? 5V-os napelem készítése...
5V-os napelemet terveznék készíteni okostelefonokhoz és powerbank-ekhez. Még nem jártam utána a dolognak. Tulajdonképpen annyi lenne az egész, hogy a napelem panellal összekötöm, összeforrasztom mondjuk ezt a feszültség szabályozót? [link]
Polikristályos panelt vennék, mert a fényviszonyok nem jók.
Egyik powerbank bemenete: DC 5V/3A, 9V/2A
Másik powerbank bemenete: DC 5V 2.0A
Mindkét telefonom Huawei P8 Lite, és úgy tudom, hogy valahogy 5V 2A-rel lehet ezt a telefont tölteni, gyorstöltéssel nem.
(((Az egyik okostelefonban ilyen akkumulátor van, cserélve lett ugyanis a gyári: [link] A másik telefonban nem lett általam cserélve, de én a legalább 2. tulajdonosa vagyok.)))
Az a DC-konverter nem pont erre való, napelemhez MPPT töltésvezérlő ajánlott.
Meg annak nem ez a módja.
Napelem --> MPPT modul --> akku (nem meghatározott a fajtája, de ahhoz való töltésszabályzóval).
Utána az akkuból csinálhatsz 5 V-ot.
De te már előbb közbe akarsz iktatni egy 5 V lépcsőt, ami nem jó irány.
Szerintem félre értetted, nem napelem rendszert kívánok telepíteni.
A linkelt DC konverter bírja azt a feszültséget, amit a panelek termelnek. 2 napelemmel már más lenne a helyzet, de én csak 1 panelt kívánok használni.
Itt van például ez: [link]
Ilyenre gondoltál? Az ilyenek 12 vagy 24V-ot tudnak - legalábbis mindenhol ezt láttam feltűntetve.
Akkor várom a magyarázatot, hiszen tanuló szándék nélkül értelmetlen lett volna a kérdést feltenni. Szándékozom tanulni. Nem értek az egész témához, ez tény.
A "nem pont erre való" azt is jelenthetné, hogy végül is lehetne azt is használni. És az, hogy "napelemhez MPPT töltésvezérlő ajánlott" nem jelenti azt, hogy kizárólag azzal lehetne használni. Nem értem, hogy miért ne lehetne az általam linkelt DC-konverterrel használni.
Akkor várom a magyarázatot, hiszen tanuló szándék nélkül értelmetlen lett volna a kérdést feltenni. Szándékozom tanulni. Nem értek az egész témához, ez tény.
A "nem pont erre való" azt is jelenthetné, hogy végül is lehetne azt is használni. És az, hogy "napelemhez MPPT töltésvezérlő ajánlott" nem jelenti azt, hogy kizárólag azzal lehetne használni. Nem értem, hogy miért ne lehetne az általam linkelt DC-konverterrel használni.
Lehet éppen, csak a hatásfok nem lesz valami jó, illetve MPPT-szabályzó nem azért kellene, mert 2 napelemnél más a helyzet.
MPPT-modul létezik egyébként Li-ion akkuhoz is (3,7 / 4,2 V).
Az általam linkeltnél azt írja, hogy "Konverziós hatásfok: körülbelül 88%". Ez a körülbelül legyen inkább 80%, mert ugye a legjobb eshetőséget szokták feltűntetni.
Egy másik terméknél [link] azt írja hogy "Konverziós hatékonyság: 95%"
Vagy napelemnél más a helyzet?
Ha mégis 80%-os lenne a hatásfok (és 20% a veszteség), úgy azt elfogadnám.
Ha jól tudom, a feszültségek összeadódnak. 2 panel esetén már kívül esik a "5,0-30VDC" intervallumon vagy inkább 30V-os határon. Ami paneleket néztem, azok csúcsteljesítménykor valamivel 20 fölötti V a feszültségük. Ez a mennyiség szorozva 2-vel az tövb, mint 30V. (Bár emlékszem valamire fizika órákból, hogy soros és párhuzamos kapcsolat között különbség van e tekintetben.) Ezért említettem a 2 panelt.
Akkumulátor alatt gondolom azt a böhöm nehéz kivitelt érted, ami autókban van.
Nem szeretnék extra akkumulátort vásárolni, hiszen csupán powerbankekhez és telefonokhoz használnám jelenleg a napelemet.
Írtad, hogy "...Utána az akkuból csinálhatsz 5 V-ot." Hogyan? Hiszen oda is kellene Feszültség szabályzó, nem?
Az már egy másik kérdés lenne, de mégis kihasználom az alkalmat...tehát: Az általam linkelt írja, hogy "le is és fel konvertál". Ez hogyan lehetséges? Számítógépes ismereteimből tudom, hogy például mp3 és mp4 fájlokat fizikailag képtelenség jobb minőségbe hozni.
MPPT nem a konverzió hatásfokáról szól, hanem a napelem optimális munkaponton való terheléséről. Így a lehetőségekhez képest, a legtöbb teljesítmény, illetve energia nyerhető ki belőle:
https://www.youtube.com/watch?v=kEttqWJrdww
Akku sokféle van, kisebb, nagyobb, igény szerint választható, mint a kémia is. Jelen esetben inkább Li-ion.
A DC-konverzió pedig nem a minőségről szól, hanem lényegében a transzformáció elve, csak nem váltakozóáramon (az egyszerű trafó AC-t alakít át).
P = U x I
Kisebb áram és nagyobb feszültség, vagy fordítva, képezhet ugyanannyi teljesítményt. Közben van egy konverziós veszteség is, mint a trafónál is.
Hogy létezik a DC-konverternek olyan speciális fajtája (még azon belül is többféle), ami le / fel egyaránt tud alakítani, azt kezdőként talán legegyszerűbb elfogadni, hogy van és kész. A működés megértéséhez az alapokat is el kell sajátítani:
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!