Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Tönkre teheti a potmétert, ha...

Tönkre teheti a potmétert, ha fordított polaritással kötöm be?

Figyelt kérdés

Egy ablaktörlő motort szeretnék szabályozni potméterrel, ehhez a következő potmétert vettem meg:

[link]


Ezen kívül beépítettem egy forgásirány váltó kapcsolót. Először úgy tűnt, hogy jól működik, váltotta a forgásirányt és lehetett is szabályozni a fordulatot. Aztán hosszabb járatnál elkezdett melegedni a potméter és elköszönt.



jún. 14. 09:44
1 2 3
 1/26 anonim ***** válasza:
100%

Ez nem potméter, hanem egy elektronika a klasszikus 555-tel.

Igazából a poti az egyetlen, ami biztos, hogy túléli.

Nincs benne diódás polaritásvédelem, így azon múlik, hogy abban a fesszabályzóban középen van-e ilyen integrálva.

Ha nincs, akkor az 555 és a fesszab szinte biztos, hogy megdöglik.

jún. 14. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/26 Szirty ***** válasza:

Amit linkeltél az NEM potméter, hanem egy PWM-es DC motor szabályzó áramkör.

Ennek az áramkörnek nem mindegy milyen polaritással kötöd be. Fordított polaritás tönkreteszi (ha nincs benne ez ellen védelem).


Ha potméter lenne, akkor mindegy lenne a polaritás, de ez nem az, hanem komplett elektronika. Szimplán potméterrel amúgy sem lehetne motor sebességét szabályozni.


Szerintem itt nem az lesz a gond hogy fordítva kötötted be, hanem az hogy ez a szabályzó áramköröd 5A áramot visel el. Az ablaktörlő motor meg ennek a sokszorosát is felveheti.

jún. 14. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/26 anonim ***** válasza:
Csak egy dióda kéne elé hogy ne tudjon ellenkező irányba folyni az áram, nem atomfizika...
jún. 14. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/26 anonim ***** válasza:

"Szimplán potméterrel amúgy sem lehetne motor sebességét szabályozni."

Miért ne lehetne?

jún. 14. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/26 anonim ***** válasza:

3 és gondolod, hogy akinek kérdéses, hogy véletlenül fordítva köti be, az majd határozottan elsöre jó irányba fogja berakni a diódát... :DDDD

Akkor már 2 kombinációd van, hanem 4:

Dióda helyes, polaritás is -> müködik

Dióda helyes, polaritás nem -> nem müködik, de legalább nem füstöl

Dióda fordítva, polaritás helyes -> nem müködik

Dióda fordítva, polaritás is fordítva -> füstöl

jún. 14. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/26 anonim ***** válasza:

"véletlenül fordítva köti be"

Nem véletlenül kötötte be fordítva, hanem a forgásirányváltó kapcsolóval kezdte.

jún. 14. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/26 anonim ***** válasza:
A diódán jelölve van az idiótáknak pont emiatt a polaritás.
jún. 14. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/26 anonim ***** válasza:

7 ahogy a linkelt panelon is. Egyébként nem idiótáknak van jelölve, hanem hogy ne kelljen beépítés elött egyenként kimérni, melyik a nyitóirány.

Vegyük csak az 1N4007-et. Egy fekete szimmetrikus henger. Ha nem lenne jelölve az irány, honnan tudnád mérés nélkül, hogy építsd be?


"Nem véletlenül kötötte be fordítva, hanem a forgásirányváltó kapcsolóval kezdte."


Tényleg, ezen elsiklottam. Viszont a forgásirányváló kapcsoló a föágban nem forgatja az áramirányt.

Eleve az a mondat sántít nekem, hogy a "eleinte müködött".

Szerintem attól a pillanattól nem müködik egy 555, ha fordított polaritást kap.

jún. 14. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/26 Szervizmérnök úr ***** válasza:

Ezek szerint jól kötötted be, egyébként nem működött volna. Csak alulméretezted, egy ablaktörlő motorhoz ez kevés, áram szempontjából.

A rajta lévő MOSFET fűtését érzékelted, már amíg bírta. Ami neked kellene, azon nagyobb MOSFET, nagyobb hűtőborda lesz.

Az áramkör forgásirányt nem változtat, azt önmaga a motor váltotta szerintem.

Dióda az adott kontextusban nem ajánlatos, ezek a motorok olyan áramot vesznek fel, hogy még a diódán is veszteség képződne, hűtést igényelne.

jún. 14. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/26 anonim ***** válasza:
4 lehet, csak mekkora tehénkapszula kell ahhoz, ami a 40W-os motort kiszolgálja?
jún. 14. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!