PLC - PIC-ek mennyire bírják a tartós szünetmentes működést?
A PLC-k üzembiztosak, ipari környezetben 20-30 évig napi 24 órában működhetnek.
Relés kimenetekkel lehet gond, de mostoha körülmények között is igen életképesek.
(A PIC nem tudom hogy jön ide)
A PIC úgy jön ide hogy csak kiváncsi voltam hogy azok mennyire megbízhatóak. Elöször abban gondolkodtam hogy csinálni kellene vezérlést (nem én csinálnám hanem ismerős),de akkor még nem volt semmim. Aztán ahogy érdeklődtem ilyen vezérlések után akkor kérdezte egy szaki hogy pontosan mire is kellene? Elmeséltem neki,erre ö azt mondta hogy adok én magának olyat ami erre jó lehet,majd benyult az asztala alatti nagy dobozba,és előhúzott vagy 5-6 ilyen Omron Zen-t. Azt mondja tudja hogy mit tudnak ezek,de ö se a programozásához nem ért,se kábele sincs hozzá. Nem fogadott el érte semmit,én meg örültem neki majom a farkának :)
Szóval több problémám is van igy, első amit itt kérdeztem,szóval nyugodtan bírja több évig is 24órán keresztül(igaz nem tudom mennyit mentek már) aztán kábelom nekem sincs hozzá,és ahogy nézem az omron programját sem lehet csak ugy leszedni ingyen sehonnan,csak demo változatot,gondolom azzal éles programozást nem lehet csinálni. A létradiagrammal most ismerkekem.
"A PIC úgy jön ide hogy csak kiváncsi voltam hogy azok mennyire megbízhatóak."
Ha megbízhatóság alatt a hardveres meghibásodás valószínűségét érted, akkor amíg a gyári adatlap szerinti határértékeken belül üzemelnek (feszültségek, áramok, hőmérséklet, időzítések, flash/EEPROM újraírások száma stb) addig nem kell aggódni miattuk évtizedekig üzemképesek maradnak.
Hogy mennyire sikerül ezeken a határértékeken belül maradni, nagyon nagy mértékben függ a köré épített elektronikától.
De a PIC-et a PLC-vel nehéz összehasonlítani, mert olyan mint ha a gyümölcsfát hasonlítanánk az almához.
A PLC egy komplett, kulcsrakész készülék rendszerprogrammal, teljesen kiépített túláram, túlfesz. stb. I/O védelemmel.
A PIC pedig egy elektronikai alkatrész.
Ha megbízhatóság alatt a működés közben felmerülő funkcionális hibák előfordulásának valószínűségét érted, akkor az nagy mértékben a szoftvertől függ, amit az eszköz futtat.
A PLC esetén ez két oldalú dolog, mert a PLC-ben fut egy rendszer szoftver, ami futtat egy felhasználói programot. Az előbbi rendszerint igen jól tesztelt és megbízható, az utóbbi pedig olyan amilyet a programozó rittyent rá, itt igen nagy lehet a szórás.
PIC esetében az első réteg hiányzik, nehezebb megbízható programot írni, nincs a háttérben szinte semmi ami ezt támogatná (leszámítva a comlipert).
Szirty köszönöm a kielégítő választ!
Azt hiszem ezzel mindent meg tudtam amit akartam.Megy a zöld kéz!
PLC bírja, mert arra van kitalálva. Azt érdemes megnézni, hogy ha van benne gomb elem az cserélve legyen (ne felejtse el a programot). Ha megfelelőek a körülmények (nincs túl meleg, túl hideg, stb.) akkor egy PLC 15-20 évig biztosan elműködik (van amikor tovább is). Nekünk van olyan PLC-s automatikánká amelyik 1994-ben lett üzembehelyezve és még működik, azóta nem volt kikapcsolva.
A PIC érdekesebb, mert ott csak attól függ, hogyan sikerült a hardver környezetet kialakítani. Ott azon múluk minden, hogy amikor megtervezed a megfelelő hőelvezetés és zavar védelem mennyire sikerül. De PIC-es rendszerünk is van, amit még a múlt évezredben helyeztünk üzembe.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!