Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Tranzisztort lehet valahogy...

Tranzisztort lehet valahogy diódákból és passzív elemekből kiépített kapcsolással helyettesíteni?

Figyelt kérdés
Ez elméleti tervezési kérdés, a gyakorlati ár megvalósítása NEM játszik szerepet (mielőtt valaki erre panaszkodna ;])!

2014. febr. 3. 16:06
1 2
 11/17 A kérdező kommentje:

És mellesleg még egyszer mondom, szó se volt arról, hogy back-to-back diódákból akarnék tranzisztort. Ahogy a kérdésben benne van : "diódákból és passzív elemekből kiépített kapcsolással"


Viszont akkor szöget üt a fejembe, hogy mi a francnak használják akkor azt a megtévesztő helyettesítési képet.

2014. febr. 4. 16:17
 12/17 anonim ***** válasza:

1. Létezik olyan reed relé, amelynek van köztes állapota. De ezt csak régen gyártották. Ez olyan kialakítású volt, hogy a mágneses tér hatására nem csupán érintkeztek a belső érintkezők, hanem egy tű közeledett vagy távolodott egy vezetősávon, ami az ellenállást befolyásolta.


2. Van olyan kapcsolás, amelyben helyettesíthető DDL logikával a TTL.


Itt egy példa: NAND kapu megvalósítható mindkét logikával.



Ha kritizálsz, akkor tudjál is :) Egyébként nem kellett volna oltással kezdeni, hogy nem ért hozzá a kérdező. Akkor nem kaptad volna meg :)

2014. febr. 5. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:

De csak hogy ténylegesen válaszoljak:

[link]


És egy kis ráadás:


Egy ÉS kapu diódákkal:

[link]


Egy ÉS kapu tranzisztorokkal:

[link]

2014. febr. 5. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:
Ennél még részletesebb helyettesítő képet találhatsz az MIT oktató videójában, amit most nem volt hangulatom kikeresni, de igazából semmi értelme sincs helyettesíteni :)
2014. febr. 5. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 A kérdező kommentje:

"Ez olyan kialakítású volt, hogy a mágneses tér hatására nem csupán érintkeztek a belső érintkezők, hanem egy tű közeledett vagy távolodott egy vezetősávon, ami az ellenállást befolyásolta."


TUDOM, nem értek hozzá, akkor csak halkan megjegyzem : nem ezt írják le a Wikin is?

Szóval úgy értem, hogy különösebben mit kell itt bizonyítani?



De én közbe meg egyáltalán nem értem már, hogy egy tranzisztor mikor és mit csinál egy áramkörben.

Tudniillik, és nem logikai kapukat szeretnék itt építgetni, hanem rájönni, mi alapján tudják kialakítani a hangerősítőket, műveleti erősítőt, hangszínszabályzót, stb.


Ennek úgy istenigazából hol tudnék nekikezdeni? Mert a tranzisztorrol már vagy 5 különböző helyről megnéztem, hogy mi a felépítése, hogyan erősít, még egy jópofa hasonlatot is láttam róla (szakadék egyik oldalán porszívó, másik oldalán egy szoba sok-sok emberrel, egy őket összepréselő fallal és egy szűk ablakkal, nem tudom, hogy még ki ismeri), de valahogy amikor áramkörbe kapcsolom őket, mégsem az történik, amit szeretnék. =(

2014. febr. 5. 17:34
 16/17 anonim válasza:
Ennek a kérdésnek a buktatója az, hogy a szakkönyvekben a tranzisztor úgy van ábrázolva, mint két félvezető dióda sorba kötve, ahol az egyik kivezetés megfelel az emitternek a közép a bázisnak, a harmadik kivezetés kollektornak. De hiába kötnél be egy ilyen "tranzisztort" egy valódi tranzisztor helyébe , mert nem működne, mert az egész tranzisztor hatás egy germánium vagy szilícium lapocskán atomi szinten zajlik le a elektronok és lyukak kölcsönhatására. Tehát eddig nem sikerült ezt másképpen megvalósítani. Ezen felesleges is vitatkozni, mert tranzisztort csak úgy házilag gyártani nem lehet. Az igaz, hogy a tranzisztor egyes tulajdonságait ki lehet váltani más elektronikai eszközökkel is, de a legfontosabbakat nem, mint pl. a hangfrekvencia és a rádiófrekvencia erősítését. Most nem beszélek a rádiócsövekről, amik nagy vonalakban ugyanazt tudták, mint a tranzisztorok más fizikai elvek alapján. Oszcillátort lehet építeni tuneldiódával,elektromos szikrával, elektromos ívfénnyel stb, de az alacsony és magas frekvenciák erősítése egy egészen más tészta. A kristálydetektoros rádiók időszakában rengeteg kísérlet folyt az amatőrök és szakemberek részéről ezen a téren,de egyéb haszna nem volt, mint a szakemberek figyelmét a kristályok alapos tanulmányozására irányította, amelynek a félvezetők alapos megismerése és a tranzisztor lett az eredménye. Jelen pillanatban az elektroncső és a tranzisztoron kívül más lehetőség nincs. A detektoros rádióknál lehet feszültség kétszerezést alkalmazni, két dióda segítségével, amely egy pszeudo erősítésnek felel meg, mert így erősebb hangfrekvenciás jelt kapunk.
2014. márc. 20. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 A kérdező kommentje:
munkacsy, és ha most lehet tőled egy személyes kérdésem, így őszintén : Szerinted azok szakkönyvek, vagy könyvek.
2014. márc. 20. 23:13
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!