Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Segítene valaki áramkört...

Segítene valaki áramkört készíteni?

Figyelt kérdés

Az áramkör feladata az lenne, h az alábbi paraméterekkel rendelkező ( [link] xenon villanócsőből 4db-t sorba kötve (nem feltétlenül az elekrtonikus sorbakötésre gondolok) egymás után felvillanva oszcillál (így úgy néz ki mintha egy sima pulzáló lámpa lenne, de oka van annak h 4 kell)

Ha pontosítás szükséges, akkor kérdezzetek.

(érdekesnek tűnhet h egy olyan dologból szeretnék bonyolult dolgot készíteni amit nem értek, azonban ez egy összetett szerkezet egyik részeleme, és abból ez az egyetlen amihez nem értek)



#Xenon #áramkör #villanóégő
2013. nov. 2. 14:42
1 2 3
 1/27 anonim ***** válasza:
14%

Ez csak egy vázlat:

[link]

Még elég sok fejtörés, számolgatás, méricskélés kell, hogy a dolog kialakuljon.

Szkennelés közben jutott eszembe, a vezérlést valószínűleg egy 4024 -es csippel elegánsabban is meg lehetne oldani, csak bele kellene mélyedni.

Mi lesz ez? Különleges gyújtásbeállító stroboszkóp? Fotó-effekt? Diszkófény? Morgonc-irtó?

Hálózatról táplálnád, vagy akkumulátorról?

Ha hálózatról üzemelne, és találsz a nagymama padlásán egy csöves rádiót - melynek a transzformátora még jó - meglenne a tápegység fele.

2013. nov. 5. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/27 A kérdező kommentje:

Köszi a segítséget!

Én utánatölthető 9V-s telepre gondoltam, de azon ne múljon, ami a legegyszerűbb neked, legyen az, és sajna nincs régi csöves rádiónk:), de ha befejezed akk hálám üldözni fog

(amúgy egy pulzáló lézernek lesz a fényforrása)

2013. nov. 11. 18:07
 3/27 anonim ***** válasza:
0%

Az, hogy megtervezzem neked a komplett elektronikát sajnos nem lehetséges. Villanó áramkörökben nincs gyakorlatom. Csak annyit segítek amennyi tudok.


[link]


A képen egy derótgubancot látsz, ez a vezérlőegység deszkamodellje. Alatta a kapcsolási rajz. A 74-es sorozatú TTL csipek helyett 40-es sorozatú,modernebb CMOS csipeket alkalmaztam. Ezek jobban illeszkednek a NE555-höz, így a rendszer tápfeszültsége 5, és 15 V között bármi lehet. Viszont a CMOS csipek kényesebbek, óvni kell őket a sztatikus elektromosságtól. ( Műszálmentes ruházat, antisztatikus munkalap stb..) Pl. a képen a csipesz, és egy IC mellet láthatsz egy U alakúra hajlított rézlemezkét, amivel rövidre szoktam zárni a csip lábait a foglalatba helyezéskor.

A képen a 4011 NÉS kapuk kimenetein éppen H-H-L-H szint van. Ha pont fordítva kellene L-L-H-L, akkor a 4011B kicserélhető 4081B-re.

Milyen időközönként kellene felvillanni valamelyik xenoncsőnek? Ez ahhoz kell, hogy kiszámíthassam az 555-ös csiphez tartozó C, Ra, Rb értékét.

2013. nov. 20. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/27 A kérdező kommentje:
Megtervezésre csak papíron gondoltam, nem is várom h megépítsd, csak kb egy tervrajz kellene(és h melyik résznek mik a paraméterei). Mivel a töltési idő 1 s ezért arra gondoltam h 2 xenon felvillanása között 0,25 s teljen el, és akkor lesz folyamatos a jelenség.
2013. nov. 20. 17:16
 5/27 anonim ***** válasza:
0%

Szóval, egy NE555 csip 4 Hz-el ketyeg ha:

C= 3,3 mikroF, és

- RA= 56 k, RB= 27 k

- RA= 22 k, RB= 43 k

- RA= 27 k, RB= 39 k + 5 k trimmer 50%-on .


C= 2,2 mikroF, és

- RA= 33 k, RB= 62 k + 5 k trimmer 50%-on

- RB= 39 k + 5 k trimmer 50%-on, RB= 62 k .

Az ellenállások kilo-ohmban értendők. Nagyon sok megoldás lehetséges.

2013. nov. 21. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/27 A kérdező kommentje:

Szóval ezek a vezérlőegység paraméterei gondolom.

Ami áll, (javíts ki ha kihagytam vlmit)

2db ellenállás (Ra=56k, Rb=27k)

2db CD 4013

4db CD 4011

1db 3,3μF kondenzátor (ezzel annyi lenne a kérdésem h 16V-s is jó?)

Segítesz a többi részében is?

2013. nov. 21. 16:40
 7/27 anonim ***** válasza:
0%

1 db CD4013 ( 2 D-flip-flop 1 tokban)

1 db CD4011 ( 4 NÉS-kapu 1 tokban)

1 db NE555 ( univerzális időzítő )

1 db 10 ...100 kondenzátor ( az 555-ös csip 5. lábát hidegíti)

A többi stimmel.

Azaz úgy saccolom, a 6F22 típusú 9 voltos elem karcsú lesz a tápláshoz.

2013. nov. 21. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/27 A kérdező kommentje:

És ha pl párhuzamosan kötök 2-t? (v többet)

A 10 ..100 az 10μF-os akar lenni?

Él még az "elkepzeles" tervrajz, a többi részhez?

2013. nov. 21. 19:07
 9/27 anonim ***** válasza:
0%

ÁHH! Lemaradt egy n, azaz nano. Helyesen 10 - 100 nF.

Meg lemaradt a 4011 után egy B Buffered ( bivalyozott? ), ami megerősített kimenetre utal.

Ha már boltba megy, vegyél még 2 db. 14 lábú, és 2 db. 8 lábú IC-foglalatot, meg még-egy 555-öst is.

Gyári cuccoknál általában kispórolják a foglalatot, de amatőr építésnél, fejlesztésnél nagyon hálás dolog.

Találtam egy kényszerrezgésű transzverter rajzot, ami szintén 555-ös csipen alapszik. Csak kicsit át kell szabni, hogy majd neked 300 voltot csináljon.

2013. nov. 22. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/27 A kérdező kommentje:

Akkor ezek gondolom jók lesznek (itt foglalva vannak a logikai kapuk, ha jól látom):

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

+ az ellenállások

2013. nov. 22. 19:51
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!