Azt valahol meg lehet nézni hogy a különböző bolygók megtekintéséhez mekkora ekv. gyújtótávolság kell?
Pl. Jupiter, Uránusz, akár a Neptunusz-t megnézni legalább akkorában mint a Holdat látjuk?
Csillagász távcsőben mekkorát (nagyítás) érdemes venni?
de ez nem is olyan részletes (aka nem látom akkorának), mint a holdat... ;)
ui: a képnek amit linkeltél elolvashatod a készítőjét is, és a készítés technológiáját.
Drágábbik megoldás egy m42-es telebobjektív, valami 500 vagy 1000mm-es, vagy egy rendes teleszkóp, és ezekhez egy Pentax Q-S1 vagy Q10, utóbbinak 6x a szorzója, 6000mmm azért már egész jó.
Másik hogy webkamera + szintén objektív vagy teleszkóp, webcam-nak közel 10x-es a szorzója.
Ezeket már néztem de azért konkrétan kíváncsi lennék mekkora nagyítás vagy ekv. mm szükséges hogy annyira közel lehessen hozni az említett témát.
Ez így nem megválaszolható, mert az égitestek nem mindig ugyanolyan közel vannak a Földhöz, így méretük is változik. Pl. a Holdnak is. De ha veszünk egy átlagot nagyon leegyszerűsítve a dolgot, akkor a Jupiter például kb. 60x kisebb szög alatt látszik mint a Hold átlagban.
Ha azt vesszük, hogy kb. 50mm-es objektív ad kisfilmes formátumban olyan szabadszemes látványt, mint az emberi szem, és a dolgok a keresőben kb. ugyanakkorák mint a valóságban, akkor 50mm x 60 = 3000mm kell ahhoz (nagyjából, és végletesen leegyszerűsítve, hogy egy képzeletbeli tükörreflexes gép képzeletbeli keresőjében Hold nagyságúnak lásd a Jupitert. Más bolygókhoz más gyújtótávolság kell, de azt nem foghom számolgatni még saccra sem. És ez persze csak szemmel való megfigyelésre érvényes.
A gyakorlatban ez nem fog menni, és nem így működik, hogy föltesznek egy 3000-es objektívet, oszt hajrá!
Az olyan képeket, amiket linkeltél távcsővel és (asztro/web)kamerával csinálják, nagyon komoly követő mechanikán (állványon). Ezt szabad szemmel soha nem fogod látni, több száz, vagy ezer képkocka átlagolásával készül.
Stellarium
Be lehet állítani a távcsöved (objektíved) méreteit, illetve hogy mekkora chippel vagy okulárral nézed, a látómezőt pedig ki tudja számolni (és természetesen vizuális megjeleníteni).
"Jupiter, Uránusz, akár a Neptunusz-t megnézni legalább akkorában mint a Holdat látjuk"
Önmagában ez csak okulár kérdése. A lényeg inkább az, hogy csak egy nagy fényes pacát látsz-e, vagy felismerhető, hogy az egy bolygó. Ne a méretre hajts, hanem az optikai minőségre, és azzal már esetleg vizsgálható, hogy milyen nagyítást "visel el" a műszer.
* "optikai minőségre"
Illetve felbontásra, ahhoz pedig elsősorban átmérő kell. (Főtükör vagy belépő lencseátmérő.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!