Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Hálózati transzformátorok...

Hálózati transzformátorok gerjesztése hogyan?

Figyelt kérdés
Mit jelent egyszerű emberi magyarázattal leírva az, hogy nagy teljesítményű hálózati transzformátorokat nem kapcsolunk közvetlenül a hálózatra, hanem rágerjesztjük a hálózatra? Miért van erre szükség? Továbbá mit jelent ez a gyakorlati megvalósításban, egy egyszerű hálózatra rákapcsoláshoz képest? Köszönöm a választ!

2015. nov. 22. 00:25
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:

Egyszerű emberi magyarázattal leírva az azt jelenti, hogy a hálózat a trafóra gyakorlatilag egy rövidzárt jelent és elképzelhető, hogy attól akár fel is robbanhatna. Ezért csak "ceppenként" adagoljuk rá a terhelést.

A gyakorlatbeli mikéntjét egy azzal foglalkozó manus tudná megválaszolni. Én csak elméletből tudnám.

2015. nov. 22. 05:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 Joe.38 ***** válasza:
Gondolom itt a màgnes kapcsoló meg egy potmèter közbe iktatàsa lehet a megoldàs. Mint a làmpa előtt a fènyerő tekerő , àllítö. Azaz fokozatmentesen 0 ès 100 % között rà adható a delej azaz feszültsèg.
2015. nov. 22. 07:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:

Hát, én egy kicsit módosítanék. :)

A transzformátor bekapcsolása, mint minden átmeneti folyamat, ciki. Maga a bekapcsolási áramlökés is ciki, mert attól függ, mely pillanatában találjuk meg a szinuszt.

Hogy ez mennyire nem csak elmélet, hát talán elárulható, hogy a nagytranszformátorok felesleges kapcsolgatását szinte mániákusan igyekeznek elkerülni. Már eggyel kisebb szinten (feszültség és érték) is, amely trafókat azért még nem rágerjesztéssel kapcsolnak, azoknál is ügyelnek arra, hogy a legfeszültségcsökkentőbb áttételbe szabályozva kapcsolják.

Gyakorlati megvalósítása az, hogy úgy átrendezik a hálózatot, hogy egy generátor táplálja meg a bekapcsolandó trafót, amely generátort legerjesztik, majd bekapcsolnak, és szép lassan felgerjesztik (amíg ugye a generátor egyedül van, addig a gerjesztéssel a kapocsfeszültség szabályozható). Hát, azt nem tudom, hogy a szép lassan az pont mennyi.


A fentebb alkalmazott "ciki" szakkifejezés bővebb magyarázata gyakorlatilag a szakirodalom szélesebb körű tanulmányozását jelenti.

2015. nov. 22. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 Szirty ***** válasza:

Mennyire nagy teljesítményűt? Néhány transzformátorral találkoztam, de nem jellemző az ilyen rákapcsolás.

Van pl. 6 db 1.6 és 1.2 MVA-es (mega voltamper) vegyesen. Egy az egyben kapcsolják, nincs előgerjesztés. "Pendül" egy nagyot aztán működik. Nem robban fel :)

De kisebbeknél sem (néhány kVA-eseknél) találkoztam vele.


Az amatőr gyakorlatban előfordul, hogy kVA nagyságrendű trafóknak (pl. erősítő táplálás vagy leválasztó trafó) készítenek "lágy indítást". Ez annyit tesz, hogy először egy soros ellenálláson keresztül (pl. egy nagy telj. izzó vagy egy fűtőbetét) kapcsolják rá a hálózatot. majkd egy néhány mp-es időzítés után az előtétet rövidre zárják így innentől a trafó megkapja a teljes hálózati feszt s üzemképes.

2015. nov. 22. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 Szirty ***** válasza:
..az utóbbi megoldás célja az, hogy bekapcsoláskor az indítási áramlökés ne kólintsa le a házban a biztosítékot.
2015. nov. 22. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:

Hát, szerencséd volt. 1 MVA-s transzformátornál sűrűn előfordul, hogy háromszor kell bekapcsolni, mert a túláramvédelem leveri. Amíg olyan megszakító volt, hogy elől volt a pajzson a primer relé, addig le szoktuk fogni vagy pofozni ilyen esetben a primer relé rudazatát.

A rágerjesztés témaköre az energiarendszer nagy transzformátorainál kerül elő, amelyek mondjuk 160-250 MVA teljesítményűek, 220 vagy 400 kV-os primerrel. A bekapcsolási áramlökés elérheti a névleges áram sokszorosát is. Ha védelem kiviszi a trafót, az nagy valószínűséggel gallyra is megy, mert a bekapcsolási tranziensekbe belebontani az Induktív Álmoskönyv szerint igen rosszat jelent.

2015. nov. 22. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 Szirty ***** válasza:

"Hát, szerencséd volt"


Nem szerencsén múlik. Ez tervezett és méretezett. Így működik, nincs vele gond.

2015. nov. 22. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
Szeretsz hülyéskedni. :)
2015. nov. 22. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 Szirty ***** válasza:

Mi a gond?

Mit nem értett valaki?

2015. nov. 22. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
Te nem érted. Ezt a jelenséget nem tudja kezelni védelem, az egész világon csak azt tudják csinálni, hogy a bekapcsolási pillanatban van egy késleltetés, ami utána nincs. Azonban ez nem a probléma megoldása, hanem a megkerülése.
2015. nov. 22. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!