Kb. mekkora lehet az eddig létrehozható, előállítható, alkalmazható, működő legnagyobb >értékű< ellenállás?
Nem az ellenállás testi méretére, térfogatára vagyok kíványcsi, hanem a legnagyobb áramkörben alkalmazható ellenállásértékre.
Pl. az én multiméterem 2000 MOhm-ig képes ellenállást mérni. Ezek szerint az iparban előfordulnak még 1-2 GigaOhm-os ellenállásértékek... és azon túl?
Lehetséges lenne mondjuk még ennél is nagyobb (pl. 10-20 GigaOhm-os) ellenállásokat megépíteni (az esetleges nagy mérettől most vonatkoztassunk el) és áramkörben, pl. akár egy nagyon alacsony frekvenciás oszcillátorban alkalmazni?
Vagy ennek van valami elvi akadálya? Az ilyen nagy (gigaohmos) ellenállásértékek már máshogy viselkednének az áramkörökben, mint egy "normál" (késleltető, áram/feszültség-beállító jellegű) ellenállás?
Kereskedelmi forgalomban Magyarországon 24 órán blül hozzáférhetően 500 Gigaohmos ellenállást találtam. Kb. 17 000 Ft + ÁFA áron (1 darabos ár, nagy mennyiségnél van kedvezmény) a tiéd is lehet:
A gyártó weboldalán található dokumentumokból azt láttam, hogy 10 Terra ohmig tudnak ellenállást készíteni (10 ezer Gigaohm, tízezer-milliárd ohm...):
Ahhhj!!! NEEEM!
Nem szakadásra gondoltam. Igen, tudom, az matematikailag tekinthető végtelen nagy ellenállásnak.
De én valós ellenállásra gondoltam! Arra, hogy mondjuk egy 10 GigaOhm-os ellenállást is lehet-e úgy kezelni, mint egy rendes ellenállást, vagy azok már nem definiálható effekteket idéznének elő az áramkörökben?
Vagy hogy egyáltalán - de a VALÓS SZÁMOK körében maradva - meddig lehet elmenni. Mekkora az az ellenállásérték, ami még a hétköznapi fizikai törvények mellett előidézhető ÚGY, hogy ne változzanak az elektrotechnikai hatások, számolások, stb.
Meddig tudnánk elmenni? 10 GOhm? 100? Vagy akár egy TeraOhm-os ellenállást is lehetne készíteni?
Öreg, olvasni nem szoktál, csak írni?
Belinkelek neked egy 500 gigást, ami holnap a tied lehet, meg egy gyártót, aki tud gyártani 10 terást is, de mintha itt sem lenne a válasz...
"Öreg, olvasni nem szoktál, csak írni?"
De, de Te is ha egy picit utánagondolsz a soraim számából, vagy akár megnézed a privát leveleidet, előbbiből kikövetkeztetheted, utóbbiból láthatod is, hogy én azt jóval előbb kezdtem el gépelni, közben Te megküldted a választ, és én csak később rögzíttettem kommentként, és csak az után láttam a válaszodat.
(ejnye-bejnye, nem kell felhúznod magad, vannak ilyen véletlenek)
"10 GigaOhm-os ellenállást is lehet-e úgy kezelni, mint egy rendes ellenállást, vagy azok már nem definiálható effekteket idéznének elő az áramkörökben?"
Hülyeségeken lovagolsz. A 0.001 Ohm hogy viselkedik feszültségosztás,vagy áramkorlátozás szempontjából?
Na pont úgy fog viselkedni az 500gigás is...
Felesleges túlokoskodnod.az ellenállás az ellenállás. Szakadás keg nincs..maximum az adott ellenálláshoz képest túl alacsony feszültség. Ha megtalálod a megfelelőt,minden vezet.
TÚLOKOSKODOM ??!! :O
Könyörgöm! Csak mertem több összefüggő kérdést felvetni! Most ez ekkora baj??!!
Én sem születtem elektrotechnikai zseninek, EZÉRT kérdeztem! >(
Amúgymeg, azért mertem megkérdezni, hogy a nagyon-nagyon-nagyon nagy ellenállással is lehet-e ugyanúgy számolni, mert a természetben tudtommal gyakori, hogy valamit nem lehet a végtelenségig túlméretezni : pl. feszültséget se tudunk akármekkorát létrehozni, nemde?
Gondolhatnám, hogy há' csak anyag kell, csináljunk méteres átmérőjű tekercselt transzformátort, igaz, akkora lesz az egész mint egy szoba, aztán foghatunk belőle ötszázmillió voltot.
Csak aztán valahol mégis határokba ütközünk. Lényegében a mai technológia még arra se elég, hogy a villámokkal azonos óriásfeszültséget tudjunk előállítani.
Ennyi, nem okoskodni akartam, hanem józan paraszti ésszel kérdezni.
Az a baj, hogy olyan kérdéseket teszel fel, amiket nem is értesz.(önmagában a kérdést sem, nemhogy a választ)
Logikusan ha belegondolsz a feszültség transzformálás menetébe rájöhetsz, miért is nem állítunk elő villámokat.
De ha nem jön le a dolog szólj és leírom.
Egész egyszerűen hiába tekersz város méretű transzformátort, ha a huzalokon lévő szigetelő réteg átüt...A huzalra pediglen nem vihetsz fel olyan rétegeket, meg akkora réteget, mint amiből készítik az 500G Ohm-os ellenállásokat.
Konkrétan villámokat döezsölés útján állíthatnánk elő bármikor, csak megfelelő méretű dipólok kellenek hozzá.
A természet ezt a föld ásványaival és az égben lévő ásványokkal oldja meg. Ahogy forog a föld, szépen felgerjeszti a két pólust, majd mikor a levegő ellenállása már nem tud neki ellenállni egy adott pontban, kialakul a vezetési csatorna, ahol a levegő ionizálódik stb stb, de ha beírod a google-be a villám kialakulása szókombinációt, elolvashatod részletesen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!