Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Ethernetnél az 1 Gigabit-es...

21013129 kérdése:

Ethernetnél az 1 Gigabit-es sebesség fizikailag azt jelenti, hogy 1GHz-es sebességen váltakoznak az alacsony\magas jelszintek? Vagy a legmélyebb szintű elektronikának még ennél is gyorsabb frekvencián kell pörögnie? Vagy hogy működik ez?

Figyelt kérdés

Hogy működik ez, vizuálisan például egy oszcillogram szintjén?


Gondolnám, hogy valahogy meg kell oldani, hogy a különböző összecsatlakoztatott eszközök között lehetetlen közös órajelet felállítani... vagy ez valamelyik érpáron átmegy?

Ha nem - nincs közös órajel -, akkor alacsony\magas jelszintek szintjén hányszorosa a frekvencia a bitsebességnek? Kétszerese?



tegnap 11:19
A kérdező szavazást indított:
Közös órajel van, fizikailag is 1GHz a digitális jel sebessége.
Élvezérelt a kommunikáció, így kétszeres frekvencia szükséges a jelátvitelhez.
Egyik sem, ez bonyolultabb, DE leírom alább:
4 szavazat
 1/5 anonim ***** válasza:
24%

Erre jó a chatGPT tökéletes választ ad:


Az Ethernet 1 Gbps sebességénél a helyzet összetettebb, mint hogy az alacsony/magas jelszintek 1 GHz-en váltakoznának. Az Ethernet protokoll és a fizikai réteg megvalósítása többféle technológiát használ a nagy sebességű adatátvitelhez, amelyek nem pusztán egyszerű digitális "1" és "0" váltásokból állnak. Itt van a lényegesebb pontok magyarázata:



---


1. Jelkódolás és a bitsebesség


Az 1 Gbps Ethernet (például 1000BASE-T) nem egyszerű bináris jelkódolást használ, hanem kódolási technikákat, amelyek növelik a hatékonyságot és csökkentik az elektromos zajt. A 1000BASE-T szabvány például:


PAM-5 (Pulse Amplitude Modulation 5) jelkódolást alkalmaz, amelyben minden jelváltás (szimbólum) 5 különböző jelszintet képviselhet.


Egy szimbólum tehát több bitet (2 vagy több) hordozhat, így a szimbólumsebesség alacsonyabb lehet, mint a bitsebesség. Például 1000 Mbps bitsebesség mellett a szimbólumsebesség csak 125 MHz.



Ez azt jelenti, hogy az 1 Gbps nem egyenlő az 1 GHz-es váltásokkal.



---


2. Órajel-szinkronizáció


Az Ethernetnél nincs közvetlen órajelvezeték, így a szinkronizációt a beágyazott órainformáció segítségével oldják meg. Az órajel a jelből rekonstruálható speciális kódolásokkal, például:


Manchester kódolás (régebbi Ethernet verzióknál, pl. 10BASE-T).


4B/5B, PAM-5 vagy más kódolás az újabb verzióknál.



Ezért az órajel nem külön érpáron megy át, hanem a vonali jelbe van ágyazva.



---


3. Oszcillogram vizuális képe


Egy oszcilloszkóppal nézve a fizikai jelet, nem egyszerű "téglalapok" váltakozását látod (ahogy a digitális 1

tegnap 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
38%

3. Oszcillogram vizuális képe


Egy oszcilloszkóppal nézve a fizikai jelet, nem egyszerű "téglalapok" váltakozását látod (ahogy a digitális 1-eket és 0-kat várnád), hanem egy bonyolultabb analóg hullámformát, amely a PAM-5 és a jelkódolás eredménye:


A hullámformán több különböző amplitúdószintet látsz (nem csak alacsony/magas szintet).


A hullám frekvenciája a szimbólumsebességhez (például 125 MHz) köthető, nem közvetlenül a bitsebességhez.



---


4. Hányszoros a frekvencia a bitsebességhez képest?


Ez a kódolástól függ. A PAM-5 például egy szimbólummal több bitet továbbít:


A bitsebesség 1 Gbps, de a szimbólumsebesség csak 125 MHz. Ez azt jelenti, hogy a szimbólumfrekvencia nyolcadára csökkenti a vonali frekvenciát a nyers bitsebességhez képest.


Más kódolásoknál (például Manchester kódolásnál) a vonali frekvencia kétszerese lehet a bitsebességnek.



---


5. Miért nem 1 GHz a jelfrekvencia?


Ha minden bitet külön-külön váltással (1 GHz frekvenciával) továbbítanának, az nagyon zajérzékeny és nehezen kezelhető lenne a hardver számára. Ehelyett a hatékony kódolások csökkentik a szükséges frekvenciát, miközben megőrzik az adatsebességet.



---

tegnap 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
19%

Nem egészen. A gigabites link használja mind a négy érpárt, amik egyenként 250 Mbitet tudnak. Az iránya váltakozó, az adott kihasználtságtól függ, akár mind a négy is lehet egyirányú egy adott pillanatban, így jön ki a gigabit. De ha 100-al töltesz felfelé, már csak 750 jön lefelé. Azaz ennél több, mert az irány a másodperc töredéke alatt váltakozik, de lényegében a gigabit egyszerre csak egy irányba jön.

Az Ethernet nem úgy működik, hogy az 1-es a magas, 0 az alacsony feszültség. Manchester kódolást alkalmaz, ami garantálja, hogy egy adott feszültség maximum két órajelig marad, utána garantáltan a másik következik. Ez azért kell, hogy a küldő és a fogadó órája szinkronban maradjon, ha szétesnének félreértelmezné a fogadó fél az adatokat. Néha így is előfordul, szerencsére a TCP/IP megoldja.

tegnap 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
59%
Egyébként a Cat5e kábelen 100 MHz, Cat6 kábelen 250 MHz a frekvencia gigabit esetén. 10 gigabitnél Cat6 kábelen 550 MHz, Cat7 kábelen 600 MHz.
tegnap 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm!

#3-as nem tudom, miért van így lepontozva, logikus az, amit ír.


A ChatGPT-s lefuttatást is köszönöm, munkahelyemen sajnos az idióta IT bagázs erőből tilt MINDEN AI alapú oldalt és chatbot-ot. 🙄

tegnap 12:29

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!