Mennyire nehéz és mennyi idő megtanulni fotózni?
Ha tudsz angolul, akkor mindent megtalálsz a neten. Már ami a technikát illeti. A látásmód, hát az más, abban kell a tehetség, ami vagy nincs, vagy nem, és teljes hiányát akármennyi szorgalommal sem lehet pótolni. Amúgy látásmódhoz a képzőművészetek tanulmányozása (értése) vezet, hát ahhoz sem feltétlenül kell iskolai végzettség.
Bár a legtöbb ember még be is vallja, hogy annyi önuralma sincsen, hogy egyedül tanulmányozzon valamit, kell neki az, hogy elmegy, és fél attól, hogy megkérdezik, és hülyének bizonyul.
A technika megtanulható. Mondjuk nem árt némi műszaki érzék. De fiúkban általában van annyi, amennyi kell. Ha totálisan tudatlan vagy fényképezéssel kapcsolatban, akkor valami alapozó irodalmat kell keresni a fényképezés alapjairól:
Illetve nem valami, hanem mindet el kell olvasni. Azért "fotózni megtanulni" az nem fél óra kérdése.
Aztán a magyar fotós fórumokat tanulmányozva lehet szűkebb területen ismereteket szerezni, és a megfelelő keresőszavak birtokában az angol nyelvű neten barangolni.
Természetesen elmehetsz tanfolyamra is, az ne legyen feltétlenül korlátozó, hogy én hülyeségnek tartom. :)
Hogy mennyire nehéz és mennyi idő megtanulni valamit (bármit), az mindig nagyban függ attól, hogy te milyen érdeklődéssel, mennyi előismerettel rendelkezel, mennyire foglalkoztat az adott téma.
A fotózás technikai része alapvetően fizikai (optikai) alapismereteket igényel, de egy kellően alapos és közérthető leírásból elég könnyen elsajátítható. A technológiai dolgok (pl. különféle érzékelők működése, eltérései) nem is feltétlenül szükségesek hozzá, hogy jó képeket tudj készíteni.
A legtöbb fotózási alapismeret a fényképezőgépekhez adott használati útmutatóból megszerezhető, ha a gyártó rendesen megírta azt. A Canon használati útmutatójából általában konkrétan meg lehet tanulni az alapismereteket, de ahogy korábban már írták, a neten tényleg minden elérhető a technikai és elméleti alapok elsajátításához. Csak az a kérdés, hogy mennyi időt és érdeklődést fektetsz bele.
Hogy igazán jó képeket tudj csinálni, az már valamivel összetettebb, nem csupán technikai kérdés. Egyrészt a technika helyes, tartalmi célokat megfelelően szolgáló használatán is múlik, meg azon is, hogy kompozíciós, művészeti, egyéb szempontból hogyan használod a technikát. Ez már jóval összetettebb kérdés.
Alapvetően a fotózást képesítést sem adó tanfolyamokon, illetve OKJ szakképesítést adó tanfolyamokon tanítják. Utóbbival már vállalkozást is indíthatsz, bár a legújabb állás szerint most épp nem szükséges az OKJ végzettség sem, pedig eddig kellett.
Viszont ahogy erre is utaltak már, a tanfolyamok minősége, színvonala, személyre szabottsága meglehetősen megosztó. Sok olyan tanfolyam van, ami még a sokak szerint elvárhatónak tartott tudást sem (vagy nem jól) adja át, mégis kapsz papírt róla, hogy értesz hozzá. Miközben más tanfolyamokból, vagy akár egy könyvből is többet/jobban elsajátíthatsz, mégsem indíthattál ezzel a tudással eddig vállalkozást (ez most megváltozott, de sokan vitatják ezt is, hogy helyes-e).
A felsőbb fokú fotós képzések inkább azoknak valók, akiknek nagyon komoly szándékaik vannak a fotózásban. Általában régebben művelik és mindenképpen ebből akarnak élni, erre akarják feltenni a karrierjüket, ezért felsőoktatásban tanulják ki.
Mivel a magyar fotós felsőoktatás erőteljesen a művészi képzésre összpontosít és a művészi önkifejezést helyezi előtérbe, igencsak megoszlanak a vélemények a felsőoktatás minőségéről és irányának helyességéről is.
Én a technikai részét hobbiból tanulgatom és próbálgatom. Sajnos a kreatív utómunka még nem nagyon megy (mindenféle szűrők meg egyebek...), de technikailag már értek hozzá. Megtanultam többek között a fényképező teljes körű használatát és, hogy mi mire való (Nikon D3300). Megtanultam használni a GIMP-et alap szinten. RAW képeket is szoktam már szerkeszteni. HDR bracketing-el is próbálkoztam már meg egyéb trükkökkel.
Nekem ez hosszabb ideig tartott mert nem egybe ültem le és tanultam meg hanem hosszabb idő alatt, de ha könnyen megérted akkor szerintem max 1 hónap.
Mivel én is ebbe a kategóriába tartozom ezért zöldet adtam rá :D
Bár az, hogy kinek milyen kép vagy kompozíció tetszik elég szubjektív. Én például nem szeretem a portré fotókat. Nekem nagyon mű.
Kicsit olyan ez mint a zene. Valaki a melodikus zenét szereti valaki meg a hörgős metált. Valaki a gitárt szereti. Valaki az EDM-et. Mindegyik a másiknak egy zavaros utálat, de mégis mindet kedveli valaki.
"Aki lepontozta az #5-öst attól várom az érveket, hogy ki kivetnivalót látott rajta."
Én nem pontoztam le, de a kivetnivaló az teljesen jól megvan. Tökéletesen értelmetlen hozzászólás egy olyan kérdésnél, ahol a kérdező kijelentette, hogy megvan neki a látásmódja.
Egyébként, ha nem látnád, az ötössel bezárólag mindenkit lepontoztak a földig. :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!