Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Fényképezőgépek, kamerák » Mikor lesznek tűéles képek?

Mikor lesznek tűéles képek?

Figyelt kérdés
Nekem van egy Canon EOS 500D-m 18-55-ös kitobival. Jó képeket szoktam csinálni, többnyire embereket, jeleneteket, portrékat fotózok, biztos kézzel, lehetőleg mozgás nálkül, vagy a holtponton, ha van kis mozgás. AF-et használok. A sok elfogadhatóan jó kép között kb minden ötszázadik azonban feltünően jól sikerült tűéles kép. Azt nem értem, hogy ez mitől függ, és miért ilyen ritka. Rossza az AF és annak kel véletlenszerűen jól stimmelnie, vagy pár miliméter mozgás okozhatja, hogy nem tűéles a kép? Ez utóbbi esetben is többet várnék még véletlenszerűen is.

2013. dec. 29. 19:32
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Enczi Zoltán, Richard Keating - A digitális fotózás műhelytitkai kezdőknek
2013. dec. 29. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
kösz, de ennél profibb vagyok, legalább két tucat hasonló könyvön túl vagyok, de mégsem értem. Nem azt hogy mikor lesz éles egy kép, hanem a valószínűségeket. Én megfogadok minden tanácsot és tényleg jó képeket készítek, de a kitobimmal csak néha tűéles. Azt érteném, ha soha nem lenne az, mert a kitobim szar lenne, meg azt is ha gyakrabban, mert néha összejön minden feltétel, főleg, hogy mindenre figyelek. De ezt a ritka valószínűséget nem értem.
2013. dec. 29. 20:40
 3/11 anonim ***** válasza:
Bogarászd át az exifet, akár átránthatod egy könyvtárból excelbe, hátha kibukik valami összefüggés a jó képekkel. Meg nyilván elvégezheted különböző körülmények között az af ellenőrzését is, akár kerítéseket ferdén lövöldözve. Persze ellenőrzőtt körülmények között, állvány, jegyzetelés, később a pc-n összevetni a jegyzeteket a képekkel. Meg persze cseréljetek objektívet egy haverral. Meg tegyél fel egy penge és egy átlagos képet, hogy miről is van szó :)
2013. dec. 29. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

Ha olyan profi vagy, feltölthetnél egy-egy képet a jó meg a nagyonjó fajtából is, hogy lássuk, mi a hiba. Így látatlanba ugyanis elég nehéz kitalálni.


(mellesleg a tű inkább hegyes mint éles, nem?)

2013. dec. 29. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

Az obi és váz cserebere segíthet a nyomozásban. Vagy valami berezdülés lehet a gond, exponáláskor vagy back-front focus probléma, így ha véletlenül melléfókuszálsz, akkor épp jó. Volt hasonló gondom, de mivel az m42-es régi obival volt, szerencsére az adapteren ez korrigálható volt (550d-m van, ott nincs focus korrekció). Valószínűbb a back-front focus gond.

A tükör berezdülést meg felcsapott tükörrel próbálgathatod, előre beállítod pontosan a fókuszt és utána felcsapott tükörrel lövöldözöl, majd kielemzed. Kiderül...

2013. dec. 30. 08:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
jó, megpróbálok feltölteni, csak mivel személyek vannak rajta, keresnem kell olyant, ahol nem fölismerhetők
2013. dec. 30. 09:30
 7/11 anonim ***** válasza:
Vagy ha tényleg "profibb" vagy , akkor tudod, hogy a KIT obi mennyit ér, és veszel(akár használtan is) fix 50mm f1.8ast vagy hasonlót.. :)
2013. dec. 30. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

#5 vagyok, a kérdés lényege, hogy ez egy ritka jelenség és többnyire a kép életlen, de néha mégis jó, ezen egy feltöltött kép nem segít. 2 javaslat:

- Fotózz le egy 200 cm-re kihúzott mérőszalagot, 55-ös állásban, max. fényerővel (5.6?), az obi párhuzamos a szalaggal, AF-el beállítod élesre 100 cm-re. Készíts jópár ilyen képet, próbáld élesre állítani 95 cm-nél és 105 cm-nél is. Ha visszanézed a képeket, látni fogok, hogy pl. backfókuszos obinál eltolódik az élességi pont.

- Manuálisan is állítsd az élességet (ez eddig el sem merült), ha ott mindig pöpec, akkor AF gond. Ha ott ugyanezt a hibát látod, akkor tök más, találgatunk tovább :-)

2013. dec. 30. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
Kedves 6-os. Igen, tudom mennyit ér a kitobi, ezért nem értem a dolgot.
2013. dec. 30. 12:26
 10/11 A kérdező kommentje:
Köszi, kipróbálom. És az AF gonddal lehet kezdeni valamit?
2013. dec. 30. 12:27
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!