Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Fényképezőgépek, kamerák » Mi a véleményetek a Fujifilm...

Madacsimate kérdése:

Mi a véleményetek a Fujifilm FinePix S8600 fényképezőgépről? Gondolkodtam még a Sony DSC-H300-on is.

Figyelt kérdés
2014. aug. 10. 19:12
1 2
 11/15 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ mivel az első úgymond "komolyabb" gépem lesz nem akarok sok pénzt rászánni szám szerint max. 50-55e forintig. És a felhasználása pedig természetfotózás lenne.
2014. szept. 23. 14:58
 12/15 A kérdező kommentje:
Ja és még valami ugye már említettem hogy első jobb gépem lenne egyáltalán nem tudom hogy egy ilyen gépnek milyen funkciói vannak. Egy pár fontosabb dolgot meg tudnál említeni ezek közül?
2014. szept. 23. 15:00
 13/15 anonim ***** válasza:

Üdv!


A múltkori, kicsit kapkodva összeszedett válaszom, kiegészítésére, itt egy nagyobb lélegzetvételű, remélem minden szempontot figyelembe vevő és kielégítő válasz.

Ebbe nem csupán a saját tapasztalataimat, véleményemet, hanem más, profi fotósok tapasztalatait, véleményeit is belevettem.

(Remélem), a lehető legjobban körüljárva a témát.

Itt most nem egyes géptípusokat, hanem általánosságban véve, a fényképezőgép egyénre szabott megválasztásának szempontjait próbáltam összeszedni.


Hogyan válasszunk fényképezőgépet?


Árak vs. teljesítmény?

Három kategóriát érdemes megkülönböztetni, ha amatőrként fényképezőgép után nézelődünk.


Az első típusba a hagyományos kompakt gépek tartoznak. Ilyet 15 ezer forinttól 60 ezer forintig lehet vásárolni. Ám sem előbbi, sem utóbbi áron nem érdemes megvenni.

Egyszerű kompakt gépért 30-40 ezer forint a reális összeg, ezért már egészen jó technikát kapunk. Ennél drágábbra viszont nem tanácsos beruházni, ugyanis nincs olyan plusz funkció, ami a képminőséget jelentősen javítaná. Persze, van bennük projektor, és WIFI, de ezeket egy átlag felhasználó nem használja ki.


A második kategória az úgynevezett bridge fényképezőgépek. Ezek tulajdonképpen nagyon okos kompakt masinák, nagyon-nagy zoom átfogással, sok megapixellel. Automaták, de már nagyjából személyre szabhatóak, az objektív ugyanakkor még nem cserélhető rajtuk. Az ilyen fényképezőkből a jobbak 60-100 ezer forint között mozognak, manapság már nem biztos, hogy érdemes kifizetni értük ennyit.

(Lehet ugyan kapni 40 ezer körül is, de azok meg a felejtős kategória.)


A következő kategória ugyanis hasonló áron mozog, ám jóval többet tud.

Az amatőr felhasználóknak szánt gépek közül az úgynevezett MILC fényképezők számítanak a csúcskategóriának. Ezek igazából már nem is kompakt gépek, maximum azért nevezhetjük őket így, mert kicsik, könnyűek, és elférnek akár egy női táskákban is. Azoknak a legideálisabbak, akik bár hobbi szinten fotóznak, de nem csak az emlékek megörökítésére használnák a masinát, hanem olykor csak úgy, a fényképezés öröméért is járnák a természetet. Legnagyobb előnyük, hogy cserélhető objektívesek, és ezáltal nagyon jó a képminőségük, szuper az automatikájuk, ám, ha valaki tudja, mit akar, szinte teljesen személyre is szabhatóak. Mindemellett Full-HD-s videofelvételt is rögzíthetünk velük. Áruk 100-150 ezer forint között mozog, attól függően, hogy egy vagy két objektívvel adják őket.


- Ha valaki tanácsot kér tőlem, én a két szélsőséget javaslom. Vagy válasszon a 30 ezres alap gépek közül, mert ezek is jók, de ha többet, jobbat szeretne, akkor ne fizessen kompakt gépért 60 ezer forintot, hanem ha megteheti, spóroljon még egy kicsit, és vegyen inkább MILC gépet, ez ugyanis még az alap tükörreflexes, vagyis profi gépeknél is jobb.

A tükörreflexes gépekkel ráadásul az a baj, hogy ha valaki nem tudja a fotográfiai szabályokat, elveszik a technika erdejében. Arról nem is beszélve, hogy ha 150 ezerért megveszünk egy belépő szintű gépet, elindul a mókuskerék, és mire körülnézünk elköltöttünk 400 ezer forintot.


Milyen adatokat érdemes figyelni?


ISO érték: ez az adat azt mutatja meg, hogy gépünkkel mennyire tudunk majd szép képeket készíteni mondjuk egy sötét templomban vagy múzeumban. Azaz, hogy a gép mennyire reagál érzékenyen a fényre. A lényeg, hogy az ISO érték mögött szereplő szám minél magasabb legyen, mondjuk 3200 vagy 6400.


