Hány KW-os villanymotort lehet kötni maximum a 230v-ra?
11-nek: Úgy tűnik, nem egy egyetemen szereztünk villamos diplomát...
1. A 230 V (!)-os HÁLÓZAT-nak VAN 3 fázisa, mert a villamos (szolgáltatói) generátorok három fázisúak, a villamos energiát általában középfeszültségen (10, 20 kV körüli értéken) juttatják el a fogyasztói körzetekbe, ahol (3 FÁZISÚ !) transzformátorokkal redukálják a 230 V körüli értékre. A villamos szakemberek ennek a hálózatnak a három fázisára a fogyasztói körzetekben lehetőség szerint úgy osztják el a fogyasztói helyeket (házak, lakások, stb.), hogy lehetőség szerint mind a három fázisra (R,S, T) azonos nagyságú fogyasztói terhelés jusson, többek között azért, hogy ne legyen nullpont eltolódási feszültség érték.
2. Világító áram, (mint SZAKMAI fogalom) NINCS! A fogyasztó sarkaira (csatlakozó pontjaira) feszültséget kapcsolunk, ennek hatására a fogyasztón áram folyik, aminek nagysága függ a fogyasztó teljesítményétől s még néhány paraméterétől. (Induktivitás, stb.)
A normál (általad "világítási áram") 230 V-os hálózati feszültségről a világításon kívül számtalan villanymotor üzemel, hűtőberendezések, kompresszorok meghajtására, ivóvíz szivattyúkban, fűtés keringtető szivattyúkban, stb, és jelentős a hőfejlesztés célú felhasználása is, (villanybojlerben, éjaszakai hőtároló kályhákban, stb.) Működnek róluk villanytűzhelyek, indukciós melegítő berendezések, stb., stb.
3. A fázisok nullához mért feszültsége a FÁZISFESZÜLTSÉG! (Névleges értéke több mint tíz éve 230 V, korábban évtizedekig 220 V volt a névleges érték, a hosszú idejű beidegződés miatt ma is igen sokan így emlegetik ezt a feszültség értéket.)
A VONALI feszültség bármelyik két fázis EGYMÁSHOZ MÉRT (viszonyított) feszültsége. Ez azért NEM 460 V (2x230V), mert geometriailag a generátorokban a kerületen egymástól 120 fokban eltolva találhatók a fázistekercsek, így a szinusz görbe szerinti feszültség értékek maximuma nem esik egybe.
4. A 230V-os fogyasztói (felhasználói) feszültségszínt NEM IPARI MELLÉK TERMÉK, előállítása TUDATOS CÉL eredménye. A cél pedig egy olyan feszültség színt, mely a háztartásokban sokcélúan (nem csak világításra!) használható, elfogadható vezeték keresztmetszet mellett.
A Földön persze vannak más feszültségszintek is: az USA-ban pl. a fázisfeszültség 110 V, a VONALI feszültség OTT valóban 220 V, náluk a hálózati frekvencia 60 Hz, míg nálunk 50 HZ ez az érték.
Mivel többet nem írtál, nem is tévedhettél többet. Jóindulatúan javasolom a tárgyban az internet böngészését, minden információ könnyen elérhető (pl. a Wikipedia-n), a téma pedig igazán érdekes, mert (szó szerint...) megfoghatatlan. Bár, villanyszerelő barátom szerint a feszültség alatti vezeték ugyanolyan mint a feszültség alatt nem lévő, egészen addig, amíg testünk egy szigeteletlen részével kapcsolatba nem kerülünk vele...
Ha nem sértelek meg akkor idéznélek:
1. A 230 V (!)-os HÁLÓZAT-nak VAN 3 fázisa, mert a villamos (szolgáltatói) generátorok három fázisúak, a villamos energiát általában középfeszültségen (10, 20 kV körüli értéken) juttatják el a fogyasztói körzetekbe, ahol (3 FÁZISÚ !) transzformátorokkal redukálják a 230 V körüli értékre
Jújj.
Igen háromfázisú transzformátorral redukálják,csak nem 230-ra,hanem 3x400-ra (0,4 KV-os kisfeszültségű hálózatnak híjják,nézzed csak meg a wikipédián vagy ahol szoktad).És aki meg kéri a 380-at annak meg vissza feltranszformálják 380-ra a kapuja előtt mi? Hö-hö.És ha a páciens nem tart igény háromfázisú fogyasztási helyre,akkor adnak neki egyfázist meg a nullát így lesz nekije 230 voltja ami semmire se jó csak világítani meg nézni a barátokközt-öt,az egyfázisú villanymotor gazdaságtalan üzemeltetésű szükségmegoldás,hogy akinek nem volt annyi esze hogy kérje a háromfázist az is had éljen a boldog tudatlanságban hogy van villanymotorja.Részemről a témát lezártam,a kérdést megválaszoltam,minden jót.
#12/13-nak ajánlom figyelmébe a második bekezdést:hi-hi-ha-ha:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!