Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Órába szén-cink vagy alkáli...

Órába szén-cink vagy alkáli elem kell?

Figyelt kérdés

Faliórába melyik AA elem a jobb? A szén-cink vagy az alkáli?


(Amúgy mi a különbség a kettő között?)



#óra #elem #alkáli #szén-cink #cink-szén
okt. 29. 17:13
A kérdező szavazást indított:
Szén-cink elem
Alkáli elem
2 szavazat
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
okt. 29. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
1 csóró órának tök mindegy, de az alkáli tovább bírja.
okt. 29. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 Szirty ***** válasza:
69%

A szén-cink elem hajlamosabb a kifolyásra.

Pont az óra az a felhasználás ahol hosszú távon kellene teljesítenie ami nem az erőssége.

okt. 29. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
0%

Pont a szén-cink az, ami már ha rég lemerült, akkor is évekig nem fog folyni. Pont az olyan alkalmazásokhoz, mint óra, távirányító gazdaságosabb a szén-cink, a nagyobb kapacitás miatt pl. elektromos fogkefébe érdemesebb az alkáli.

Egyébként kérdező, tök mindegy, amelyik olcsóbb. Arra figyelj, hogy 1,5 voltos elem legyen, mert az átlag falióra ha az 1,2 voltos tölthető akkumulátort teszed bele, lassabban jár, pár nap után észrevehetően késik.

okt. 29. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:

Köszi!


Közben ezeket találtam a témában:

[link]


[link]


Itt van aki azt írja, hogy szén-cink kell bele. Szóval továbbra sem tudom, hogy melyik a legjobb az órába.

okt. 29. 19:33
 6/16 anonim ***** válasza:

#5 A 1,5 volt az 1,5 volt. Oké, kémiai elven műkökdik, de az elemek modellezhetőek egy olyan feszültséggenerátorral, ami gyakorlatilag ideális feszültségforrás sorba kötve egy képzeletbeli soros ellenállással, utóbbi az elektrolit romlásával nő. (Ezért van az, hogy bár a rossz elemet multiméterrel mérve mutatja a feszültséget, cs*szheted, mert csak az elektromotoros erőt méred, de olyan pocsék már a belső ellenállása, hogy amint terhelni is akarod, nem ad ki elég áramot.)


Ha újonnan veszed az elemet, akkor tök mindegy, hogy alkáli vagy szén-cink. A szén-cink elemeknek általában kisebb a kapacitása, de pont elég arra, hogy akár évekig működtessenek egy fali órát. És mivel az ilyen alkalmazású elemeket ritkán ellenőrzik az emberek, további előny, hogy már amikor rég nem kéne működnie, akkor sem folyik ki. Mondjuk ezt speciel az alkáli elemeknél is megoldották, ott extrán olyan bevonatokat használnak, hogy ne tegye tönkre az eszközt, amiben használod.


Az külön vicces, hogy ezek az amerikaiak összevonják, hogy cink vagy "rechargeable", a tölthető akksi nem azért rossz, mert tölthető meg mert más anyagból van, hanem azért, mert a tölthető AA akksi 1,2 voltos az 1,5 helyett, nem úgy működteti az eszközt. Ez távirányítóban nem számít, de órában, ahol a kvarc úgy van hangolva, hogy 1,5 voltos elemről működtesd, számít.

okt. 29. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 Szirty ***** válasza:
76%

"Pont a szén-cink az, ami már ha rég lemerült, akkor is évekig nem fog folyni."


Pont az folyik ki, mivel a cinkből készült külső serleg elvékonyodik, elfogy ami miatt kilyukad.

okt. 29. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:

#6 Pont azért van benne kvarcoszcillátor, és nem R-C oszcillátor, hogy pontos legyen, ne függjön a tápfeszültségtől. Vagy ott rezeg, ahova le van gyártva a kristály, vagy nem rezeg.

Több itthoni órában NiMH akku van, ami már máshova gyenge volt, itt kaptak még túlélési lehetőséget. A mutatós faliórában pedig alkáli. Sokkal tovább bírja, mint a cink-szén elem, akár 3-4x is.

okt. 29. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
29%
#8 Kvarc sem ott rezeg, ahol szeretnéd, kezdjük ott a természetes rezgési frekvenciája helyett a köréépített rendszer elhangolja, másrészt a legprimitívebb kvarc mellé is a tervezőnek kell lepakolni a kapacitásokat, mert önmagában pl. egy tokozott kristály még nem elégséges feltétele egy oszcillátornak. A kvarcnak alapjáraton nem maga a frekvenciája pontos, hanem a fáziszaj a rezgési frekvencia körül. A rezgési frekvenciát viszont be kell állítani, és a tápfeszültség bizony befolyásolja a munkapontot, ami befolyásolja a működést, tehát ha más a tápfeszültség, másmilyennek kéne lennie a kvarcot tartozó visszacsatoló huroknak. Már csak az a kérdés, hogy aki nem ért hozzá, az minek szól bele.
okt. 29. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 Szirty ***** válasza:
100%

Valóban el lehet hangolni a kvarcot kis mértékben. Kapacitásokkal.

És valóban, a kvarc frekvenciája változhat is. Leginkább a hőmérsékletváltozástól, mivel a kristály mechanikai rezgést végez aminek a frekvenciája leginkább a fizikai kialakításától és a méretétől függ, amire a hőtágulás hatással van.


Ezzel együtt is stabil frekvenciát ad egy kvarcoszcillátor, a tápfeszültségre nem érzékeny mert annak változása nem módosítja a fizikai tulajdonságait sem, meg a hangoló kapacitások értékét sem.


A falióra ezért 1V-ra lemerült elemmel is pontos marad. Sőt még alatta is amíg képes az elektromágnes léptetni a mechanikát...

okt. 30. 07:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!