Tanácsokat és véleményt szeretnék kérni. Először is, szerintetek (az árat kizárva) a Nikon D5600-as kamerája éri meg jobban, vagy a Canon Eos 800D-je?
Amiket en tervezek vele: Tájképek, Timelapse, Éjszakai fotók, Napfelkelte/Naplemente fotók. Ez így a main plan, de természetesen másra is használnám majd. Tehát így ebben a 4-5 kategóriában melyik kamera lehet opcionális. Esetleg valakinek van tippje, hogy milyen objektívet érdemes használni?
Valamint ma találkoztam először a két fogalommal; Photolapse és Videolapse. Ezek között mi a különbség?
Továbbá 😅. A profibb emberek photoshoppot is használnak, ilyen téren is tudnátok ajánlani egyszerű, könnyen kezelhető, olcsóbb programokat? Az tény, hogy baromi sok kérdésem lenne még, de szerintem kezdetben ezek a legfontosabbak. Apropó, nyilvan rájöttetek már, hogy teljesen kezdő vagyok ebben a művészetben, szóval ha valami hülyeséget írtam/kérdeztem, akkor bocsi 😅. Az értelmes válaszokat pedig hálásan köszönöm :).
Kevesen tudják, hogy a Nikon komoly pénzügyi gondban van (még kevesebben, hogy aprócska cég egy Canon, vagy Sony mellett) és noha nem gondolom, hogy jövő héten becsődöl, de ha pár éven belül abbahagyná a fényképezőgép-gyártást, kevés hozzáértő lepődne meg. Sajnos. Ebből adódóan én nem szívesen kezdenék most Nikonba pénzt tolni (de nem akarlak róla lebeszélni).
A belépő szintű gépeknél szinte mindegy, melyik brandet veszed, az igazán nagy különbségek a 4-600 ezres vázaktól felfelé jönnek. Itt sokkal inkább az objektívre kell figyelned, amivel a belépő géped nagyon sok korlátját kitolhatod felfelé. Ha első géped, akkor a Canon 18-55 kit obi egy nagyon jó induló objektív (ha együtt veszed őket, akkor ugye olcsóbb is lehet). Ezzel egy alap tájfotózást el lehet kezdeni, de a 18mm-nél komolyabb munkákhoz már nagyobb látószög kell (12-15 körüli legalább). A másik obi amit ajánlani szoktak az az 50mm f1.8. Nem tudom, mennyire értesz a technikához, de az az f1.8-as érték az, ami miatt azokat a durván elmosódott hátterú fotókat lehet készíteni, ami miatt úgysi mindig mindenki nyaggatni fog, rááadásul kifejezetten olcsó objektív. :)
Photolaps és Videolapse. Mindegyik a "Time-lapse video" kategóriába tartozik, ami ugye egy nagy időintervallum rövid idő alatt történő bemutatása. Pl. gyorsan pörgő éjszakai városi forgalom 5 órájának bemutatása néhány másodpercben, felgyorsítva. A két kifejezés arra utal, hogy különálló fotókat készítünk és utólag magunk fűzzük őket össze egy videóvá, vagy a gépünk maga készít olyan videófelvételt, amit aztán felgyorsítva fogsz tudni megnézni. Előbbi a profi megközelítés, rendekkel jobb és szebb végeredményt ad, óriási nagy felbontású képekkel tudsz dolgozni, de iszonyú sok munka és szakértelem kell hozzá. Utóbbi az easy-way, a kamerádat ebbe a módba beállítva (már ha van rajta ilyen), csak elindítod a REC gombbal és előre beállított értékek alapján az egészet megcsinálja neked.
Az hogy photoshopot "IS" használnak elég felületes megközelítés. KELL használni, de nem azért mert szénné retusáljuk a képeket, hanem azért mert a kamerád "többet lát" annál, mint amit a képeken megmutat neked. Pl. nagyon sötét éjszakai fotót utómunkaszoftverrel (pl. Lightroom, Capture One, vagy Photoshop) úgy lehet kivilágosítani, hogy a sötét részekből is előjönnek a részletek, vagy mikor nyári tűző napon "kiég" az égbolt és a szép kék ég helyett minden okádék fehér a nyaralós fotókon, attól a fájlban még ott a kék ég, csak ezekkel a szoftverekkel kell "visszahúzni" ezeket a területeket. Ha tájat akarsz fotózni, naplementével, akkor ilyen szoftver használata elengedhetetlen, mert másképp nem tudod majd előhozni a kívánt színeket, fényeket a fotóból. Éjszakai fotóknál pedig a zajszűréshez lesznek nagyon nagy segítség.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!