miért fontos és érteni fogod, hogy mit miért tanácsolnak neked.
rengeteg jó könyv van kezdőknek az alapoktól magasabb szintekig. érdemes pl. megnézni a National Geographic fotózást oktató sorozatát is, van könyvük a természetfotózástól kezdve a riporton, portrén át mindenféle fotózási területről. ha nem tudsz/akarsz könyvekből tanulni, akkor érdemes lehet elmenned egy tanfolyamra is, ahol megtanítják neked az alapokat és nem csak módszeres tanmenet, felépített tematika van, hanem személyre szabott visszajelzések, ha nem értesz valamit, meg tudod kérdezni.
sokan mondják, hogy olvass utána a neten, ezt is lehet. a neten is fent van a világ minden tudása, csak nem mindenki képes kiszűrni belőle a számára hasznosakat. szóval nem árt, ha valaki hozzáértő módon rendszerezi azt számodra, hogy boldogulni tudj vele. ezért jobbak a könyvek és tanfolyamok (főleg a kettő együtt).
meg persze nézegess nagyon sok képet és az összeolvasott tudás birtokában értelmezd, hogy hogyan készülhetett, miért pont úgy fényképezte le a fotós, stb.
más nem tudja megmondani, hogy neked mi lesz majd a jó, mert más nem tudja, hogy te mit és hogyan fogsz majd akarni a gépeddel, ha lesz egyszer. hiszen még te sem tudod, hogy mit és hogyan akarsz majd csinálni vele, mert még nem tartasz ott. neked kell végigjárni a fejlődés útját és kitapasztalni, hogy neked mire van szükséged.
miközben olvasol a fotózásról, kezdj el azzal fotózni, ami a kezed ügyébe kerül. ha van kamerás telefonod, azzal fotózz többet, fejleszd ezzel a tudásodat, figyelj oda jobban a telefonnal fotózás közben és nézd meg, hogy mások milyen csodákat képesek alkotni akár telefonnal is. attól, hogy lesz egy jobb géped, még nem lesznek feltétlenül sokkal jobbak a képeid. az odafigyeléstől, tanulástól, tőled lesznek jobbak a képeid. szóval saját magadat már egy telefonnal is elkezdheted fejleszteni.
igazából szerintem szinte teljesen mindegy, mivel kezdesz el fényképezni, mert az első géped úgysem lesz jó sok mindenre - főleg nem igazán komoly fotózásra. az első géped csak arra lesz jó, hogy a kompozíciós és látásmódbeli alapokat megtanuld vele és kitapasztald, hogy mire miért nem jó és ezzel már elkezded érezni, hogy milyen irányba kell majd továbbmenned. a második géped valószínűleg majd más dolgokban nem lesz jó egy idő után és aztán azt is lecseréled majd, de talán harmadik-negyedikre már sikerül eltalálnod, hogy mire is van szükséged és onnantól sikerülni fog viszonylag állandó döntéseket hoznod - főleg akkor, ha azt is megtanulod addigra, hogy nem a gépen múlik, hogy milyenek a képeid, hanem hogy te mit tudsz és hogyan tudod használni azt a bármilyen gépet, ami a kezedben van. ha pedig mégsem nagyobbak az igényeid, mint amit az első géped tud, akkor nem kell második gépet venned, de emiatt nem érdemes túl komoly beruházást eszközölni az első gép vásárlásakor. ne tedd túl magasra a lécet, mert könnyen túllőhetsz a célon.
léteznek fényképezőgép kölcsönzéssel foglalkozó cégek is, meg boltok, ahol kipróbálhatod, sőt vannak fotóklubok, fotó tanfolyamok is, ahol valószínűleg tudsz kipróbálásra gépet kölcsönkérni. nem feltétlenül szükséges elsőre beleugranod a vásárlásba. próbálgass gépeket, ismerkedj velük és aztán azt vedd meg, amelyik a legszimpatikusabb, használd minél többet, aztán cseréld le, ha már nem felel meg. de közben azért tartsd észben, hogy a fotózás ugyanúgy nem az eszközről szól, ahogyan a festészet, filmművészet és az irodalom sem. a legnagyobb fotósokat ugyanúgy nem arról ismerjük, hogy milyen géppel/objektívvel fényképeztek, ahogy a legnagyobb festőkre sem az ecseteik és festékeik, filmesekre sem a kamerájuk és írókra, költőkre sem a tolluk, vagy az írógépük miatt emlékszünk, hanem amit ezekkel az eszközökkel alkottak...
Én Fotózásra egyértelműen egy Nikont ajánlanék a magas átfogás miatt, de jó lenne tudni, hogy mire és mennyire komolyan akarod használni.
Megpróbálok rövid lenni.
Ha nem teljesen hobbi szinten akarod csinálni és az utómunkázás nem vesz el sok + enegiát, akkor én egy Nikon D7000-et vennék egy 18-105mm-el HASZNÁLTAN!
(Fotós cuccokat nagyon megéri használtan venni, mert rengeteg hobbi fotós van, aki 5k expó után megunja az egészet és szinte új állapotban sokszor fele áron megkapod ugyanazt a felszerelést.)
Ha nem szeretnél foglalkozni az utómunkával, akkor viszont Canon-t ajánlok, mert jobb színei vannak, de sokkal nehezebb utólag korigálni a RAW-ját.
Fotózásnál nagyon fontos a szenzorméret és azok minősége, így én a Nikon, Canon pároson kívül nem gondolkodnék másban, hacsak nem érdekel komolyabban a videózás.
Üdv,
(...)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!