Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Baj-e ha felcserélem a nullát...

Baj-e ha felcserélem a nullát és a földet a konnektorba?

Figyelt kérdés

Kicseréltem a konnektort, de sajnos a kábeleket nem jelöltem meg, igy nem tudom, hogy mi hova volt kötve.

Nincs szinjelölés a vezetékeket. A fázist ki tudtam fázisceruzával mérni, de a nullát és a földet csak emlékezet szerint kötöttem be, de azért nem vagyok benne biztos.

A kérdésem az, hogy ha a nullát és a földet felcserélem, okozhat-e gondot, illetve hogyan tudnám kitalálni, hogy melyik a föld ill a nulla.


2013. aug. 19. 22:09
 1/7 anonim válasza:
25%

Váltóáram. Teljesen mindegy, hogy melyik a föld, és melyik a fázis.

Meg aztán gondold végig: az elektronikus eszközöket ugyanabba a konnektorba kétféleképpen is be lehet dugni. :-)

2013. aug. 19. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

köszi a választ, de szerintem a dolog nem ilyen egyszerű. Hogy melyik a föld és melyik a fázis nem mindegy, mert inkább a földre fognék rá, mint a fázisra :-)

Egy jól bekötött konnektorba már mindegy, hogy hogy dugom be a csatalakozót, de a problémám éppen az, hogy ha rosszul van bekötve, akkor a fázisból a fogyasztón keresztül a föld felé folyna el az áram a nulla helyett.

Most hogy jobban belegondolok, ilyen a biztositó nem old le vajon?

2013. aug. 19. 23:57
 3/7 anonim ***** válasza:

Kedves első válaszoló, a nulla-föld felcserélése lenne a konnektorban fogyasztó szempontból "mindegy", persze a fogásuk más.

Ha a földet kötöd a nulla helyére, valószínűleg így is üzemelni fog a "biztosíték" (kismegszakító) nem fog leoldani, az csak a névleges értékénél nagyobb áramoknál old le, ha van FI-relé, az leold, ha üzemeltetni szeretnél valamit a konnektorról.

Egyébként milyen színűek voltak?

2013. aug. 20. 00:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

A nulla és a föld felcserélése szimplán életveszélyes.


A nulla vezetőn elég jelentős áram folyhat üzemszerűen, 5 voltos feszültség esés nagy épületekben könnyen előfordul, amit így kiteszel a hibásan szerelt konnektorba dugott eszköz fém borítására. Ez az elemnyalogatós életérzés azonban semmi ahhoz képest, ha valaki egy hibás karbantartási műveletnél felcseréli a villanyórád utáni szakaszon a nullát és a fázist. Ekkor az eszköz védőborításán már nem 5V lesz, hanem 230. Ezt észre szokták venni a szolgáltatónál, de az alatt a fél perc alatt simán meghalhat valaki.


Véletlenül se csinálj ilyet. Ha nem tudod kimérni, hívj szerelőt, az műterheléssel biztonságosan beazonosítja a vezetékeket.

2013. aug. 20. 03:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

azt elfelejtettem mondani, hogy panelban lakok és egy barátom szerint a föld és nulla össze van kötve a kismegszakitónál, igy mindegy, hogy melyik hova van kötve.

Mindjárt megnézem, hogy igy van-e.

2013. aug. 20. 11:21
 6/7 anonim ***** válasza:
Így már más a fekvése, városomban a régi szoci lakótelepen sincs külön védőföld :)
2013. aug. 20. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Tudom, hogy ez egy közel 10 éves kérdés! Nem szabad felcserélni a földet és a nullát! A barátodnak igaza volt, hogy a föld és a nulla össze van kötve, pontosabban szétválasztva, a mérőóránál vagy a főelosztónál, de csak az egyik helyen (vagy az óra előtt vagy a főelosztónál!)! További helyen (pl. konnektornál vagy egy összekötő dobozban) már tilos újra összekötni! Remélem nem ért baleset senkit az elmúlt években! A korábbi hozzászólók meg ne válaszoljanak olyan kérdésre amiről fogalmuk sincs!
2023. jan. 25. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!