Miért nem lehet precízen szabályozni digitális gépekben az apertúrát?

Figyelt kérdés
Például én szeretnék beállítani 6-os vagy 6.5-ös apertúrát, de nem tudok, mert 5.6 után egyből a 8-ast adja be. Nagyapámtól örökölt Rolleiflex fényképezőgépen ez simán megtehető, akkor digitálisnál miért nem? Miért csak fix értékek közül lehet választani?

2022. máj. 18. 01:32
1 2
 1/15 Mojjo ***** válasza:
100%

6 vagy 6,5 nem állítható be nem folytonos, hanem diszkrét lépésekben állítható blendénél, ugyanis 1/3 Fé lépéseknél 6,3 és 7,1, míg 1/2 lépéseknél 6,7 található az 5,6 és 8 között.

Ezek az értékek viszont a gépek túlnyomó többségében beállíthatóak. A gép menüjében lesz valószínűleg a megoldás - engedélyezned kell az 1/3 vagy 1/2 Fé értékenkénti léptetést.

Milyen gép, és ha cserélhető, milyen objektív?

2022. máj. 18. 01:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 gbenyov ***** válasza:
100%

Az apertura beállítás lépéseinek mértékét egyes gépeken, kézi üzemmődban lehet állítani.

A Canon digitális gépek nagyrészében még a lépésköz is állítható, pl. vagy 1/3 vagy 1/2 lépésenként.

Az nagyon speciális alkalmazás lehet, amelyeknél Neked ennél kisebb lépésközre lenne szükséged. AZT VAJON MI IS INDOKOLNÁ???

(Egy analóg Rolleiflex pedig nem hasonlítható egy digi géphez. ÉG és FÖLD!)

2022. máj. 18. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
84%
Felesleges... 1/3 fényértéknél kissebb lépéseknek nem látom értelmét.
2022. máj. 18. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:
Neked felesleges, nekem nem az.
2022. máj. 18. 16:42
 5/15 anonim ***** válasza:
100%

Nem úgy értettem hogy nekem felesleges.

Hanem úgy, hogy: felesleges.


És az már az én külön véleményem, hogy nem látom értelmét a sűrűbb lépésköznek.

De a gyártók sem. Ha látnák értelmét, akkor lenne részletesebben állítható rekesz. De nincs igény rá... minek is kéne? Mi az amihez ilyen részletesen kell állítani a rekeszt? Az expoziciós a záridővel és az érzékenységgel kombinálva nagyon precizen be lehet állítani. Pláne ha a fényt is mi adjuk és nem természetes fénnyel, kint dolgozunk.



Egyébiránt ha 5.6 után a 8-as jön, akkor nem valami komoly géped lehet.

Azt sem tartom kizártnak hogy nincs is konkrét rekeszállítás a gépben, hanem a szűkebb rekeszt egy ND szűrővel szimulálják.


Milyen géped van pontosan?

2022. máj. 18. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 A kérdező kommentje:
A záridő és az érzékelőkényesség nem befolyásolja a mélységelésséget. Miniatűr fényképezésnél például ölni tudnának, ha precízen be tudnák állítani, hogy az éles terület pontosan az úttest egyik szélétől a másikig tartson. Ehhez az kell, hogy fokozatmentesen állítható legyen az apertúra.
2022. máj. 18. 17:00
 7/15 anonim ***** válasza:
65%

Tudom mi mire való!

A kérdésre válaszolj!

Milyen géped van pontosan?

2022. máj. 18. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 Mojjo ***** válasza:
0%
Miért lett kiemelve a kérdés?
2022. máj. 19. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
100%
Vannak objektívek úgynevezett ,,stepless aperture''-rel (pl. a 7artisansnak vannak ilyenjei), ott tetszőleges blendenyílást beállíthatsz. Arra vigyázz, hogy ezek manuális objektívek, dehát valami valamiért.
2022. máj. 19. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
0%

"Miért lett kiemelve a kérdés?"

Tipikus kérdező. Kitalál valamit és azt várja, hogy mindenki azon a véleményen legyen mint ő és azt a választ adjuk amit ő elvár. Hát ezt most elb..a.

A mélységélességre a gyújtótáv is hat. Rövidebb obival dolgozz.

Milyen géped van?

2022. máj. 19. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!