Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Tönkre teheti a potmétert, ha...

Tönkre teheti a potmétert, ha fordított polaritással kötöm be?

Figyelt kérdés

Egy ablaktörlő motort szeretnék szabályozni potméterrel, ehhez a következő potmétert vettem meg:

[link]


Ezen kívül beépítettem egy forgásirány váltó kapcsolót. Először úgy tűnt, hogy jól működik, váltotta a forgásirányt és lehetett is szabályozni a fordulatot. Aztán hosszabb járatnál elkezdett melegedni a potméter és elköszönt.



jún. 14. 09:44
1 2 3
 11/26 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!


Most néztem egy másikat PWM szabályozót, ott írja, hogy megoldható a forgásirány váltása, tehát nem ott lesz a probléma. A szabályozó: [link]


Valószínűleg ott lesz a kutya elhantolva, hogy túl nagy volt az áramfelvétel. Ideiglenesen egy labortápról lett megtáplálva és 2-3A között mozgott az áramfelvétel, ezt direkt figyeltem. Az ablaktörlő motorra ráraktunk egy lánckereket és lánchajtással hajtottunk meg egy tengelyt. Valami szorult, ezért megakadt a motor, lehet, hogy akkor mentünk 5A fölé.

jún. 14. 10:57
 12/26 anonim ***** válasza:
11 igen, ha üresjáratban 2-3A volt, terheléssel simán elképzelhetö a duplája is.
jún. 14. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/26 A kérdező kommentje:
Egy kis kiegészítő kérdés. Milyen tápot ajánlanátok hozzá?
jún. 14. 11:05
 14/26 anonim ***** válasza:

10 110x140x80 mm 120 W-os potméter, például

De amúgy csak Szirtyt oktatom, aki bármikor képes fölösleges hülyeségeket mondani, például utoljára arra a kijelentésemre, hogy nem kell a két túlfeszültségvédelemnek ugyanakkor indulni, hozzászólt, hogy ha az egyik kedden, a másik csütörtökön indul... Szóval vannak elméletileg lehetséges dolgok, melyekre még a tyúk agyával egyenlő térfogatú idegdúcos embernek is kár kitérni.

jún. 14. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/26 anonim ***** válasza:
14 Persze, minden lehetséges, de pont erre mondtam, hogy tehénkapszula. Nem is a mérete annyira baj, hanem most rákerestem, hogy 120W poti, több száz euró nagyságrendben találtam öket, és kOhm nagyságrendben inkább.
jún. 14. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/26 anonim ***** válasza:
15 látom, nem értetted, mit írok.:D
jún. 14. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/26 anonim ***** válasza:
De, csak azt hittem van benne minimális komolyság is.
jún. 14. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/26 Szirty ***** válasza:

"Miért ne lehetne?"


Mert ha a kérdésben szereplő eszközökön belül maradunk, tehát kizárjuk a világon létező összes motort és potenciométert, akkor azért nem lehet mert:


A potenciométer másodpercek alatt elég egy ablaktörlő motor által felvett áramtól.


Elvonatkoztatva a kérdéstől: természetesen lehet potméterrel közvetlenül motor fordulatszámát szabályozni ha a potméter kellően nagy vagy a motor kellően kicsi.

De szerintem erről nem kellene vitát nyitni...

jún. 14. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/26 Szirty ***** válasza:

"hogy nem kell a két túlfeszültségvédelemnek ugyanakkor indulni, hozzászólt, hogy ha az egyik kedden, a másik csütörtökön indul... "


Hát te aztán nagyon nem értetted amit leírtam.

Illetve mondjuk úgy: nem ment át. :)

jún. 14. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/26 Szirty ***** válasza:

"De amúgy csak Szirtyt oktatom"


Taníts Mester! :)

jún. 14. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!