Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Mitől hangyás néhány csatorna...

Mitől hangyás néhány csatorna (kábel TV)?

Figyelt kérdés

Szóval a probléma a következő. Kábel TV-nk van. A bejövő koax kábel 2 felé van osztva. Egyik megy a földszintre 1 tv-re, a másik pedig fel jön az emeletre. Az emeleti tovább van osztva 3 felé. Viszont így az emeleten mind a 3 leosztáson néhány csatornának hangyás a képe (Discovery, Comedy, Music Television, Viasat3 kb ezek a legrosszabbak), viszont a többi csatorna elég szépen jön. Eddig egy 800Mhz-es elosztó volt. Vettem egy 1000Mhz-eset, gondoltam túl kicsi a 800-as. A helyzet nem javult. Legalább 3 féle jelerősítőt is kipróbáltunk, de azok csak rontanak a helyzeten. Gondoltam rá, hogy a feljövő kábel sérült esetleg, így elosztó nélkül rákötöttem közvetlenül a TV-mre, és úgy tökéletes az összes csatorna képe. Ha bármilyen elosztón keresztül kötöm csak az egyik TV-re, akkor szintén nem jó. Tehát az elosztó tűnik gyengének. Ha jól tudom kb 700-800Mhz-en van az utolsó csatorna, szóval az 1000Mhz-es elosztónak bírnia kéne. Nem értem.

TV-hiba kizárva, kábelhibák kizárva, a lenti 2-es elosztó hibája kizárva.

Nagyon sok mindent próbáltam már vele, szisztematikusan kizártam hogy mik nem okozhatják a gondot, de nem tudok tovább lépni.

A kérdés a következő:

1. Mi okozhat ilyen hibát?

2. Mitől van az, hogy csak néhány csatorna képe rossz?

3. Hogyan lehet a problémát megoldani?

Előre is köszönöm a segítséget.



2012. júl. 25. 22:47
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

A UPC-nek dolgoztam egy ideig kábeltvs munkákat. Így látatlanban, meg nem ismerve a szakmai ismereteidet, nem lesz könnyű elmondani, de így legalább bizonytalan lesz a siker is. :-)

Amelyik elosztó csatlakozója nem menetes (ti. összedugós), az alapból kuka (kontakthiba, túl nagy csillapítás, rossz minőség stb. okán). Emiatt menetes F csatlakozót kell használni a koaxkábelek elosztók felőli végén (ezeket jól rá kell húzni az osztók csatlakozóira, de a túlhúzásuk is lehet hiba). Ezekből -meg a lengőaljzatokból és a dugókból is- a kábelre préselhető kellene, de ennek hiányában kábelre csavarható van. A koaxkábel pedig középen 1 eres (nem sodrott!), nem 50Ft/m-e, hanem vmi normális (~200Ft/m) legyen (ez a megfelelő árnyékolás-zavar/zajvédelem miatt is fontos). Ekkora távon, ennyi leágazásnál ez az alapfelállás. A fali koaxaljzatokat pedig szóra sem méltatom... :-)


Csak a közérthetőbbség kedvéért (amúgy mindkettőt osztónak szokták nevezni), kétféle osztó van: jelosztó meg leágazás.

1.) A leágazás (3 csatlakozós, DC szokott lenni a jele, és az egyik kimenetéhez TAP van írva) átmenőben (in/be-out/ki) minimálisat csillapít a jelen, a leágazóban pedig (in/be-TAP) 8-9dB-t. Ez elég sok, de ha csak egy ilyen van a készülékig még elmegy, sőt kellhet is, ha túl erős a jel (nálam pl. direkt erre van kötve a tv, mert így jobb a kép). Ezek közül a választás (ha pl. csak 1 tv-ről lenne szó) egy próba-szerencse módon történik, meg nézed a tv képet, hogy mikor jobb.

2.) A jelosztó (splitter, v. HS jelű<-ez utóbbi a jobb minőségű, de ez asszem max. csak 2felé oszt) min.3 csatlakozós (1in/be+2out/ki), de lehet 2-nél több leágazása is, így akár 5db is (1in/be+5out/ki). A 3-as elosztónál az in és az egyes outok között ~6dB a jelcsillapítás.


Szal a leírásod alapján a fsz-em. 1-3 arányban vannak a tvk elosztva. Én úgy csinálnám, hogy első lépésben egy leágazással osztanám ketté a jelet, aminek az átmenője (out) minimális csillapítással menne fel az em.-re, lent pedig az az 1db fsz.-i tv meg menne a leágazójáról (TAP). Az em.-en pedig egy sima 3 utas splitterrel osztanám szét.


Ha az összes fent leírt gondosságok ellenére még mindig rossz a kép, akkor viszont vszeg video-jelerősítőre lesz szükséged, ami már a tvk viszonylag nagy számából (4db) is könnyen következhet.

De ha -ne adj' isten!- olyan alkatrészeket használtál volna eddig is, amikre én is csak legszebb leányálmaimban merek gondolni :-), és végül csak kihívod a kábeleseket, akkor sztem még ők is tudnak emelni a ház bejövő jelszintjén. Viszont ha az csak kevés, és megnézik a hálózatot, és gyenge minőségű kábeleket, csatlakozókat, elosztókat találnak, akkor vszeg kuka az egész (mi is így tettünk), és újrakábelezés, aminek árát könnyen lehet, hogy végül is csak neked kell kicsengetni (anyagköltség+kiszállás+munkadíj+reggeli+cigikávé+blikk újság hozzá :-).

2012. júl. 26. 03:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a részletes leírást. A kábelek minőségével nincs gond, a közepén tömör a vezeték, nem sodrott. A kábelek végén kábelre csavarhatós F csatlakozók vannak, csak ott van sima koax csati, ahol be kell dugni a tv-be.

A földszinti 2-es osztó spltter 5-1000Mhz-es. A fenti is splitter, de pontosítok nem 3-as osztó, hanem 5-ös, de csak 3-tv van rákötve (nem tudom számít-e ez valamit).

Akkor kipróbálom úgy ahogy ajánlottad, hogy lenre veszek egy leágazást.

És a műholdjel elosztókkal mi a helyzet? Azokkal működhet vajon a dolog? Csak mert azok 5-2500Mhz-es tartományban működnek.

Tudnál nekem linkelni egy leosztót, amit ajánlottál? Csak mert ha beírom a gugli-ba, hogy kábel tv leosztó, csak sima jelosztókat ajánl. Nem tudom mit kéne beírni.

Kábel TV-seket nem szívesen hívnánk ki,mert nem biztos, hogy teljesen legálisan osztjuk ennyi felé a jelet.

2012. júl. 26. 11:38
 3/6 A kérdező kommentje:

Jaa hülye vagyok, nem leosztást kell beírnom, hanem leágazást. Így már találtam. De attól még küldhetnél egy linket, hogy először milyen típussal próbálkozzak?

Illetve azt meg tudod mondani, hogy miért csak néhány csatorna képe rossz? Mitől függ az?

2012. júl. 26. 12:16
 4/6 anonim ***** válasza:
Privátban ment az üzi!
2012. júl. 26. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim válasza:

Zajos a hálózat, esetleg használaton kívül szűrő is okozhatja. nem az elosztóddal van a gond..


Esetleg T-home?

2012. nov. 16. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Azóta megoldódott, digitálisra váltottunk.
2013. jan. 24. 08:35

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!