Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Úgy általánosságban melyik...

Úgy általánosságban melyik típusú (anyagra) kondenzátort érdemes választani?

Figyelt kérdés

Legyen szó pl. egy 100nF-os (v. hasonló, pár-száz nF-os) kondiról.

(Ha mindenképp kell konkrét kapcs.rajz a válaszhoz, éppen ezt szeretném megépíteni, de inkább általánosságban kérdezem:

[link]



szept. 9. 18:36
A kérdező szavazást indított:
poliészter
polipropilén
fémezett/film
kerámia
tantál
SMD ("chip") kivitel
ha van lehetőség, mindig a bipoláris elektrolit kivitelt érdemes választani
 1/4 Szirty ***** válasza:

Mindegyiknek van előnye, meg hátránya.

Az áramkörben betöltött szerepe alapján lehet kiválasztani hogy melyiknek a hátrányával érdemes együtt élni.

szept. 9. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Amit linkeltélazon két kaocsolás van. A másodikban van egy olyan kapcsolas csak, amiben van 100 nF.


Ebben a kondi szerepe caupán az DC leválasztás. Mivel itt igen igényltelen szerepeben van, hiszen nem egy nagyfrekis, vagy egy nagyon pontos dologról beszélünk, így nagyjából tök mindegy.


Egy sima egysezrű tantál, vagy kerámia kondenzátor megteszi.


Az pedig hogy SMD kivitel-e vagy sem, külön kérdés... ahogy fizikailag ki szeretnéd vitelezni.

szept. 10. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Egyébként erre a kapcsolásra nekem melóhelyen megírták, hogy rossz az elképzelés, mert "LED-et árammal vezérlünk, nem feszültséggel".

...

o.O

Nos.. én ezzel ott helyben nem tudtam vitatkozni, mert én ott csak egy egyszerű vizuális ellenőr és SAP adminisztrátor vagyok... deeee...

Nekem úgy jött át, hogy a készítője ezt a cuccot aktívan használja.


❔❔🤷‍♂️

szept. 10. 18:16
 4/4 anonim ***** válasza:

Alapvetően igazuk van, mert a LED fényerejét egy áram görbén adják meg. Adott konstans áramra adott fényerővel reagál. De hogy ehhez az áramhotz mekkora feszültséget kell a LED-re kapcsolni, az megint egy másik karekterisztika.


De ha csak EGY adott LED példányról beszélünk. Feszültséggel is lehet "vezérelni". Hiszen a LED-re adott nyitóirányú feszültség, áramot fog áthajtani a LED-en.


Persze mint legtöbb félvezetőnek, a LED-nek sem lienáris az feszültség/áram karakterisztikája (egy olyan görbe, ami megadja, hogy a LED-re feszt kapcsolva, mekkor lesz az áram). Tehát a karekterisztika meredekebb szakszám, lehet már csak néhány tized volttal magasabb feszültséget adsz rá, és nagyon megszalad az áram, és tönkreteszi a LED-et. Na pl. ezért is inkább az áramot állítják be (sima LED-eknél 10-20mA).. és akkor nem kell pöcsölni a nagyon precíz feszültség beállítással. És nem kell bonyolult beállításra gondolni. Ha (viszonylag) konstans feszültségről akarsz LED-et hajtani, egy ellenállás megteszi.

szept. 10. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!