Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Kb. mekkora lehet az eddig...

Kb. mekkora lehet az eddig létrehozható, előállítható, alkalmazható, működő legnagyobb >értékű< ellenállás?

Figyelt kérdés

Nem az ellenállás testi méretére, térfogatára vagyok kíványcsi, hanem a legnagyobb áramkörben alkalmazható ellenállásértékre.


Pl. az én multiméterem 2000 MOhm-ig képes ellenállást mérni. Ezek szerint az iparban előfordulnak még 1-2 GigaOhm-os ellenállásértékek... és azon túl?

Lehetséges lenne mondjuk még ennél is nagyobb (pl. 10-20 GigaOhm-os) ellenállásokat megépíteni (az esetleges nagy mérettől most vonatkoztassunk el) és áramkörben, pl. akár egy nagyon alacsony frekvenciás oszcillátorban alkalmazni?

Vagy ennek van valami elvi akadálya? Az ilyen nagy (gigaohmos) ellenállásértékek már máshogy viselkednének az áramkörökben, mint egy "normál" (késleltető, áram/feszültség-beállító jellegű) ellenállás?



2014. szept. 28. 20:38
1 2
 11/18 A kérdező kommentje:

Jójó, az csak egy érzékeltető példa akart lenni. Ráadásul, elismerem, hibás.


Na mindegy, azért köszi az alap választ!

2014. szept. 29. 21:05
 12/18 anonim ***** válasza:
Ez most pont olyan, hogy a Földhöz hasonló méretű és tömegű testet is tudnánk csinálni, más kérdés, hogy hova?? meg minek...meg mennyi idő alatt.
2014. szept. 29. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim ***** válasza:

#2 vagyok

Privátot most látom. Engedd meg, hogy amire tudok, itt válaszoljak, hadd legyen mások hasznára is (vagy kárára, ha hülyeséget írtam...)

Hogy előfordulhatnak-e zavaró effektusok?

Igen, elő. És nem kell ehhez 10 Teraohmig, vagy 500 Gigaohmig elmenni. Ezek az alktarészek minden bizonnyal csak valami speciális laboratóriumi mérőberendezésbe kellhetnek, a hétközapi elektronikai cuccokban nem nagyon találkozhatsz velük.

Már a 10 Megaohmos értékek környékén is nagyon kényes az áramkör bármilyen szennyeződésre, forrasztóanyagból kicsapódó folyasztószer maradékra, bármire. Csak tökéletesen letisztított panelt lehet használni, az alkatrészek beültetése után védőlakkal szokták ellátni.

2014. szept. 29. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 A kérdező kommentje:

#2-es:


IIGEEEN, na, pont erre akartam rákérdezni! :D

Mondjuk érdekelne az is, hogy miért van ez, mi van a szennyeződésekben, ami megzavarhatja az áram menetét, feszültség-változásokat a mérőműszerben, de gondolom, az már bonyolult megválaszolni.


Egyébként azért is akartam rákérdezni erre a dologra, mivel nekem itthon eléggé nagyértékű ellenállásaim is vannak - egészen 30 MegaOhm-ig, bár sejtésem szerint kissé nagyobb tolerancia arányokkal -, viszont kondenzátorokból meg pont kicsik, elkóm szinte nincs is kéznél (másból kiszedni meg nem tudok), viszont tesztelésre szeretnék egy egyszerűbb fűrészfog-jelgenerátort, amit >elvileg< nagy ellenállás - kis kondi párosítással meg tudnék csinálni, csak nem tudom, hogy egy átlag házi műhely környezetben akkor érdemes-e gyakorlatban is nekilássak??

2014. szept. 30. 14:02
 15/18 anonim ***** válasza:
40%

"Már a 10 Megaohmos értékek környékén is nagyon kényes az áramkör bármilyen szennyeződésre, forrasztóanyagból kicsapódó folyasztószer maradékra, bármire. Csak tökéletesen letisztított panelt lehet használni, az alkatrészek beültetése után védőlakkal szokták ellátni."


Ez így nem teljesen igaz. A csöves technika sűrűn használ 10M Ohm-os ellenállást. Erre a csövekbfizikája miatt szükség van.

Régen nemhogy védőlakkos panel nem volt, de panel sem... levegőbe meg szegecselt bakelit lapra építettek és lássuk be egy 1959es Marshall végfok semmivel sem rosszabb(sőt..jobb) mint egy mai.

2014. szept. 30. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:

De teljesen igaz.

A csöves technikában a szegecsek között van fél csenti, egy centi _levegő_

Egy mai smd panelen 0603, 0402 alkatrészméreteknél tized milliméterekre futnak egymástól a vezetősávok, a padek közt sincs centis távolság. Ha nem tökéletesen tiszta a panel az alkatrészek felszórása előtt, akkor megette a fene az egészet, másképp viselkedik az áramkör.

2014. szept. 30. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 anonim ***** válasza:
A szegecsek között szükség is van a távolságra, a legtöbb csöves erősítő 250-700V közötti A-K feszültséggel üzemel. Bátor dolog lenne ezt egy mai panelen összehozni úgy, hogy az smd alkatrészek között futkosnak ezek a vezetősávok.
2014. okt. 1. 00:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 A kérdező kommentje:
Én szívesen építenék "levegőbe" is, a térbeli méret/nagyság se annyira számít : Akkor ez azt jelenti, hogy nálam van esély a dologra?
2014. okt. 1. 00:38
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!