SOS! Manuális módban (obi miatt) ha magasra állítom a záridőt, miért lesz sötét a kép?
Még csak most tanulgatok a témában, és tesztelem a manuális obimat, amit nagyon szeretek, de pl mozgó tárgyat képtelen vagyok jól lefényképezni vele.
A záridőnél próbálgattam, minél kevesebb, annál világosabb a kép is.
És ha pl feljebb viszem, mert arra van szükség,hogy gyorsan fotózzak le valamit akkor meg tök sötét a kép magasabb iso-val is
Jó lenne ha valaki elmagyarázná ezt, megköszönném.
Nem ismerem részletesen, hogy mit és hogyan lehet (vagy kell) állítani, de ahhoz, hogy megfelelően fedett (régi terminológia szerint a filmen) legyen kép, elegendő fénymennyiségnek kell bejutni.
Régen a filmnél (de ma is a digitálisnál ugyanez a helyzet)
3 állítható (vagy ma már automatikusan beálló) paraméter van, ami meghatározza a filmre/érzékelőre jutó fénymennyiséget, ezeknek a szorzata ki kell hogy adja a megfelelőt. Se kisebb, se nagyobb nem jó, kivéve ha valamiért művészi fotót akarsz készíteni eltéritett adsatokkal.
1. Záridő: 2* annyi, dupla fénymennyiség
2. Blende (lencsenyílás): nagyobb nyílás, nagyobb fénymennyiség (itt fordított a számozás, kisebb érték, nagyobb nyílás)
3. Érzékenység (film: DIN vagy ASA, digit: ISO érték
Filmnél, amilyet tettem bele, az annyi, nyilván nem változtatható, digit: állíthatom az ISO élrzékenységet.
Növekvő értéknél szemcsésebb lesz/lehet a kép, akárcsak a filmnél.
Ezek az alapok, hogy aztán milyen gépnél/obinál melyiket, hogyan lehet állítani, azt nem tudom.
Azt viszont igen, hogy mindegyiknél(?), még a legegyszerűbbnél is van expozíció korrekcio + vagy - irányban legalább 2 érték, növelik illetve csökkentik a fedettséget (sötétséget-világosságot)
Hát igen, ez az ha manuális objektívet használ az ember :)
Mind a három értéket állítani kell, de általában elég kettőt: 1. záridő 2. rekeszérték (3. iso)
Kisebb záridő ugyanolyan rekeszen világosabb kép
Kisebb rekesz (pl. f8) ugyanolyan záridőn sötétebb kép
Amit be kell tartani:
ha egy fényértéknyi záridőt emelsz, eggyel kisebb rekeszt kell állítani.
Egy fényértéknyi ugrás a gépben lévő soron következő záridő lefelé vagy felfelé.
Rekesznél ugyanez.
Első vagyok...
Hja, nekem ezeket még akkor kellett megtanulni (nem gond, nagy érdeklődéssel tettem), amikor mindent manuálisan kellett állítani, az eredményt nem láttad azonnal, ha rossz lett nem tudtad, hogy ismételni kell és minden kép csak a kidolgozás után volt látható.
Ha elrontottad, eggyel kevesebb felvehető kockád (képed volt a 36-ból) és bizony minden kép keményen pénzbe került, akár jó volt, akár nem...
És akkor mégis hogy lehetett elkapott pillanatképet rögzíteni, akár gyorsabban, mint a mai szuper digitálissal, amelynek idő kell a fókuszálásra, de közben elmehet a téma?
Mondjuk nyáron sétálva, 17 DINes film, 125-öd záridő, f8-as blende, 10m tárgytávolság beállítva. (Ez kb. 4m-től végtelenig éles képet adott). 90%, hogy jó lett a kép.
És itt a fogalom: mélységélesség! Le lehetett olvasni a a lencse peremén a táblázatból, hogy ilyen-olyan blendeértéknél mettől-meddig lesz éles a kép!
És megsúgom: a digitális világban ezen ismérvek közül egy sem változott, csak növekedett az automatizmus, de az nem mindig egyértelműen előnyös.
Ismeretszerzést és sok jó képet kívánok!
Nem tudom, más gépeknél hogyan van ez, de Canonnál a manuális objektíven állítasz blendét, és a záridőt szabályozza magának. Fordítva nem tud működni. Hiszen ha a záridőt változtatod, akkor blendét kéne utána tekernie, de mivel manuális az objektív, ezért nem tudja. Ha tehát a zársebességet tartod a téma miatt fontosnak, akkor is Av-n kell hagynod, és az ISO-val tudod befolyásolni a záridőt.
Lehetnénk precízek is, a záridő az pont nem kevesebb, amikor világosabb a kép, a számérték kevesebb, de az nevező...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!