Éjszakai égbolt fotózásához ár-érték arányban jó nagylátószögű objektív?
Az árértékarány egy szubjektív dolog, mindenkinek mást jelent. Van akinek a 100k-s gép már a világ vége, másnak meg a 2 millió sem sok.
Te hogy állsz ezzel, mennyi a profejtre fordítható pénz?
Szerintem (!) ugye neked valami nagy fényerejű fix obi kell, valóban nem írtad a keretet, valami ilyesmit néznék meg:
A nagy fényerő kicsi mélységélességgel jár, úgyhogy hiába tekered 10m-végtelenre, jó eséllyel homályos lesz az égbolt számos obi esetében.
Szóval menj el egy amatőr csillagász programra és ott kérdezősködj, semmiképpen se a hobbi portrésoktól!
@8: Te jó ég... De komolyan, neked minek kell fotós témákhoz hozzászólni? Én sem megyek teszem azt a lovas kérdések alá osztani az észt, hisz pont annyira értek hozzá, mint te a fényképezéshez - azaz semennyire.
De akkor nézzük a fotós alapismereteket - ismét.
1, Éjszakai égbolt fotózást nagyon tágra nyitott rekesszel szokás fotózni. Azért, mert a Föld forog és az állócsillagok nem annyira látszanak állónak, hogy ha túl hosszúra nyúlik az exponálás. Egy 24mm-nél kb 20-30 másodperc az, aminél egy fix állványról még teljesen merevek és nem kezdenek csíkot húzni/bemozdulni a csillagok. Ahhoz, hogy kellően sok csillag megjelenjen ennyi idő alatt, sok fényt kell összegyűjtenie a szenzornak, amihez kell a tágra nyitott rekesz.*
2, A mélységélesség kizárólag két paramétertől: a belépőpupilla átmérőjétől és a tárgytávolságtól függ. Az előbbi növelése csökkenti, utóbbié növeli a mélységélességet. A belépőpupilla meg annál nagyobb, minél nagyobbra van nyitva a blende. Szóval igen, a nagy fényerő sokszor kicsi mélységélességgel jár, ha a fényerején fotózunk az objektívvel - kivéve, ha a tárgytávolság elég nagy. Ahogy növeljük a tárgytávolságot, egyre növekszik a mélységélességünk. Ezt folytatva pedig elérünk egy olyan pontot, ahol a beállított tárgytávolság felétől a végtelenig minden éles. (Plusz pontokért: hogy hívjuk ezt a tárgytávolságot?) Ez pedig egy 24mm-es objektívnél még f1.4 rekeszen is nemhogy 10m nincs, de még a fele sem. Ja igen, azt tudtad, hogy ha csökkentjük az objektív gyújtótávolságát, azzal csökken a belépőpupilla átmérője is, így növekszik a mélységélesség?
* = A legtöbb tipikus éjszakai éltbolt fotós gyújtótávon egy jó szenzorral az f2.8 tipikusan jól élhető szokott lenni. Ezzel együtt nem árt, ha tudjuk tágabbra nyitni, illetve a gyújtótáv növelésével csökken a maximális záridő, ami megúszható a csillagok bemozdulása nélkül.
@Mojjo
Itt hol írtam csíkokat? Ahol írtam ott meg nem volt szó nagy látószögről te baromarcú.
A minden éles nagyon szép mítosz XD
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!