Hangtechnikusok és elektronikusok! Ha van egy hangszóróm ami 50w 4 ohm. De az erősítő 50w 8 ohm ot támogat meg oldja e a problémát ha bekötök még a hangszóró mellé egy 4 ohmos ellenállást?
Kezdjük egy egyszerű válasszal az kérdező kérdésére:
Ha a kérdéses hangsugárzó egy szélssávú ( tehát nem piezo, nem mélynyomó ) akkor nyugodtan csatlkoztasd ( polaritás helyesen ) az erősítőhöz. Arra persze figyelni kell, hogy ne csapd agyon, tehát nem kell csúcsra járatni a hangerőt.
Sokkal jobb megoldás mint a ohmos hempeszkálók válaszai.
( alább olvasható miért )
Tehát a választ megadtam, most jöjjön a többi nyalánkság.
Az impedancia mértékegysége valóban az ohm, de nem úgy viselkedik mint egy ellenállás. Az impedancia értéke a frekvenciától függően változik. Amikor megméred egy mulitméterrel egy hangszóró ellenállását ( sima multiméter ami egyenárammal mér ) akkor a lengőtekercs egyenáramű ellenállását méred. Ez közelíteni fogja azt az impedanciát ami a hangszóróra van írva. Úgyis mondhatjuk, hogy a hangszóró impedanciája 0 Hz-en, mondjuk 3.2 ohm lesz.
Szerencsés módon egy hangfrekvenciás végerősítő mondjuk 20 Hz - 20kHz között szolgáltat mindenféle egy öszzetett spektrumot. A hangszóróban lévő tekercs ( induktivitás ) miatt az impedancia is változni fog.
Egy hangszórónak van számos összetevője, van pl frekvencia átviteli görbéje és van impdencia karakterisztikája.
Amire kiakarok lyukadni az az, hogy egy erősítő végfokozatát ( kimeneti impdenciáját ) illeszteni kell, akkor működik a legjobban ha a tervezett impdeanciával terheljük. Jó működés alatt az értem, hogy ekkor a legkedvezőbb a torztás ( van pár fajtája ) és valószínűleg ilyenkor legjobb az audió élmény.
Amikor egy ellenállással meghempeszkálsz egy hangszórót akkor remekül hazavágod az impdenaciá karaktersztikát és máris rossz lesz az impedancia illesztés. Ugye világos a fentiekből, hogy az eredő ellenállás számítása és az eredő impdancia nem ugynaz - nem számolható úgy hogy az ellenállást és impdenaciát adunk össze ? Kb almát a körtével jelen esetben. Olyan mintha azt mondanád, hogy 12 V egyenfeszültség az ugyanaz mint 12V váltakozófeszültség.
Az, hogy ha hozzáhempeszkálsz egy ellenállást csak a jó ég fogja tudni milyen impdancia görbét fog eredményezni és milyen járulékos hatást ér el a végkofokozat működésében. Tönkre talán nem teszi, de jobb egészen biztosa nem lesz jobb az egész erősítő működését nézve.
Fentiek miatt írtam azt, hogy ennél még az is jobb ha hangsugárzót úgy hagyja ahogy csak ugyeljen rá, hogy ne koppanjon.
Kielégítő volt a válaszom?
Remek, csak akkor mit értetlenkedtél a soros meg párhuzamos kötésen?
Ez szép, de ha a 8 ohmos erősítőre ráköti közvetlenül a 4 ohmos hangfalat, akkor az annak nem fog örülni. Jó lesz, ha egy kiváló minőségű erősítő. A torzítás ettől is meg fog nőni. Ha nem olyan jó és nincs benne megfelelő védelem, akkor meg elszáll. Egy 4 ohmos ellenállással legalább ez nem történik meg. Ideiglenes megoldásnak megfelel és biztonságosabb.
1. a soros és a párh. kötéssel nem én értetlenkedtem. Ott van a nevem? Nincs!
2. Én 2 db 4 ohmos hangszórót írtam sorbakötve. Az 8 ohm, teljesen korrekt, akkor így miért nem jó, te elvetemült?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!