Miért nem működik a lift egyenárammal?
Ott van a válasz is, ahol ezt a fél mondatot olvastad:
Az úgynevezett „áramok harca” során a gyakorlatban is bebizonyosodott, hogy Tesla váltakozóáramú rendszerének és gépeinek használata előnyösebb az egyenáramúaknál. Ma már az egy-, illetve többfázisú váltakozóáramú elektromos rendszert és az indukciós motort az ipari és háztartási eszközökben világszerte alkalmazzák. A transzformátor feltalálása után az elektromos energia kis veszteséggel, nagy távolságra való továbbítása is lehetővé vált. (Szemléletes érdekes megállapítás, hogy egyenáramú lifttel pl. nem is lehetne a felhőkarcolók 40. emeleténél magasabbra jutni. Nem beszélve arról, hogy az áramfejlesztőnek a fogyasztó közelében kellett lennie a vezetéken kis feszültségen fellépő nagy veszteségek miatt. Végül még a villamosszékben sem alkalmazták.) Ezután Colorado Springsben saját laboratóriumában dolgozott tovább az elektromos energia és információ vezeték nélküli továbbításán.[4] Edison - nem ritkán - nemtelen propagandahadjáratot folytatott a váltakozó áram lejáratására, szerencsére sikertelenül. Még életveszélyességével is példálózott kisebb-nagyobb állatok kísérleti elpusztításának naturális bemutatásával.
A "nem lehet" az nyilván költői túlzás, bár Amerikában teljes jogú kijelentés lehetett, hiszen ott mindig érzékenyek voltak a költségre. Nyugodtan felküldhettek volna nagy egyenfeszültséget, és fent meg, ha nem akarnak nagy egyenfeszültségről járó motorokat, akkor egy forgóátalakítóval kisebbé alakítani, nem is beszélve nagy kapacitású akkumulátortelepekről, melyeket így-úgy lehet kapcsolgatni. Tehát nem technikai volt a probléma, de nyilván egy felhőkarcolóból egy emeletet nem kiadni vagy eladni, hanem gépeket tárolni,stb... biznisz iszt biznisz, mondaná a németajkú amerikai. :) Volt pld Budapestnek egy olyan időszaka, mikor Budán egyenfeszültség volt, de a budai oldalon nem is volt fejlesztés. Azért a Duna alatt átjönni egy kertvárosnyi teljesítménnyel, annál egy 40 emeletes felhőkarcoló liftjének üzemeltetése sem lehetett nehezebb feladat.
És a váltakozó áram valóban sokkal veszélyesebb. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!