Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Fényképezőgépek, kamerák » Miben különbözik egy fix...

Miben különbözik egy fix 50-es objektív képe a 18-55mm-esétől, ha 50-re van állítva?

Figyelt kérdés
Mi a különbség ha veszünk egy fix obit és ha egy zoom obit pont ugyanakkora gyújtótávra állítunk?

2017. aug. 27. 23:19
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
67%
Elvileg semmi, de a fix 50-esnek általában nagyobb a fényereje. Például vehetsz 2-es, vagy akár nagyobb rekeszt, egy zoomobjektívnál általában nem. Meg talán egy picit szebb is a képe egy fixnek.
2017. aug. 27. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
100%

Egy fixnek , úgy ahogy az első mondja nagyobb a fényereje. Így gyengébb fényviszonyok között rövidebb záridőt használhatsz ami csökkenti a bemozdulás lehetőségét így élesebb képet kaphatsz.

Ez az egyik előnye, másik , hogy kevesebb lencsetagból áll a fix optika így a fény kevesebb üvegen halad át míg a szenzorra érkezik , kisebb a torzítás mértéke.

2017. aug. 28. 01:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
Fényerő fényerő... azért az csak egy dolog hogy fényerős, ez egyenlő a rekesszel is, ami ha tág, akkor annál kisebb a mélységélesség. Sötétben hiába fotózol vele 1.8-on, 1.4-en, ha csak mondjuk fél-egy méter vagy még kevesebb lesz maximum (tárgytávolságtól függően)a mélységélesség. Sokan azt hiszik hogy a fényerő = tökéles bemozdulás mentes kép tág rekeszen is bármilyen körülmény között... Annyiba jobbak, hogy a hátteret el lehet mosni velük, valamint míg egy zoomnál f8-f9-en a legélesebb, addig egy fix már f4-5.6 körül hozza az élességet.
2017. aug. 28. 08:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim válasza:
Nekem van egy 40mm macro és egy 16-85mm objektívem, de 40mm-en a makró sokkal élesebb és részletgazdagabb képet ad mint a zoom objektívem ugyanebben a tartományban. Általában (persze objektívtől függően) mondható, hogy a fényerőn kívül azért a fixnek szebb a rajzolata.
2017. aug. 28. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:

Az elvileg semmiben nagyon nem igaz.


A fix objektívnek mindig sokkal jobb a képminősége is (leszámítva a nagyon nagyon drága zoomokat).


A fix esetében semmilyen kompromisszumot nem kel meghozni, azon az egy gyújtótávolságon kell a maximumot kihoznia. Pont ezért használunk a mai napig fixeket, akkor is, ha egyébként rekeszelés miatt mondjuk ugyanúgy f4-en használod, mint a zoomot.



Pont a 18-55-ös alap kitobinál nagyon nagyon látszik már egy 1.8/50-es képminőségbeli különbsége. Nem rossz darab a kitobi, de azért nem is túl veretes.

2017. aug. 28. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 acelsziv ***** válasza:
54%
Én kitobival kezdtem. Aztán megvettem az 50mm f1.8 -ast leesett az állam. Portrénál ég és föld a különbség.
2017. aug. 28. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:

minőségben, rajzolatban, fényerőben, élességben, felbontóképességben (igen, objektíveknek is van ilyen) egyértelműen jobbak a fix objektívek. amikor lehet éppen ezért próbál minden igényes fotós fixeket használni, hogy szebb, jobb képeket készíthessen.


CSAKHOGY nem mindig engedheted meg magadnak, hogy cserélgesd az obit, vagy közelebb/távolabb menj. ilyenkor jön a nagy kérdés, hogy a minőség fontosabb, vagy a rugalmasság. ha mindenképpen akarsz fényképet készíteni, akkor marad a zoom objektív, aminél változtathatod a látószöget, viszont ezért a kényelemért feláldozod a jobb képminőséget és a fényerőt. valamit valamiért ugye.


érdemes megnézned, hogy a fix obik mit nyújtanak. találsz róla egy rakás tesztképet is a neten. illetve próbáld ki, hogy mennyivel kényelmetlenebb a te életed, ha a kit obidat sosem tekered el az 50-es állásról, vagyis mindent 50 mm-en fényképezel. ha neked belefér, nem kényelmetlen, vagy nem nagy ár a minőségért, akkor neked elég egy fix objektív is. persze ha cserélgetsz, akkor magának a cserének is van időigénye a zoom eltekréséhez képest és nem utolsó szempont az sem, hogy az érzékelő is jobban koszolódhat közben.


én nem akarok sem pro, sem kontra állást foglalni. a fixeknek is van vitathatatlan előnye, meg a zoomoknak is van előnye. az meg, hogy neked melyik fontosabb, melyik jön jobban, csak rajtad múlik - na meg a pénztárcádon is, mert általában a fix objektívek drágábbak szoktak lenni a zoomoknál. van néhány kivételesen jó, elérhető árú fix is, főleg az 50-es tartomány környékén.

2017. aug. 28. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:

na meg fix és fix objektív közt is komoly különbségek lehetnek, mert minél jobb a fényereje egy objektívnek, annál nagyobbak a különbségek is egy zoomhoz képest és persze az ára is annál magasabb...


éppen ezért általában ugyanabból a gyújtótávolságból is több féle fix szokott lenni.

50-esből pl. nincs 2.8-as és 4-es féjnyererű, mert az 50-es tartományt még zoomban is meg tudják csinálni fix fényerővel (pl. 24-70/2.8 és 24-70/4 vagy 24-205/4). így az 50-es fixekből a "legrosszabb" fényerejű is 1.8-as szokott lenni, de a legtöbb gyártónál előfordul belőle 1.4-es, 1.2-es, sőt akár 1.0 fényerejű is.

nagyobb teleobjektívekből pl. sokkal nejezebb fényerőset készíteni, ezért a 300-500 mm körüli zoomok többnyire 5.6-8 körüli fényerejűek szoktak lenni, ezért ezekből a fixek is minimum 4-es fényerejűek 2.8-asnál jobbat meg nem is nagyon tudnak gyártani és sok esetben még ezek a (relatíve) kevésbé nagy fényerejű objektívek is több százezer, vagy inkább több milliós árúak szoktak lenni.

2017. aug. 28. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
100%

"na meg a pénztárcádon is, mert általában a fix objektívek drágábbak szoktak lenni a zoomoknál"


Az egésszel egyetértettem amit írtál, ezt az egyet leszámítva!


Pont az áruk miatt használunk még fixeket.


Persze, ha az almát az almával hasonlítjuk! Tehát minőséget a minőséghez. Azok a zoom objektívek, amik fényerőben és minőségben megközelítik a fix-eket, egy vagyonba kerülnek.


Egy 70-200f2.8 L 700 ezer forint egy fix 200f2.8 L kb a fele (270 ezer).


Tehát ha szükséged van egy fényerős 200mm-es objektívre, de nem engedheted meg a kiváló minőségű zoomot, akkor kb féláron egy fix-el megoldhatod (természetesen így áldozol valamennyit a rugalmasságon, tehát ha a 70-200-at is valahol 180-200 között használnád, pl sport fotózásnál akkor jó vagy, ha pedig kellene a teljes tartomány pl egy sajtó eseményhez, akkor sajnos zsebbe kell nyúlni).

2017. aug. 28. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:

Nem csak a gyújtótáv az objektívek egyetlen jellemzője.


tehát nagyon is sok különbség lehet ami a kép minőséget illeti akár az egyik vagy a másik javára.


Hogy a fényerőről és a mélységélességről, bokehról már ne is beszéljünk.

2017. aug. 28. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!