Ha van egy elektromos eszközöm, ami 230V-ra van tervezve és mondjuk 10W-ot fogyaszt ezen a feszültségen, akkor mi történik, ha mondjuk 110V-os konnektorba dugom? Akkor hogyan változik a teljesítménye és áramfelvétele? Milyen képlettel számolható ki?
Amennyiben úgy van megtervezve, hogy 110 és 230 voltról is működik, akkor is 10W-ot fogyaszt, csak kb. dupla akkora áramfelvétel mellett.
P = U · I
Ált. isk. 8. o. fizika tananyag.
Attól függ, hogy aktív tápegységű eszköz vagy passzív fogyasztó.
Izzó, fűtőszál, motor, ezek passzív fogyasztók, utóbbinál ráadásul az aszinkron motorok fordulata frekvenciafüggő, itt a feszültség csökkentése nem jó irány.
Izzó, fűtőszál teljesítménye 115 V-on negyedére csökken, miután van egy négyzetes összefüggés és most hanyagoljuk a hőfokfüggő ellenállást!
(Ez nagyon beégett, évekkel ezelőtt egy autisztikus "értelmező" be akarta nekem magyarázni, hogy fogalmam sincs az izzók hőfokfüggő ellenállásáról, amit már gyerekként is tudtam, de egyre csak hajtogatta a magáét. Borzasztó idegesítő emberek vannak.)
Egy kapcsolóüzemű tápegység viszont aktívan úgy szabályoz, hogy a kimenetén stabil feszültséget vagy áramot adjon le, így a bemeneti feszültség csökkenésével növelni fogja a PWM kitöltési tényezőt, azaz áramfelvételt, amennyiben a terhelés úgy kívánja.
Az un. Parasztos Izzó (LED-lámpa) tápellátása lehet aktív vagy passzív is. Utóbbi a kapacitív előtét.
De van még disszipatív áramgenerátoros is, hogy érdekesebb legyen, ami egy másik mese tárgya.
"nagyobb lesz az áram."
Kisebb lesz (ha a fogyasztó ohmos jellegű).
A legegyszerűbb, ha a fogyasztó egy ellenállás. A te példád szerint: U1=230 V, P1=10 W
Teljesítmény U1 feszültségen: P1=U1²/R
Teljesítmény U2 feszültségen: P2=U2²/R
A kettő aránya: P2/P1=(U2/U1)²
Ebből: P2=P1·(U2/U1)²=10·(110/230)²=2,29 W
Ellenállás esetén a teljesítmény a feszültségek arányának négyzetével változik. Az áram a feszültséggel arányosan változik:
I1=U1/R és I2=U2/R
Ilyen fogyasztó a valóságban csak elvétve akad, ehhez a legközelebb állnak a fűtőtestek, bár azok ellenállása hőmérsékletfüggő. Az izzólámpa is hasonló, annak ellenállása is hőmérsékletfüggő, ezért a fenti összefüggésekkel csak durva közelítéssel számítható ki. 230 V-on az izzószál hőmérséklete nagyobb, mint 110 V-on, ezért az ellenállása is nagyobb, emiatt nem lehet arányosan számolni. Sőt számolni nem is nagyon lehet, hanem az izzólámpa feszültség-áram jelleggörbéjéből leolvasni.
Aszinkron motor fordulatszáma kissé, nyomatéka a feszültség csökkenés négyzetével csökken, lehet, hogy el sem tud indulni. Univerzális motor fordulatszáma, nyomatéka nagymértékben csökken, de elképzelhető, hogy működik. Van ez 110 V-os 100 W-os univerzális motorom, az még 24 V-ról is működik, persze jóval kisebb fordulatszámmal és jóval kisebb nyomatékkal. Motoroknál sem lehet pontosan számolni, mert azok impedanciája függ a rájuk kapcsolt feszültségtől.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!