Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Fényképezőgépek, kamerák » Nikon D3000-em van! Eléggé...

Nikon D3000-em van! Eléggé kezdő vagyok még, szóval, hogyan tudnék megtanulni Manuális módban fényképezni, és esetleg egy pár kezdő jótanácsot is elfogadok!?

Figyelt kérdés

#kezdő #Nikon #DSLR #tükörreflex #Maluális #Módhasználat
2013. jún. 18. 16:21
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Azt kell tudnod, hogy milyen alapvető körülmények határoznak meg egy fotót. Aztán ki kell tapasztalnod, hogy melyiket hol tudod állítgatni.


Van pár alapfogalom amit érdemes megjegyezni.

Például van olyan, hogy zársebesség.

A zársebesség a fényképezés hosszát határozza meg.

Gyors események fényképezésekor arra törekednek, hogy ez az idő minél rövidebb legyen. A másodperc századrésze, ezredrésze. Ez azért fontos, hogy semmi mozgás ne mosódjon el a fényképen. (pl [link]


Előfordul, hogy bizonyos jelenségeket másodperceken, perceken, órákon át fényképeznek.

Nem videó, egy darab fénykép, ami hosszú időt ölel fel.

A csillagok mozgását például egész éjszaka fotózzák, olyankor gyönyörűen látszik a képen az az ív amit leírtak mozgásuk közben. (pl. [link] )


A fényérzékenység (ISO-érték) a szenzor fényérzékenységét határozza meg. Minél érzékenyebb a fényre, annál rövidebb zársebességre van szükség. Ez jól hangzik, hiszen így könnyebb éles fotót készíteni. Viszont a magasabb fényérzékenység erős képzajjal jár együtt.

[link]

Az analóg gépekhez használt filmek érzékenysége általában ISO-200 körül van.


A fotót továbbá meghatározza még a rekesz nagysága. (másnéven blende) Ez a kis állítható gyűrű szabályozza a fényképezőgépbe jutó fény mennyiségét. Értelemszerűen minél tágabb a fényképezés pillanatában, annál több fényt kap a szenzor, minél szűkebb, annál kevesebbet.

Viszont minél tágabb rekesszel fényképezel, annál kisebb a mélységélesség. A kis mélységélességű képeket jellemzi az a hatás, hogy egy adott dolog teljesen éles, körülötte pedig szinte minden homályba vész.

Itt tök jól látható ez a jelenség:

[link]


A digitális fényképezés hátránya a fehéregyensúly.

A fényképező önmagától nem olyan okos, mint az agyunk.

Ha ránézünk egy fehér falra, szinte minden megvilágításban meg tudjuk állapítani a falról, hogy fehér. A fényképező erre nem képes, ezért meg kell mutatnunk neki, hogy mi a fehér. Ő utána a fehérhez képest értelmezi a többi színt. Ettől lesznek egy képnek szép, élénk, valós színei.

Vannak különböző alapbeállítások, amik tök jól használhatóak, pl. napsütésben, lámpafényben, árnyékban stb. Az autómata fehéregyensúly állítás többnyire megállja a helyét, de a tükrös gépeken lehetőségünk adódik arra, hogy manuálisan, szó szerint megmutassuk a gépnek, hogy mit tekintsen fehérnek.


Így elsőre ennyi, kérdezz nyugodtan ha valami nem tiszta.

Illetve ha hülyeséget mondtam, javítsatok ki.

2013. jún. 19. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, hasznos és helyes tanácsok voltak, de a többségéről tudtam, viszon volt egy jó pár új dolog, erre volt szükségem!Majd esetleg ha valami még eszedbe jutna (pár jó tanács), akkor szívesen várom a : sinkaattila97@gmail.com címre, előre is köszi!
2013. jún. 20. 17:35

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!