Képstabilizátor: Két lehetőség van. Van, vagy nincs. Természetesen az a jó, ha van, mert kiszűri a kézremegést, így nem lesz elmosódott a családi fotó.


Optikai zoom: (A digitális zoom-ot felejtsük el!) Az optikai zoom a tuti, de ne tévesszen meg minket a magas szám. Nem jó, ha túl magas, a 27×-es például már nagyon sok, rossz lesz tőle a képminőség, a 4-8, max 10×-es optikai zoom az ideális.


Megapixel: a táblázatokban feltüntetett effektív és valós pixelszám nem fontos a laikusoknak. Ez az érték azt jelenti, hogy a fényképünk mennyire lesz részletes, ha nagyítunk kirajzolódnak-e egyenként a falevelek, vagy sem. A tíz megapixeles fényképező teljesen elegendő, már 6 megapixeles képről is lehet szép A4-es nagyítást készíteni. 20-30-assal pedig akár óriásplakátot is nyomtathatunk.

(Szerintem, egy átlag felhasználó nem plakát készítéséhez akar fotókat készíteni.)

Arra figyeljünk, hogy minél nagyobb a megapixel, annál nagyobb a fájl méret, így a tárhely hamarabb betelik.


Végül, de nem utolsó sorban a gép energia ellátása:

Ez, a fényképezőgépek esetében, szinte elenyészőnek tűnő szempont, figyelmen kívül hagyása, nagyon sok bosszúságot tud okozni.

Beépített akkumulátorosat ne vegyünk!

(Ugyan ritka, de létezik néhány ilyen típus.)

Az biztos, hogy mindig akkor merül le, amikor a leginkább szükség lenne a gépre, és általában ilyenkor nincs lehetőség a töltésre.


Csak cserélhető akkumulátoros gépet, abból is lítium ion-ost, mert azt bármikor lehet tölteni, nem kell megvárni amíg, teljesen lemerül. Lehetőleg olyat, ami kompatibilis a gyártó más típusaival is, mert ahhoz később nagyobb valószínűséggel tudunk venni akkut, ha az eredetiek elöregednének. Valamint az is fontos, hogy legalább kettő akku legyen a géphez, és az akkukhoz legyen külső töltő egység.


Ebben a vonatkozásban, az átlag felhasználó számára szerintem, a legjobb megoldás az olyan gép, ami „AA” típusú ceruza elemekkel működik, ahhoz ma már lehet venni nagyon jó minőségű, akár 2400 mAh teljesítményű akkumulátorokat is külső töltővel, amikkel, sokkal tovább fogja bírni a gép, mint az alkáli elemekkel. Igaz ugyan, hogy ezek az akkuk nikkel-metál-hidrid-ek amiket csak akkor szabad újra tölteni, ha teljesen lemerültek, de ha van nálunk két garnitúra, ez nem okozhat gondot. További előnye, ha mindkét garnitúra lemerülne (ami szinte kizárt), és nincs lehetőségünk a töltésükre, végszükség esetén, tudunk hozzá venni elemeket.

Valamint ezeknek az akkuknak a pótlása, elöregedésük esetén, a leg egyszerűbb, és a leg gazdaságosabb is, nem úgy, mint egy adott típushoz készült speciális akku beszerzése.


Plusz egy tipp:

Minden megapixelnél és optikai zoom-nál előrébb való az az érv, hogy ha megfogjuk a masinát, akkor érezzük-e, amit kell. Azaz, hogy tetszik-e, kézre áll-e, tudjuk-e kezelni stb. Ha nem érezzük azt, hogy ez az, ami kell, akkor nem tudunk majd jó képeket készíteni.


Azért az általános kiválasztási szempontokat írtam le, és nem ajánlok konkrét típusokat, mert a fényképezőgép megválasztása is egyéni, (mint egy autóé) kinek milyen célokra kell.

Hiába ajánlanék egy adott típust, ami nekem bevált, ha az neked nem felel meg, csak feleslegesen dobnád ki rá a (nem kevés) pénzt.


A fent leírt szempontok alapján, kiválasztanod neked kell, a számodra megfelelőt.


Remélem segítségedre tudtam lenni, a leendő fényképezőgéped kiválasztásában.

2014. szept. 25. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim ***** válasza:

Ami a funkciókat illeti, az márkánként és azon belül típusonként eltérő. Azt csak akkor fogod megtudni, ha a gépet a kezedbe veszed és tüzetesen átnézed, kipróbálod.

Nagyon fontos, hogy kizárólag olyan helyen vegyél fényképezőgépet, ahol megfoghatod, tüzetesen átnézheted, kipróbálhatod.

Ahol erre nincs lehetőség, ott nem szabad vásárolni!

2014. szept. 25. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 A kérdező kommentje:
Canon PowerShot SX510 erről a gépről mit gondolsz?
2014. szept. 25. 16:08
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!