Vajon miért nem terjed el az okos villanyóra, amely tudja a megtermelt energiához igazítani az elektromos áram árát?
Voltak/vannak erre kísérletek. De fordítva. Jelzi az eszközöknek, hogy most olcsó a villany és ami halasztható az akkor induljon el (pl. bekészítedd a mosógépet és akkor kezd el mosni amikor olcsó a villany).
Ld pl. az egyik kísérleti rendszer: [link]
Mert:
- az okos villanyórának hálózati elérés kell (a villanyhálózat nem feltétlen kellő stabilitású kommunikációs szempontból [broadband over power line], a wifi/Ethernet az ügyféltől függ, a GSM-szolgáltatótól/annak lefedettségtől függ)
- az ügyfélnek okostelefon kell, arra alkalmazás, amit az ügyfélnek meg kell tanulnia/szoknia
- mindehhez járulnak adatvédelmi/biztonsági aggályok is
"De fordítva. Jelzi az eszközöknek, hogy most olcsó a villany"
Ennek a fordítottja már volt 40-50 éve is. A drágább tarifára váltást jelezte valami, és a fogyasztó igyekezett korlátozni az igénybevett teljesítményt.
A probléma már alapból ott van, hogy nálunk árszabályozás van, egy olyan alacsony áron, ami még a megújulók fenntartását se fedezi, már a lakossági oldalról, aki a kedvezményes szinten belül van.
Tehát előszőr is kell egy ösztönző, el kell törölni a rezsicsökkentést. Amit amúgy én támogatok. Soha nem jó dolog, ha a piaci ár alatt kapnak meg emberek ilyeneket, mert túlfogyasztásra ösztönöz egy olyam termékből, amiből amúgy is hiány van, ettől mégmagasabb lesz a piaci ár, és végül ugyanúgy mi fizetjük meg adókban és a termékek árában. Akkor már inkább legyen minden olcsóbb, és tényleg hadd én döntsem el a fogyasztásom alapján, hogy mit engedek meg magamnak.
Az viszont nagyon követhetetlen lenne, ha ilyen óránként változna az áramár. Szóval ez sem jó megoldás.
Amúgy 868 mhz szabadsávon (lorawan), vagy bármilyen hasonló alacsony frekvencián is lehetne küldeni jelet a villanyóráknak. Olaszoknál asszem így megy a leolvasás. Ott nem járnak ki havonta nézegetni, hanem távolról gyűjtik be az adatokat simán. Tehát kis adatcsomagok nagy távolságra, kevés bázisállomással simán megoldható
Pl [link]
Az már más kérdés, hogy az eszközökhöz hogyan jut el, mennyire automatizálható a dolog. Egyénileg mindenképp megoldható, egy kis arduini, raspberri, kis programozás, aztán bármi automatizálható már manapság. De hogy szabványok avnnak-e rá, azt fogalmam sincs. Egy-egy gyártón belül biztos van aki foglalkozik, és okosotthon rendszerben, de hogy egységesen átjárható megoldás... az szerintem még nem, nincsen.
Meg nem is vagyunk rászorulva. Illetve úgy általánosságba vébe is az emberiség előre menekül, nem adunk le az igényeinkből. Nagyot kell koppannia ahhoz a társadalümnak, hogy ilyen komoly változások legyenek, amik egy ilyen rendszer kiépítését szükségessé teszik, vagy inkább úgy mondom, hogy a piac kikényszerítse ezeket a megoldásokat.
De meglátjuk mi lesz...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!