Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Miért csapta le a biztosítékot...

Miért csapta le a biztosítékot a kiégő izzó és miért nincs ott áram? (Többi lent).

Figyelt kérdés
A WC-ben kapcsoltam fel a lámpát (búrás), szikrázott egyet, kiégett, és lecsapta az áramot az egész lakásban (elment az áram), visszakapcsoltam a szekrényben az áramot, volt is áram, oké..de a WC-ben nem volt áram, sem a fürdőszobában és a spajzban (csak a WC-ben kapcsoltam fel amikor kiégett és lecsapta). Az összes egyszerre kiégett volna a másik 2 szobában amikor felkapcsoltam? Aztán ki is cseréltük az összes érintett égőt ezen helyiségekben, de nem működnek és nincs továbbra se áram. A ház összes többi részében (TV is stb) minden oké. Mi lehetett/mi lehet a gond?

2023. szept. 15. 18:28
1 2
 11/20 Zzzoli ***** válasza:
93%
Ezért volt kiképezve egy olvadószál a régi izzók bevezetésénél. Feltételezem hogy bizonyos gyártók költségmegtakarítás miatt ezt kihagyhatták.
2023. szept. 16. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 Szirty ***** válasza:

Ha valamihez viszonyítod akkor nyilván lehet negatív az eredmény.

A válaszból nem ez jött át.

2023. szept. 16. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 A kérdező kommentje:
Felpontoztam mindenkit, köszi:)
2023. szept. 16. 12:52
 14/20 Szirty ***** válasza:

"Ezért volt kiképezve egy olvadószál a régi izzók bevezetésénél."


Ezt a gáztöltésű izzóknál használták.

2023. szept. 16. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:
100%
Nekem is kidurrant egy izzó a fürdőszobában, lecsapta a kismegszakítót, de minden következmény nélkül vissza tudtam kapcsolni. Csak éppen ki kellett menni a házból, oda épitették be.
2023. szept. 17. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:

10

Gratulálok ezt szó szerint kimásoltad a Wikipédiából, forrásmegjelölés nélkül, mintha te írtad volna:

[link]

Egyébként létezik negatív ellenállás, például az alagútdióda jelleggörbéjének van egy szakasza, ahol a feszültség növelésével az áram csökken:

[link]

Az igaz, hogy ez dinamikus ellenállás, r=ΔU/ΔI és ez ezen a bizonyos szakaszon negatív.

A tetróda anódfeszültség-anódáram jelleggörbéjén is van olyan szakasz, ahol az anódfeszültség növelésekor az anódáram csökken:

[link]

Ezen a szakaszon a tetróda dinamikus belső ellenállása negatív.

Negatív ellenállásra példa a 93. oldalon a negatív impedancia konverter:

[link]

2023. szept. 17. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 Szirty ***** válasza:

" az alagútdióda jelleggörbéjének van egy szakasza, ahol a feszültség növelésével az áram csökken:"


És azon a szakaszon mínusz hány Ohm? :)

Az abszolút ellenállás két pozitív szám hányadosa tehát nem lesz negatív.

Így értendő.

2023. szept. 18. 07:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:

Szirty, nem jól gondolod. A nemlineáris eszközök, mint például a dióda, nem helyettesíthető egyetlen ellenállással, mert az ellenállása pontról pontra változik. Például az 1N4148 jelleggörbéje:

[link]

Vegyünk fel két munkapontot: U1=0,6 V, I1=0,5 mA és U2=0,7 V, I2=3 mA.

Az 1. munkapontban az ellenállása: R1=U1/I1=0,6/0,5=1,2 Ω

A 2. munkapontban az ellenállása: R2=U2/I2=0,7/3=0,23 Ω

Ezeket nevezik a dióda egyenáramú vagy statikus belső ellenállásának. Változó feszültséggel szemben az ellenállása se nem R1 se nem R2. Változó feszültséggel szembeni ellenállása a feszültségváltozás osztva a hozzátartozó áramváltozással, ezt nevezik dinamikus belső ellenállásnak.

Ebben a példában: rd=(U2−U1)/(I2−I1)=(0,7−0,6)/(3−0,5)=0,04 Ω

Ez tulajdonképpen a jelleggörbe meredeksége az adott munkapontban.

Itt van például egy alagút dióda jelleggörbéje a 3., illetve a pdf-ben a 18. oldalon:

[link]

Vegyünk fel két munkapontot: U1=0,1 V, I1=1,8 mA és U2=0,2 V, I2=0,7 mA.

A dinamikus belső ellenállás: rd=(U2−U1)/(I2−I1)=(0,2−0,1)/(0,7−1,8)=−0,091 Ω

Itt van néhány oszcillátor, amely egy-egy eszköznek azt a tulajdonságát használja ki, hogy a jelleggörbe egy szakaszán a dinamikus belső ellenállása negatív:

[link]

[link]

2.3.3. UJT-s oszcillátor | SZINUSZOS OSZCILLÁTOROK MÉRÉSE (mikeelektronika.hu)

Ha az alagút dióda jelleggörbéjének egy szakaszán a dinamikus belső ellenállása nem lenne negatív, akkor nem működne a vele épített oszcillátor.

2023. szept. 18. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 Szirty ***** válasza:

"nem helyettesíthető egyetlen ellenállással, mert az ellenállása pontról pontra változik"


Ezt én tudom. Egy pontra vonatkozott a kérdés. Bármelyik pontra amelyik negatív... :)

Köszönöm a hosszú magyarázatot de nem nagyon sikerült megértetnem magam.

Talán majd legközelebb...

2023. szept. 18. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 A kérdező kommentje:
Azta mit indítottam el😀
2023. szept. 18. 21:08
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!